“Uçan Halı” teknolojili C4 Cactus HB, Türkiye yollarında

Citroen, komphakt HB sınıfında yşeni çıkış arıyor. C4 HB ile dizel otomatik kombinasyonunu adeta ilk oluşturanlardan olan Fransız marka, eski günlerini arıyor. Artık üretimden kalkan C4 HB’in yerini C4 Cactus HB kombinasyonuyla doldurmaya çalışıyor. Yeni C4 HB içinse 3 yıl daha beklemek gerekecek. Meraklısına…
C4 Cactus HB, markanın bilinen, geliştirilen iddialı teknolojileriyle geldi. Avrupa’da ilk kez kullanılan Progressive Hydraulic Cushions™ (Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon Sistemi), dünyada ilk kez kullanılan yüksek yoğunluklu sünger katkılı Advanced Comfort koltuklar ve güçlendirilmiş akustik yalıtıma sahip yeni C4 Cactus bu yıl 2 bin adetlik Türkiye satış hedefine sahip.
Yeni C4 Cactus, dizel ve benzinli motor seçenekleriyle tüketicilerin karşısına çıkıyor.
Yeni C4 Cactus 109.900 TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla da oldukça iddialı. Feel donanım seviyesine sahip benzinli 1.2 PURETECH 110 HP EAT6 Tam Otomatik model 109.900 TL’den, aynı motor şanzıman kombinasyonuna sahip Shine donanım seviyesi ise 117.900 TL’den satış sunuluyor.
Dizel motorlu versiyonda ise Feel donanım seviyesine sahip Benzinli 1.6 BLUEHDI 100 HP ETG6 Otomatik model 109.900 TL’den, aynı motor şanzıman kombinasyonuna sahip Shine donanım seviyesi ise 117.900 TL’den satışta.
Yeni C4 Cactus’te diğer Citroën modellerinde de karşımıza çıkan markanın yeni tasarım dilini yansıtan iki katlı farlar, logo çizgileriyle birbirine bağlanan ince LED gündüz farları bulunuyor. Daha keskin bir görünüşe sahip yeni farlar kontrast ve derinlik katan parlak siyah çerçevelerle süsleniyor.
Bir diğer Citroën dokunuşu ise sis farlarını süsleyen çerçeveler. Ön tamponda yer alan havalandırma ızgarası ise krom çizgiyle daha da vurgulu hale geliyor. Üçte biri cam yüzeyden oluşan C4 Cactus’ün ideal oranları ve 1.48 metrelik yüksekliği otomobilin güçlü aerodinamiğini yansıtıyor.
Aracın iç mekânını aydınlık hale getiren cam tavan 360° cam yüzeyle çevreleniyor. A sütunundaki parlak siyah camlı bölüm, gövdenin tamamını kaplayan, özgün bir biçimde tasarlanan yan camlar ve arka camla bir bütün oluşturuyor.
Özellikle şehir içinde ideal koruma sağlamak adına kapı altlarında yer alan ince Airbump®’ların yanı sıra taban boyunca gövdenin etrafını saran çamurluk ve taban koruması Yeni C4 Cactus’ü kompakt hatchback sınıfının en korumalı aracı haline getiriyor. Airbump® otomobil sahipleri ve özellikle de şirketler için hayati önem taşıyan onarım ve kaporta masraflarını düşürmeye de yardımcı oluyor.
3D efektli LED stop grubu, tasarımı ve teknolojisi ile özgün bir görünüme sahip. Stop grubu, gövde rengindeki yeni bagaj kapağına uzanarak canlılık ve genişlik algısı katıyor. Gövde rengindeki tampon, bagaj kapağındaki akışkan kıvrımlar yeni modelin pürüzsüz ve sade görünüşünü güçlendiriyor.
Süspansiyon sistemiyle “UÇAN HALI” iddiası
Yeni C4 Cactus, Citroën’in Avrupa’da Progressive Hydraulic Cushions™ (Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon Sistemi) ile donatılan ilk Citroën modeli. Aynı süspansiyon 2019 Ocak ayında satışa sunulacak olan C5 Aircross modelinde de kullanılacak. Süspansiyon konusundaki uzmanlığıyla bilinen Citroën, bu yeni teknolojisiyle müşterilerinin neredeyse 100 yıldır alıştığı sarsıntısız süspansiyon konforunu bir adım ileri taşıyor.
Geliştirmesi sırasında 20’ye yakın patente konu olan yeni süspansiyon sisteminin çalışma prensibi ise oldukça basit. Geleneksel süspansiyon sistemi bir amortisör, bir yay ve mekanik bir baskı yatağından oluşurken, tamamen Citroën tarafından geliştirilmiş olan süspansiyon sistemine her iki yönden (birisi sekme diğeri de sıkıştırma için) destek sağlayan iki hidrolik baskı yatağı ilave edildi. Bu sayede süspansiyon, sürüşe göre iki aşamada çalışıyor.
Hafif kompresyon ve dekompresyon için süspansiyon yayı ve amortisör, hidrolik baskı yatağı desteğine ihtiyaç olmadan düşey yönlü hareketi birlikte kontrol ediyor. Fakat bu yataklar, mühendislerin aracın yerle mesafesini artırmaları konusunda daha özgürce hareket etmelerini ve böylece aracın bozuk yolda kayarcasına ilerlemesini sağlayarak “uçan halı” etkisini sağlıyor.
Yoldan gelen büyük darbelerde, süspansiyon yayı ve şok emici hidrolik kompresyon veya dekompresyon yatakları birlikte çalışarak darbe sonunda oluşan sarsıntılardan kaçınmak için hareketi kademeli olarak yavaşlatıyor. Darbe enerjisinin bir kısmını geri döndüren sıradan mekanik tamponların aksine hidrolik baskı yatağı bu enerjiyi emiyor ve dağıtıyor. Böylece aracın kontrolsüz hareket etmesi önleniyor.
Koltuklarıyla da fark yaratmak istiyor
Yeni C4 Cactus’te kullanılan koltuklar yolcuların oturma konforunu iyileştiren yüksek yoğunluklu sünger katkısına sahip. Yeni yüksek yoğunluklu sünger aynı zamanda direksiyon başında geçirilen uzun yolculuklardan sonra çökme veya uzun yıllar kullanımdan sonra yıpranma oluşmasını engelliyor.
Buna ek olarak, Yeni C4 Cactus’te Advanced Comfort koltuklara sahip Metropol Kırmızı, Wild Gri, ve Hype Kırmızı olmak üzere üç yeni iç ambiyans seçeneği sunuluyor. Ön ve arka koltuklar, görsel ve fiziksel konforun sağlanması için 15 mm daha kalın yüksek yoğunluklu süngerle donatıldı.
İç mekanda Vuitton Valiz algısı
İçi oyuk kapı panelleri sadece dirsek mesafesini artırmakla kalmayıp yolcuların kollarını yumuşak malzemeden yapılan bölümlere doğal oturma pozisyonunda koymalarını sağlıyor.
358 litre olan bagaj hacmini 60/40 oranında yatırılabilen arka koltuklar sayesinde 1170 litreye kadar artırmak mümkün.
YENİ CITROËN C4 CACTUS
TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Uzunluk: 4.17 m
Genişlik: 1.71 m
Yükseklik: 1.48 m
Dingil mesafesi 2.60 m
Bagaj kapasitesi: 358 litre – 60/40 oranında yatırılabilen arka koltuklar sayesinde kapasiteyi 1170 litreye kadar artırmak mümkün.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.