Türkler otomobilde orijinal parça tercih ediyor

Dünyanın önemli otomotiv turboşarj üreticisi Honeywell Turbo Technologies ile Ipsos araştırma şirketinin yaptığı ‘Türkiye’de imitasyon ürün kullanımı’ ile ilgili anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Türkiye’deki her 5 tüketiciden 4’ü saat, aksesuar, güneş gözlüğü, çanta gibi ürünlerin ucuz taklitlerini rahatlıkla bulabildiklerini belirtiyor. İş otomotive geldiğinde ise tüketici güvenliğe her şeyden daha fazla değer veriyor. Honeywell’in araştırmasına göre, ülkemizde tüketiciler dikkat çekmek için farklı kategorilerde düşük fiyatlı taklit ürünlerin cazibesine kapılmalarına rağmen, kişisel güvenlik konusunda karar alırken çok daha seçici davranıyor.

Araştırmadan çıkan temel bulgular şöyle:

  • Güneş gözlükleri, saatler, aksesuarlar ve ayakkabılar: Bu kategoriler taklitleri en çok tercih edilen ürünler olarak öne çıkıyor. Anketi cevaplayanların yüzde 74'ü kendilerinin veya tanıdıklarının bilerek ucuz taklit, kopya veya imitasyon aldıklarını kabul ediyor.

  • Taklit otomobil yedek parçaları: Ankete katılanların yalnızca yüzde 13'ü, sahte bir otomobil veya motor yedek parçası aldığını belirtiyor ve bu durum,  iş kişisel güvenliğe geldiğinde, Türk tüketicilerin aslında orijinal bir ürüne yatırım yapmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Araştırma, otomobilleri ile hobi olarak ilgilenmeyi seven Türk erkeklerinin bile, oto sanayi sitelerine veya yetkisiz servislere  kolay kolay güvenmediğini gösteriyor.

  • Türkiye pazarında turbo motorlarındaki yükseliş: Güvenilir yedek parçaya olan ihtiyaç sektör rakamlarına da yansıyor. Araştırma 2013 yılında Türkiye’de satılan yeni arabaların yüzde 77’sinde turbo motorların olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu oran 2014’ün ilk çeyreğinde – yüzde 67’lik turbo dizel satışlarının da etkisiyle – yüzde 82’ye ulaşmış durumda.

  • Küresel pazarda turbo teknolojideki büyüme: Honeywell dünya genelindeki turboşarj kullanımının 2018’e kadar yüzde 7’lik bir büyümeyle yüzde 38’e ulaşacağını öngörüyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.