Otomobilde, motosiklette ve ticarilerde ÖTV indirimine devam

ÖTV ve KDV teşviklerinin uzatılmaya başlandığı haberi dün gece başladı. Öncelikle Tapu Harçlarındaki KDV oranının yıl sonuna kadar düşürülmesine devam edileceği kararı açıklandı. Dün gece yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile otomotivdeki ÖTV ve KDV indirimleri üç ay daha uzatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyan karar ile otomotiv, beyaz eşya ve mobilya alımlarında geçerli vergi indirimleri bir kez daha uzatıldı.

Bu yılın ilk üç ayında uygulanan vergi indirimlerine rağmen Türkiye otomotiv satışları düşmeye devam etmişti. Yine bu yılın ilk iki ayında otomotiv üretimi ve ihracatı da düşüş göstermişti.

31 Mart’ta sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimleri uygulaması 30 Haziran’a kadar sürecek.

Yüzde 45 yerine 30, yüzde 50 yerine 35

Hükümetin bu uygulamasıyla vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan otomobillerde, yüzde 45 olan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) yüzde 30, çıplak fiyatı 70 bin – 120 bin lira arasında olan otomobillerde yüzde 50 yerine yüzde 35’e iniyor.

Motosikletteki ÖTV indirimine de devam edilecek

Motosikletlerdeki 250 cc ve altında hacme sahip olanlar için ÖTV’nin sıfırlanması 30 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Ticari araç KDV’si yüzde1 ile sürecek

Teşvik kapsamında ticari araçlar da indirimli satın alınabiliyor. KDV indirimi uygulanan ticari araçlarda bu oran yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi.

ÖTV ve KDV indirimleri otomobil ve ticari araçlar için 1 Kasım 2018 tarihinde başlatılmıştı. 1 Ocak tarihinde üç aylığına uzatılan ÖTV ve KDV indirimlerine bu kez 250 cc’den küçük hacimli motosikletler de dahil edilmişti. 31 Mart gecesi sona erecek olan bu indirimler, 1 Nisan’dan itibaren 30 Hazirana kadar uygulanmaya devam edecek.

Mart ayında hangi marka hangi modele nasıl kampanya uyguluyor öğrenmek ister misiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.