Üretim 835 bini geçti

 

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) verilerine göre Türkiye, yılın son çeyreğine otomotiv açısından pozitif girdi. İç pazarda artan satışlara paralel, üretim ve ihracatta da artış yaşıyor.

Bu yılın Ocak-Eylül periyodunda iç pazardaki satışların 614 bin adetten 500 bin adete gerilediği görülüyor. İç pazardaki bu veri içinde ithal araçların payı 331 bin adet. 2013 yılında yüzde 80’lere çıkan otomotiv ithalatının bu yıl yüzde 22 oranında gerilediği görülüyor. 

Otomobil-uretimi

Buna karşın Türkiye’nin otomotiv ihracatı geçen yıla göre yüzde 6 artış gösterdi ve 653 bin adete ulaştı. Bu rakam bir önceki yıl 618 bin olmuştu.

İhracattan elde edilen gelir yılın ilk 9 aylık döneminde 17 milyar 304 milyon doları buldu. Bu rakam 2013 yılı ilk 9 ayında 15 milyar 878 milyon dolardı.

Yılın 9 ayında Türkiye’de 531 bin adet otomobil bantlardan indi. Bu araçlar Renault Clio, Renault Megane, Toyota Corolla, Hyundai i10 ve Hyundai i20, Honda Civic Sedan, Fiat Linea modellerinden oluştu.

Bu otomobillerin 433 bin adeti ihraç edildi.

Bu otomobillerin ihracat getirisi de 5.5 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde Türkiye’nin otomobil ihrac atından elde ettiği döviz 5 milyar 169 milyon dolarda kalmıştı.

Dolayısıyla bu yıl Türkiye’nin dış ticareti otomobil ihracatında 500 milyon dolarlık fazlaya ulaştı.

OSD Genel Sekreteri Prof. Dr Ercan Tezer’in kısa süre önce yaptığı bir açıklamada bu yıl otomotiv sanayinin 2 milyar dolar cari fazla vereceğini söylediğini hatırlatalım.

9 AYIN LİDERİ OYAK RENAULT

Türkiye’de üretim yapan otomotiv firmalarının bantlardan indirdiği araçları mercek altına aldığımızda karşımıza 225 bin adetlik üretimi 9 ayda yakalayan Oyak Renault birinci sırada çarpıyor.

Ford Otosan 168 bin adetlik üretimle onu izliyor. 

2016 yılında üç yeni modeli birden yollara çıkaracak yeni yatırımlara imza atan TOFAŞ’ın 9 aylık üretimi 156 bin adetin biraz üzerinde.

Dördüncü sırada ise Hyundai Assan var. 1.5 milyar TL’lik yatırımı tamamlayıp, i10 ve i20 modellerini devreye alarak, 200 binlik kapasite kullanımına yürüyen Hyundai Assan, şimdiden 148 bin adeti yakaladı. Bu üretim rakamında yeni i20’nin payının düşük olduğu dikkate alındığında şirketin en geç önümüzdeki yıl ikincilik-üçüncülük savaşı vereceğini söyleyebiliriz.

 

TÜRKİYE’DE HANGİ FİRMA HANGİ ARAÇTAN NE KADAR ÜRETTİ?

 

Turk-otomotiv-firmalarinin-2014-uretimleri

 

 

FİRMALARIN İHRACATLARI

OSD verilerine baktığımızda 9 ay itibariyle Türkiye otomotiv ihracatında Oyak Renault 187 bin adetle önde gidiyor. Fransız Türk ortaklığının geçen yılki ihracat rakamı 204 bin olarak gerçekleşmişti.

Oyak Renault’nun ihracat birinciliği rekabetindeki rakibi Ford Otosan ise 9 ayda 135 bin adeti yakaladı. Ford Otosan’ın Yeni Courier serisini mayıs ayında devreye alması rakamlarına yansımış durumda. Ford’un önümüzdeki yıl tam kapasite ile bu rakamlarını yukarılara taşıyacağı ekstra bir kriz olmadığı zaman görülüyor.

Üçüncü ihracat krallığı ise Hyundai Assan’da. 9 ayda 132 bin aracını ihraç etmiş Koreli Türk ortaklığındaki şirket. Hyundai’nin yıllık 100 bin adet üretilecek ve yüzde 80’i ihraç edilecek yeni i20 modelinin üretimine ekim ayında başladığını hatırlatalım.

Liste TOFAŞ, Toyota olarak devam ediyor.

TÜRKİYE’DEKİ OTOMTOİV FİRMALARININ 2014 YILI 9 AYLIK İHRACATLARI

Otomotiv-firmalarinin-2014-ihracati

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.