Corsa üretimi İspanya’dan gidebilir! Opel, işçilerle anlaşamadı

Opel, 1982 yılından bu yana Corsa modelini ürettiği İspanya Zaragoza fabrikasında çalışanlarla anlaşamadı. Anlaşmazlığın altında yeni patron PSA’nın ülkedeki diğer iki fabrikasındaki şartların eşitsizliği yatıyor. Bu durumda bir sonraki yeni Opel Corsa yatırımı için Zaragoza yatırım yapılacaklar listesinden çıkabilir. İşçilerin ücret ve çalışma koşulları konusundaki talepleri Opel işverenini yeni düşüncelere sevkediyor. Opel, İspanya’yı yeni Corsa yatırımını çekmekle tehdit ediyor. Yeni Opel Corsa İspanya’ya veda edebilir.

Türkiye’de olduğu gibi İspanya’da da işçilerle işverenler karşı karşıya. Otomotiv şirketlerinin ana hissedarları ve en kaliteli otomobilleri banttan indirmek kaygısındaki işçiler yeni bir bölüşüm mücadelesi içinde.

2 Şubatta Türkiye’de metal iş kolunda grev ve karşısında da işverenin lokavt kararları asılı duruyor.

Corsa 1982 yılında üretildi. 1. nesil Corsa 1000cc ve sadece 45 hp idi.
Corsa farklı markalar ile dünyada yer aldı. Chevrolet Corsa – Wauxhall
Corsa ve Opel Corsa.

Türkiye’de böyle de İspanya’da farklı mı?

1982 yılından bu yana Opel Corsa üretimi yapan Zaragoza Opel fabrikasında işler karıştı. Geçen yıl 5300 çalışanıyla 382 bin adetin üzerinde Corsa modeli üretimi yapan tesis, yeni dönem için artan işçilik maliyetleri, esnek üretime uzak durulması gibi nedenlerle yeni yatırım yapmayabilir. Yeni Opel Corsa İspanya’ya elveda diyebilir.

Reuters Haber Ajansı’nda yayınlanan bir habere göre Opel’in yeni sahibi PSA (Peugeot Citroen Automobiles) Zaragoza fabrikasının ülkedeki diğer iki PSA fabrikası kadar rekabetçi olamadığını belirtiyor.

Corsa 1982 yılında üretildi. 1. nesil Corsa 1000cc ve sadece 45 hp idi. Corsa farklı markalar ile dünya yollarına çıkmıştı. Chevrolet Corsa – Wauxhall Corsa ve Opel Corsa gibi…

Opel İspanya sözcüsü, anlaşma sağlanamaması halinde üretimin başka bir fabrikaya taşınabileceğini açıkladı. Sözcü, ülkedeki diğer iki PSA fabrikası kadar rekabetçi olunamamasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Opel sözcüsü, sendikalarla yapılan görüşmelerde son ana kadar anlaşmaya varılamadığını da bildirdi.

Opel Corsa, 2017 yılı 11 aylık döneminde Avrupa’da 220 bin adetlik satış rakamına ulaşmıştı.

Zaragoza yerel yönetimi, Opel yönetimi ile sendikaların yeniden masaya oturması için çağrıda bulundu.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.