Uber, Mercedes’e yaradı, Vito yetiştiremez oldu

Tufan Akdeniz Mercedes Benz Türkiye
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

İstanbul’da Uber karmaşası, Mercedes Vito’ya yaradı.

Türkiye ve Avrupa Uber ile taksiciler arasındaki kavga sürecini yaşıyor. Olayın Türkiye’de bir karara bağlanmasında 4 Haziran önemli bir kilometre taşı olacak. Mahkeme, 4 Haziran’da Uber’i Türkiye’de “yasallaştırabilir. Uber’in yasal hale getirilmesi ve Uber araçlarının İstanbul’da hizmet vermeye başlaması için Büyükşehir Belediyesi’nin de kararını buna göre vereceği belirtiliyor. 4 Haziran sonrasında İBB kararının belli bir bedelin ödenmesi karşılığında Uber taksilerine izin vereceği beklentisi, Mercedes Vito satışlarını patlatmış.

Mercedes Benz Türk Hafif Ticari Araç Direktörü Tufan Akdeniz, OTOAJANDA’ya yaptığı açıklamada beklemedikleri bir Vito talebiyle karşılaştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Uber davası 4 Haziran’a kilitlendi. Uber’e izin verileceği ve ardından belli bir bedel karşılığı çalışmaya başlayacakları öngörüsü ile hareket eden girişimciler Vito araçlarımıza adeta hücum etti. Beklemediğimiz bir taleple karşılaştık. Kısa sürede 4 bin adeti geçti Vito satışlarımız.”

Siyah Vito hedef oldu, talep beyaza yöneldi

Akdeniz, yeni müşterilerin Vito taleplerinin beyaz renge döndüğünü de belirterek, “Daha önce siyah renkli Vito almayı tercih eden Uber kullanıcıları, taksicilerin bu araçlara yönelik tepkilerinden çekindikleri için beyaz renge döndüler. Vito’nun fazla beyaz rengi yoktu. Yeni talepte bulunduk” dedi.

Bu yılın ilk 4 ayında hafif ticari araç pazarında yaşanan daralmanın Mercedes açısından geçerli olmadığını söyleyen Akdeniz, markalarının iyi sonuçlara gittiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl turizmin iyi gideceğinin işaretleri geldi. Bu nedenle özellikle Antalya bölgesinde Sprinter aracımıza talep oldu. Turizmde kararlar en geç mart ayında verilir. Mart ayında hangi otelin açılacağı, hangi servis şirketlerinin çalışacağı belli olur. Ona göre yeni araçlar alınır, elemanlarla anlaşılır. Turizm sektörünün beklentileri iyi geldi ama sonradan çıkan seçim kararı onların haziran ayını yedi. Buna rağmen temmuz ve ağustos aylarından umut var. Eski kapanan şirketler, durgunlukla küçülen şirketler yeni araç talep etti. Umarız işleri bekledikleri gibi gider.”

Mercedes X-Class : RAkipleri euro6 normuna takılınca, küçük hacimli motoruyla beklediğinin üzerinde iş yapıyor.

“X-Class’ı test eden alıyor”

Piyasaya yeni çıkardıkları ilk pickupları olan X-Class satışlarında da şanslı olduklarına dikkat çeken Akdeniz, en önemli rakiplerinin küçük hacimli motorlarda euro6 sorunu yaşadıkları için bekledikleri performanslarını gösteremediğini, bunun da yeni X-Class’a yaradığını ifade ederek, görüşlerini dile getirdi:

“En önemli üç rakibimizden ikisi Euro6’ya takıldı. Sadece büyük hacimli motorlarıyla ithal edilebiliyorlar. Zaten biri hariç diğerleri Latin Amerika’dan ithal ediliyor. Bu nedenle yeni nesil euro6 uyumlu motorlara sahip araçlarını getirmeleri de zaman alacak. BU nedenle biz iyi satıyoruz. 2 bin kişilik test listemiz oluştu. Bunların çoğna aracı test ettiremedik. Yeni yöntem olarak aracımızı müşteri adaylarımızın ayağına götürmeye başladık. Bu sayede üçte iki satış başarısına çıktık. Bunu artaracığız ve X-Class modelimizi pickup segmentinde Mercedes farkını görmek isteyenlerin ayağına götüreceğiz.”

Okul minibüsünde Güvenlik onayı

Geçtiğimiz yıl İzmir’de yaşanan ve küçük bir çocuğun hayatına mal olan ihmaller zinciri ile gündeme gelen “Okul Servislerinde gÜvenlik” konusu gündemden düştü gibi. Oysa bu konu yüzünden okul servis minibüsleri satışları 5 aydır yapılmıyor. Bunun nedeni de konuyla ilgili yeni bir mevzuat düzenlemesinin yapılmış olması. Yeni okul servis araçlarında kamera ve kamera kayıtlarının belli merkezde toplanması ve izlenmesi sağlayacak kayıt ve aktarım sisteminin olması gerekiyor.

Mercedes, Ford ve Volkswagen gibi okul servis pazarının en önemli üç oyuncusu bu konuda çalışmalar yapıyor. Yapılan teknik çalışmaların Sanayi Bakanlığı tarafından onaylanması gerekiyor. Şimdilik hiç bir markanın güvenlik sistemine onay  verilmemiş. Onay verilmeme nedenleri arasında harddiskin yanmaz olması gibi konular bulunuyor. Firmalar yeni güvenlik sistemini okul servis araçlarına mevzuata uygun standartlarda koymak için çalışıyorlar.

Mercedes’in bu alandaki çalışmalarının iyi gittiğini söyleyen Akdeniz, “Muhtemelen ilk biz bi sistemi tamamlayacağız. Bu da 5 aydır satın alma yapamayan sektörün bin anda araç almaya başlaması anlamına gelecek.” dedi.

Bu yılı öngörüleri yönünde 12 bin adetlere yakın bir hafif ticari araç satışıyla kapatacaklarını söyleyen Akdeniz, “Uber şimdilik İstanbul’da hizmet verecek. 4 Haziran sonrasında Türkiye’nin diğer şehirlerine de yayılacaktır. Oralardan gelecek Vito taleplerini karşılamak için üretim merkezimize ek siparişler vermeyi planlıyoruz. Türkiye hafif ticari araç pazarındaki gerileme dikkat çekici. Özellikle küçük esnafta likit sorunu olduğu bilgileri alıyoruz. Ödemeler ertelenmeye başladı. 60 günlük vadeler konuşuluyor.” bilgisini verdi.

 

 

Önceki İçerikClio, yeni “Mum button” ile annenizi habersiz bırakmıyor
Sonraki İçerikOtomotivde Endüstri 4.0 Peki 1.0 ne zaman başladı?
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz