Türkiye’nin ilk hibrit motor tesisinin temeli atılıyor

Son olarak Paris Otomobil Fuarı’nda da görüldüğü üzeri dünya 2020’li yılları hem elektrikli hem de içten yanmalı yani melez motorlara sahip otomobillerle geçirecek. Dünya ve Avrupa emisyon zorunlulukları, firmaları şehir içi kullanımlarda içten yanmalı motorlara gerek bırakmayan küçük bir elektrik motorunun bulunduğu araçlar üretmeye yönlendirdi. Mercedes’ten Peugeot’ya, DS’den Honda’ya, BMW’den Toyota’ya tüm markalar hibrit motorlu araçlarını hızla piyasaya hazır hale getirmeşe başladılar. Hatta bir çoğu da satılıyor. Şimdi sırada Renault var. Renault yeni nesil araçları için hibrit motorlu araç üretiminde ilk startı Clio modeliyle Bursa’da vermek hazırlanıyor. Böylece Türkiye, Toyota C-HR modelinden sonra ikinci bir hibrit modelin daha üretim merkezi olacak.

Yeni Clio 2019 yılında yollara çıkacak. 2020 yılında ise hibrit motor seçeneği eklenecek.

Hibrit motor da Türkiye’de üretilecek

Oyak Renault, Türkiye’de üreteceği Clio modellerinde de kullanacağı yeni nesil hibrit motorunu Türkiye’de üreteceği belli olmuştu. Buna uygun teşviklerden de yararlanan şirket, 2020 yılında ilk hibrit motorlu Clio’ları banttan indiricek.

2020 yılına hazırlanan hibrit Clio’ların motorları da Türkiye’de üretilecek. Sanayi Bakanlığı internet sitesinden açıklanan temel atma töreniyle Türkiye yeni dönem otomobiller çağına bir adım daha atılmış olacak.

Tesiste proje bazlı teşvik sistemi kapsamında yeni nesil hibrit araçlar için Türkiye’nin ilk alüminyum motor bloğu üretilecek. Projenin en önemli aşaması olan alüminyum enjeksiyon fabrikasının temeli, 19 Ekimde Bursa’da atılacak.

Yeni Clio 5 yol testlerine çoktan başladı.

Oyak Renault üretip, çoğunu ihraç edecek

Oyak Renault’un sabit yatırım tutarı 100 milyon euronun üzerindeki projesiyle fabrikadan çıkacak ürünlerin büyük bölümü ihraç edilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, motor bloklarının yüksek teknoloji ile üretileceğinin altını çizerek, “Otomotiv sanayimiz için çok büyük bir atılım olan bu yatırım; katma değerli üretime, istihdama ve ihracata ciddi katkılar sunacak. Ayrıca cari açığın azaltılmasına yıllık 2.3 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor” dedi.

Clio 5 kamuflajını halen çıkarmadı.
Leave A Reply

Your email address will not be published.