Honda Türkiye o modelini artık ithal etmeyecek

Kapanan-honda türkiye fabrikası
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Honda Türkiye’de bir devrin sonu kapanıyor. Eylül 2021 sonu itibariyle üretim tamamen duracak ve fabrika üç ay içinde yeni sahibine teslim edilecek. Türkiye’de üretilen son Civic yerini ithal modele bırakacak.

Ekim ayından itibaren Honda Civic Sedan modellerinin Türkiye’ye ithalatına başlanacak. Yine aynı tarih itibariyle Civic HB ithalatı yapılmayacak.

Honda Civic’in tarihçesi

6. nesil Civic’ten 10. nesil Civic’e 300 bin Honda, Türkiye’de üretilip, yollara çıktı. Bu rakam eylül sonunda kaç adete ulaşacak hep birlikte öğreneceğiz!

Satışlarının yüzde 85’i LPG’li olan Civic Sedanın ithal versiyonlarında da LPG seçeneği bulunacak.

Halen 2 bin civarında çalışana sahip Honda Türkiye, fabrika kapandıktan sonra 150 kişilik bir operasyona dönüşecek. Türkiye’de üretilen son Civic kimin olacak merak edilirken, 11. nesil Civic Sedan için de gün sayılıyor.

Modifiye harikası Honda Civic

Türkiye’de ve dünyada büyük hayran kitlesine sahip olan Honda Civic, 2022 yılından itibaren sadece ithal marka olarak yoluna devam edecek.

Japon otomotiv devinin sattığı otomobil ve SUV’lar 2040 yılında tamamen elektrikli olacak. Marka, Türkiye’deki ilk hibrit otomobili 2007 yılında Civic Hybrid modeliyle satışa çıkarmıştı.

2011 yılında hibrit CR-Z ile teknolojiyi devam ettiren şirket, ilgi çekici bir taleple karşılaşmamıştı.

2019 yılında CR-V modelinin yeni teknoloji hibrit motorla getirmeye başlayan marka, ikinci yeni nesil hibrit modelinin Jazz olarak ithal etmeye başladı.

Yıl sonunda hibrit motorlu HR-V modelini de Türkiye’Ye getirecek olan marka, B Sedan modeli City ve D segmentindeki Accord ile de sürpriz yapabilir.

 

Önceki İçerik4. nesil yeni Honda Jazz hibrit fiyatı açıklandı
Sonraki İçerikSatılık Lamborghini: İsviçreli şirket “çuvalla para” teklif etti
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz