Ünlü gazetecinin Volvo’su nasıl çalındı?

Bir dönem Türkiye’nin en güçlü gazetecilerinden biri olan Oktay Ekşi’nin Volvo otomobili nasıl çalındı? Her türlü güvenliği ön planda olan bu otomobili hırsızlar nasıl çalabildi? Otomobilde eksik olan neydi?

Hürriyet gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, Remzi Kitabevi’nden yeni çıkan “Babıali’nin Öteki Yüzü” adlı kitabında; Oktay Ekşi’nin Volvo arabasının çalınması konusunu ele aldı. Hürriyet gazetesinin eski başyazarı ve eski milletvekili olan Oktay Ekşi’nin, 2006 yılında esrarengiz bir şekilde otomobili çalınmıştı. Oktay Ekşi, şoförü ve koruma polisiyle Eskişehir’e giderken, TEM Otoyolu üzerindeki Mehmetçik Vakfı’nın işlettiği benzin istasyonunda durdukları sırada; iki kişi otomobile binmiş ve sakin bir şekilde otomobili alıp kaçmışlardı.

Buluşma için benzincide durmuştu

Gazeteci Türenç kitabında bu sırada benzin istasyonunda neler olduğunu ve ardından yaşananları detaylarıyla anlattı. Bir grup gazetecinin önemli bir toplantı için Eskişehir’e gittiklerini belirten Türenç; Oktay Ekşi’nin gazeteye yetiştirmesi gereken yazısından dolayı yola geç çıktığını ve Mehmetçik Vakfı’nın işlettiği benzin istasyonunda buluşma gerçekleşmesinin planlandığını ifade etti.

Anahtar üzerinde kaldı

“Benzin istasyonuna şoför ve koruma polisiyle gelen Ekşi, otomobilden indi. Kısa bir süre sonra eşyalarını almak için geldiklerinde otomobilin yerinde olmadığı fark edildi. Koruma polisi ile şoför otomobilin bıraktıkları yerde olmadığını görünce; telaşa kapılarak sağa sola ‘araba nereye gitti’ diye bağırarak koşuşturdular. Ama aracı alanlar hızla ortadan kaybolmuşlardı. Burada en büyük hata, şoförün arabanın anahtarını üzerinde bırakmasıydı. Belli ki adamlar otomobili izlemişler ve anahtarın üstünde bırakıldığını görerek operasyonu yapıvermiş; sessizce gelip arabaya binerek alıp gitmişlerdi(…) O arada bazı gazetecilerin akıllarına güvenlik kameraları geldi. Görevlilere güvenlik kameralarını izlemek istediklerini söylediler. Kameraların görüntülerinin izlediği odaya gidildi. Bütün görüntüler ekrana çağrıldı ama uzun aramalardan sonra arabanın çalındığı saatin görüntülerinin kaydedilmemiş olduğu belirlendi.”

Kitabı değerlendiren Oda TV’nin haberine göre; bir çete işi olduğu belirlenen ve birçok kez tekrarlanan hırsızlığın orada olan gazeteciler önünde olması; Ankara’yı harekete geçirmiş Volvo Otomobil tam üç ay sonra bulunmuştu. Volvo bulunduğu zaman epeyce hasar görmüştü. Mehmetçik Vakfı gazetecilerin yaptığı uyarılara uydu ve istasyonda geniş bir denetleme yaparak; araba hırsızlarıyla ortak olan çalışanları belirleyip işlerine son verdi. Oktay Ekşi’nin otomobilinin çalınması Mehmetçik Vakfı’nın işlettiği benzin istasyonundaki hırsızlığın da sonu oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.