Türkiye’ye gelmeyen otomobiller – 9 –

Otomobil devleri, teknik ve yasal uyumluluğu sağlanan pek çok modelini Türkiye’de satışa sunuyor. Ama bazı modeller için bu kapsama girmiyor. Bazen teknik uyumsuzluk, bazen kârlı ve rekabetçi bulunmamaları gibi nedenlerle ülkemize ithal edilmiyorlar. İçlerinde Palio gibi marka bilinirliği yüksek modeller de var. Bununla ilgili daha önceki haberlerimizi devam ettiriyoruz. Türkiye’ye gelmeyen otomobiller yeni bölümüyle yayında. Ford Ka+ bunlardan ilki olarak sıralamada yerini alıyor.

Peugeot’dan Mercedes’e Ford’dan Toyota’ya pek çok markanın ülkemizde göremediğimiz otomobilleri mevcut. Toyota Corolla HB listede ler alıyor, Türkiye’ye bu yılın sonbaharında ithalatı yapılacak şekilde planlanıyor.

Honda, Avrupa’dan Accord modelinin çekeli yıllar oldu. Civic modelini büyüttü ve Accord’un boşluğunu da doldurmak istedi.

Toyota’nın ilginç bir otomobili Harrier. Benzinli 2.0 lt motoru onu Asya pazarında destekliyor. Türkiye’ye uzak modeller arasında.

Nissan Leaf dünyada en çok satan elektrikli otomobil. Türkiye’de henüz yok. Hindistan Nissan’ın başına atanan Türk genel müdür Sinan Özkök, uzun menzilli Leaf çıkınca Türkiye düşünülebilir demişti. Şimdi genel müdür değişti, ne olur henüz belli değil. Türkiye’de elektrikli otomobillere yönelik şarj istasyonu, vergi destekleri netleşip, gelişirse görme şansımız yüksek. Zaten bu araçlar şu anda yüksek fiyatlara sahip olmalarıyla öne çıkıyor.

Volkswagen Güney Amerika’da Virtus adıyla sedan bir otomobil sunuyor. Bu otomobil küçük sedan sınıfında olmasıyla dikkat çekiyor. Jetta tadında.

Hyundai Grandeur Azera da Türkiye’ye gelmeyen otomobiller listesinde.

Nissan’ın Türkiye’ye getirmediği araçlar arasında Kicks de yer alıyor. Aslınra yeni Micra da Türkiye’de satışta değil.

Toyota’dan ilginç bir küçük bir sedan da listede yer buluyor.

Yine Volkswagen, 2018 model yılında yenilenen Voyage Avrupa’nın şimdilik uzağında. Türkiye’deki bir Volkswagen yatırımında neden ithal edilmesin?

Fiat Kronos. O bir Egea mı yoksa…

Bu da ne! Listede bir Fiat daha…

Bir Fiat daha! Fiat Mobi, o bir SUV

Türkiye’de anıları olan bir otomobil. Artık Avrupa için üretilmiyor. Kendisi Latin Amerika’nın kesik yollarında dolaşmaya devam ediyor. Bir zamanlar Türkiye’de de üretiliyordu. Süper Sport olarak yarışlara katılan bir versiyonu da TOFAŞ bantlarından çıkmıştı. O otomobili ünlü Formula 1 Şampiyonu Michael Schumacher de Bursa’da test etmişti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.