Tutucu kaldık keşke daha çok sipariş geçseydik

Türkiye otomotiv pazarı küçülme yıllarından birini yaşıyor. Yıl sonu için tahminler 650-700 bin adetlerde. Yaz sıcakları, Ramazan, bayram tatili derken eylülden itibaren canlanma beklenebilir.

Küçülen genel pazarda Borusan Otomotiv CEO'su Eşref Biryıldız'dan özeleştiri geldi. 

Toplam pazarın küçüldğüne dikkat çeken Biryıldız, premium markaların yer aldığı segmentin ise yüzde 6 büyüdüğüne dikkat çekiyor. Bu nedenle pazarın durumundan şikayetçi olamayacağını söyleyen Biryıdız, "Performans açısmından tek şikaetimiz kendimizden" diye ekliyor.

 

"Performans açısından da olan tek bir şikayetim kendimizden. Nisan-Haziran döneminde piyasaya arz için Ocak-Mart aylarında fabrikalara daha fazla sipariş verebilirmişiz" diyen BMW, Mini, Land Rover-Land Rover markalarının Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv'in kaptanı, genel otomotiv sektörü içinse öngörüde bulunmak istemediğini dile getirdi.

"Defalarca doğru tahmin yapıyorsunuz, kimse bir şey demiyor ama bir kez yanılıyorsunuz, herkes onu hatırlıyor" diyen Biryıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben 9 Haziran’da bir öngörü söyledim “otomobil pazarı aynı kalır, ancak bizim segment artar” diye.

Mantığım geçen yılın ikinci yarısındaki siyasi ve sosyal ortamın, bu yılın ikinci yarısında daha sakin geçeceği varsayımıylaydı. Ancak bu her ne kadar premium segment için geçerli görünse de genel otomobil pazarı gidişatı buna dair kuşku uyandırıyor.

Geçen Aralık ayında ülkenin içinde bulunduğu sıra dışı siyasi ortama karşın 102.000 otomobil satılmıştı. Şu anda bu aylık 46-47 binlerde. Ancak ben olsam yine de "bu Aralık ayında 120.000 adetten fazla satılır" diyen biriyle iddiaya girmem."

 

Premium araç pazarının toplam içindeki payının yüzde 14 olduğunu hatırlatan Biryıldız, yılın ilk 6 ayında bunun yüzde 13'de bulunduğunu ifade etti. 

Borusan Otomotiv İccra Kurulu Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

"Ben toplam pazar geçen yılın yüzde 10 altında kalırsa bu sınıfın payı yıl sonunda yüzde 11,5 olur diyorum. Toplam otomobil pazarı düştükçe bunun payı artar. Pazar yüzde 20'lerde düşmeye devam ederse premium segmentin payı 14'lere çıkar.

Geçen yıl BMW ile yüzde 32,3 Land Rover ile yüzde 2,1 pay almıştık. Bu yıl da bu ikisinin toplamını tutarız umudunu taşıyoruz. MINI'de pazar payı hesaplamak çok zor. Ürün paleti genişledi ve sınıfın kimlerden oluştuğu karmaşıklaştı. Yüzde 4,5 bir pazar payındayız. Yıl sonunda gelecek 5 kapı ile seneye yüzde 6'ya çıkmamız lazım."

Bir yandan pazarı değerlendirdiğimiz, yım sonuna ışık tutmaya çalıştığımız deneyigmli yönetici Biryıldız'a Türdkiye'nin önündeki riskleri de sordum. Biryıldız'a göre risklerin başında Irak ve komşularla ilişkiler geliyor.

Biryıldız, riski tanımlıyor ve önlemini söylüyor:

"Şu anda ülkemizin güney komşularındaki gidişat risk olarak duruyor. Çok kişi yeni öğrense de ben 30 yıldır Irak'a olan ihracatımızın Almanya'dan sonra ikinci sırada olduğunu bilen biriyim. İş hayatıma oralarda başladım. Irak bir anda üçüncü sıraya düştü. Bu ekonomimiz için kötü işaret.

Önlemimiz nedir derseniz ilk yapılacak şey kesilebilecek ilk ayda üretimi kesmek."

 

Elektrikli i3 modeliyle hibrit i8 modellerini Türkiye'de satışa çıkarmaya hazırlanan BMW'nin de yol haritasını belirleyen Biryıldız, yılın ikinci yarısı için "muhafazakar" yaklaşımı bırakarak, elektrikli araçlar dahil ayağını yeniden gaz pedalının üzerine getirmiş görünüyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.