Üç dev anlaştı: tüm elektrikli ticari araçlar faydalanabilecek!

elektrikli ticari araçlar

Taşımacılık sektörünün ve ticari araç pazarının önemli markalarından olan; Daimler Truck, Traton Group ve Volvo Group şarj ağı oluşturmak için bir anlaşmaya imza attı. Üç firma anlaşma doğrultusunda, ağır hizmet veren elektrikli ticari araçlar için yüksek performanslı genel şarj ağı kuracak. Eşit paya sahip olunacak ortak girişimin, tüm düzenleyici onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından 2022’de faaliyete geçmesi planlanıyor.

500 milyon Euro tutarında yatırımla hayata geçirilecek olan proje; Avrupa ağır hizmet kamyonu endüstrisinde açık ara en büyük şarj altyapısı yatırımı olarak kabul ediliyor. Ortak girişimin kurulmasının ardından, beş yıllık süre içerisinde hem otoyolların üzerine ve yakınlarına hem de lojistik ve hedef noktalara en az 1.700 adet yüksek performanslı yeşil enerji şarj istasyonu kurulması ve işletilmesi hedefleniyor. Ayrıca, ek kamu finansmanı ve yeni iş ortaklıkları ile şarj istasyonu sayısının önemli ölçüde artırılması da amaçlanıyor.

Avrupa Birliği’nin 2050 yılına kadar karbon nötr yük taşımacılığı için Yeşil Mutabakat’ın gerçekleştirilmesi adına hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı bir görev üstlenen girişim; özellikle uzun mesafeli ağır yük taşımacılığında, kamyon/Çekici operatörlerinin CO2-nötr taşıma çözümlerine geçişlerini desteklemek için yüksek performans şarj ağına olan acil ihtiyacı ele alıyor.

Ortak girişimin şarj ağı, Avrupa’daki tüm elektrikli ticari araçlar için açık ve erişilebilir olacak

Yakın tarihli bir endüstri raporu’na göre, en geç 2025 yılına kadar 15 bin yüksek performanslı kamu ve hedef rotalarda bulunan şarj istasyonu; en geç 2030’a kadar ise 50 bine kadar yüksek performanslı şarj istasyonunun kurulması gerekiyor.

Bu nedenle ortak girişim; iklim hedeflerine ulaşmaya katkıda bulunabilmek adına gerekli şarj ağının hızlı bir şekilde genişletilmesi için diğer sektör paydaşlarına çağrıda bulunuyor. birlikte çalışmak amacıyla diğer tüm sektör paydaşlarına,

hükümetlere ve politika belirleyicilere ve tüm paydaşlara yönelik net bir çağrı olarak, üç tarafın şarj ağı; markası ne olursa olsun Avrupa’daki tüm ticari araçlara açık ve erişilebilir olacak.

45 dakikada tamamen şarj edebilecek

Daimler Truck, Traton Group ve Volvo Group’un ortak girişimi kapsamında, müşterilerin ihtiyaçlarına odaklanılarak farklı uygulamalar dikkate alınacak. Elektrikli ticari araçlar ve sürücüleri; hem Avrupa’daki 45 dakikalık zorunlu dinlenme süresine göre uyarlanmış hızlı şarja, hem de ortak girişimin önceliği olan uzun mesafeli taşımacılığa odaklanarak bu hizmetten yararlanabilecekler.

Ortak girişimde eşit paylara sahip olan Daimler Truck, Traton Group ve Volvo Group, diğer tüm alanlarda rakip olmayı sürdürecekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz