1.5 milyon ürettik, 1.2 milyonu ihraç ettik : Avrupa almasa, çarklar durmuştu

Avrupa’nın en önemli otomotiv üretim merkezlerinden biri haline gelen Türkiye, 2018 yılının 11 ayında 1 milyon 427 bin 17 adet araç üretti. Türkiye’deki otomotiv üreticileri, bu üretimin 1 milyon 219 bin 174 adetini dışarıya sattılar. Üretim 2017 yılı 11 aylık dönemine göre yüzde 8 azaldı. Üretimdeki düşüşün yüzde 10’luk kısmı otomobilden gelirken, 11 yılki otomobil üretimi 944 bin adetin biraz üzerinde gerçekleşti.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2018 yılı Ocak-Kasım dönemine ait üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

Türkiye otomotiv ihracatı / 2018-Ocak-Kasım (Adet)

Toplam otomotiv ihracatı ise adet bazında geçen yıla paralel seviyede gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 5 oranında azalarak; 810 bin 54 adet düzeyinde gerçekleşti.

İç pazarda yaşanan daralmaya karşılık 2018 yılında üretiminin yüzde 85’ini ihraç eden otomotiv sanayii, 11 aylık dönemde önemli bir ihracat performansı sergiledi.

Aynı dönemde Türkiye’de satılan araçlar geçen yılla karşılaştırıldığında yüzde 34 azaldı. Ocak-kasım arasında 561 bin 639 araç satışı gerçekleşti. Otomobil pazarı yüzde 32

Otomobil satışlarındaki düşüş yüzde 32 oldu. ÖTV de yetmedi.

oranında daraldı ve 425 bin 478 adet olarak kayıtlara geçti.

Toplam ihracat 30 milyar dolara ulaştı!

Toplam otomotiv ihracatı adet bazında geçen yıla paralel seviyede gerçekleşirken, otomobil ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azaldı. Bu dönemde, toplam ihracat 1 milyon 219 bin 174 adet, otomobil ihracatı ise 810 bin 54 adet oldu. Otomotiv ihracatı paritedeki değişim ve artan katma değer sebebiyle dolar bazında yüzde 12 artarken, Euro bazında ise yüzde 6 arttı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 29,7 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 6 artarak 11,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise 9,6 milyar Euro oldu.

İhracat olmasa Türkiye’deki üretimi ve istihdamı iç pazar kurtaramazdı.

OSD’nin açıkladığı Ocak-Kasım dönemi verilerine göre ticari araç grubunda toplam üretim yüzde 3 seviyesinde azalırken, hafif ticari araç grubundaki azalma da yüzde 3 olarak gerçekleşti. Ağır ticari grubunda ise üretim yüzde 10 seviyesinde arttı. 2018 yılı Ocak-Kasım dönemine göre ticari araç pazarı yüzde 39, hafif ticari araç pazarı yüzde 40 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 27 azaldı. Ağır ticari araç grubunda kısıtlı seviyede kalan bu azalış baz etkisi kaynaklı olup, pazar daralması son 3 yılda yüzde 57 seviyesinde gerçekleşti.

Otomotivin 11 aylık karnesi

“Vergi indirimleri çarkları tekrar döndürdü”

ÖTV ve KDV indirimlerinin otomotivde üretim çarklarını tekrar döndürdüğüne dikkat çeken OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Vergi indirimleriyle sektörümüzün desteklenmediği bir senaryoda pek çok açıdan sıkıntı verici sonuçlarla karşılaşabilirdik. Devletimizin açık desteğiyle uygulanan vergi indirimleriyle birlikte devreye alınan özel

OSD Başkanı Haydar Yenigün

kampanyalar hem showroomlardaki hareketliliği hem satışları artırdı. Yaşanan bu artışlar, fabrikalarda üretimin devam etmesine destek oldu. Global anlamda çok ciddi bir ihracatçı konumunda bulunan ülkemiz otomotiv sanayii, 11 aylık dönemde ürettiğinin yüzde 85’ini de ihraç ederek yine önemli bir başarıya imza attı. Hem iç pazarda hem de üretimde yaşanan olumlu gelişmelerin Aralık ayı sonuçlarına da etki edeceğine de gönülden inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.