Türkiye’nin en büyük gelir kapısı: Ekimde 2.9 milyar dolarlık oto yurtdışına satıldı

İç pazarda tarihin en kötü küçülmelerinden birini yaşayan otomotiv, ihracatta ise en iyi sonuçlardan birini ekim ayında aldı. Otomotiv endüstrisinden ekim ayında tüm zamanların en yüksek ikinci ihracat rakamı geldi. Türkiye’nin otomotiv ihracatı ekim ayında yüzde 11 artışla 2,9 milyar doları buldu.

Türkiye’nin en büyük gelir kapısı

Türkiye ihracatının üst üste 13. kez şampiyon sektörü olma yolunda emin adımlarla ilerleyen otomotiv endüstrisinden ekim ayında bir başarı daha geldi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, ekim ayında otomotiv endüstrisi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 2,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek aylık bazdaki en yüksek ikinci rakama imza attı.

Euro’nun 2018 yılında TL karşısında değer kazanmasıyla kanatlanan ihracatın yılın son iki ayında da ivmesini koruması mümkün. Avrupa pazarlarındaki talep de bunu destekliyor. İç pazarda kan kaybeden otomotiv, Türkiye’de dünya için üretim yapan şirketler için ihracatı cankurtaran haline getirdi.

Otomotivde 2017 ihracatı 28.5 milyar doları geçmişti. 2018 yılı 10. ayında 26.3 milar dolar yakalandı.

12 yıldır en büyük ihracatçı sektör

Bu yıl sonunda Türkiye ihracatının üst üste 13. kez şampiyon sektörü olma yolunda ilerleyen otomotiv endüstrisinden ekim ayında bir başarı daha geldi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, ekim ayında otomotiv endüstrisi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 2,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek aylık bazdaki en yüksek ikinci rakama imza attı.

Tüm zamanların rekoru, Mart 2018 döneminde 3,1 milyar dolar ile kırılmıştı.

Endüstrinin toplam ihracattan aldığı pay ise yüzde 19 oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, yılın 10 ayını geride bırakırken otomotiv endüstrisi ihracatının yüzde 12,5 artışla 26,3 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Baran Çelik “Otomotiv sektörünün ocak-ekim dönemi ihracat ortalaması 2,6 milyar dolar oldu. Ekim ayında binek otomobiller ve otobüs-midibüs-minibüs ihracatı çift haneli artarken, çekiciler ihracatındaki yüksek oranlı artış da devam etti. AB Ülkelerine ihracat artışı yüzde 13 olurken, Afrika Ülkelerine ise yüzde 60 arttı” diye konuştu.

Otomotiv yan sanayinde artış yüzde 3 oldu

Ürün grupları bazında bakıldığında,

 • otomotiv yan sanayi ihracatı ekimde yüzde 3 artarak 939 milyon dolar,
 • binek otomobil ihracatı yüzde 10 artışla 1 milyar 192 milyon dolar,
 • eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 5 artarak 471 milyon dolar
 • otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 26 artarak 178 milyon dolar oldu.

ABD ekimin gözdesi oldu, İran bırakıldı

Otomotiv yan sanayinde en fazla ihracat yapılan ülke olan

 • Almanya’ya yüzde 2 azaldı 

  Avrupa pazarını Made İn Turkey otomobiller besledi.
 • ABD’ye yüzde 24,
 • Polonya’ya yüzde 15,
 • Fas’a yüzde 40,
 • Cezayir’e yüzde 122,
 • Slovenya’ya yüzde 48 ihracat artışı yaşandı.

 

Yan sanayinde yine önemli pazarlardan Romanya’ya ihracat yüzde 12, İspanya’ya yüzde 10, İran’a yüzde 74 düşüş yaşandı.

Otomobil ihracatında İngiltere öne çıktı

Binek otomobillerde en fazla ihracat yapılan ülke olan Fransa’ya yüzde 4 azalış olurken, yine önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 33,

 • İspanya’ya yüzde 24,
 • Polonya’ya yüzde 50,
 • Belçika’ya yüzde 56,
 • İsveç’e yüzde 41,
 • Fas’a yüzde 64 ihracat artışı,
 • Almanya’ya yüzde 14,
 • ABD’ye de yüzde 53 düşüş yaşandı.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a yüzde 22 artış olurken, Slovenya’ya yüzde 19, ABD’ye yüzde 89, Belçika’ya yüzde 39 ihracat artışı, buna karşılık İtalya ve Fransa’ya yüzde 15’er ve Almanya’ya yüzde 18, Hollanda’ya yüzde 19 ihracat düşüşü yaşandı.

Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya yüzde 18 düşüş görülürken, bu ürün grubunda İtalya’ya yüzde 41, ABD’ye yüzde 85 artış, yine Romanya, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti’ne de yüksek oranlı artışlar görüldü.

İhracatın üç büyükleri Almanya, İtalya, Fransa

Ülke bazında bakıldığında en büyük pazar olan

Almanya’ya ekim ayındayüzde 4 artışla 433 milyon dolar ihracat yapıldı.

İkinci büyük pazar İtalya’ya yüzde 3 artışla 278 milyon dolar ihracat yapılırken,

Fransa’ya ihracat ise yüzde 7 azalışla 269 milyon dolar oldu.

Birleşik Krallık’a yüzde 22, İspanya’ya yüzde 13, Belçika’ya yüzde 38, Slovenya’ya yüzde 16, Polonya’ya yüzde 51, Romanya’ya yüzde 21, Fas’a yüzde 38 artış yaşanırken, ABD’ye yüzde 8 düşüş yaşandı. Birleşik Krallık’a olan artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 33, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 22 artması, ABD’ye yönelik düşüşte ise binek otomobiller ihracatının yüzde 53 gerilemesi etkili oldu.

AB ülkeleri ihracattan yüzde 78 pay aldı

Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliğine ihracat ekim ayında yüzde 13 artarak 2 milyar 270 milyon dolar oldu. AB Ülkeleri ihracattan yüzde 78 pay aldı. Alternatif pazarlardan Afrika Ülkelerine yüzde 60 ihracat artışı yaşanırken, Ortadoğu Ülkelerine ihracat yüzde 41 geriledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.