Uzay savaşları başladı: Sabancı’nın ortağı aya gidecek

Uzaya çıkan Tesla, Aya giden Audi ve Toyota gibi devlerin arasına şimdi de bir lastik üreticisi katılıyor. Uzay savaşları genişliyor. Son yapılan bir basın açıklamasına göre; Türkiye’de Sabancı Holding ile ortak araç lastikleri de üreten Bridgestone, ayda yol alacak araçlar için lastik üretecek.

Japon kökenli küresel lastik şirketi Bridgestone, ay zemininde mobilite için ihtilaç duyulan özel araçlar için lastik araştırmalarına başladı. Ay yolculuğu için Toyota ve JAXA ile birlikte çalışmaya başlayacağını açıklayan şirket, ay zemininde yol alacak araç tekerleri geliştirecek. Bu tekerler ayda astronotlar tarafından kullanılacak, basınçla çalışan araçların yerle temasını sağlayacak.

Ay yüzeyinde 10 bin km’nin üzerinde yolculuk

Bridgestone, gezgin aracın ağırlığının, ivmelenmesinin ve fren yeteneklerinin geliştirilmesi, darbe emiliminin artırılması ve çevikliğin iyileştirilmesi için Esnek Lastik üzerinde çalışıyor. Böylelikle ay üssü servis aracının ay yüzeyinde 10 bin kilometrenin üzerinde mesafe katetmesini sağlamayı hedefliyor. Uzay savaşları için araçlar kadar yere tutunmalarını sağlayacak lastikler de önemli tabii. Araçların yeteneklerini göstermesi için yetenekli lastikler gerekiyor.

Bu sıra dışı projeye katılmaya karar verdiklerini ifade eden Bridgestone Amerika Bölgesi Teknolojiden Sorumlu Yöneticisi Nizar Trigui “JAXA ve Toyota ile gerçekleştirmiş olduğumuz iş birliği ve bu kapsamda üstlendiğimiz görev bizim için gurur verici. Teknik kapasitemizin ayın yüzeyinde en zorlu koşullarda dahi işlevlerini tam olarak yerine getirebilecek bir lastiğin geliştirilmesine olanak sağlayacağına ve bizleri insanlığın mobilitesi için daha yukarı seviyelere taşıyacağına inanıyoruz.

Kurucumuz Shojiro Ishibashi, toplumun ilerlemesine ve gelişimine katkıda bulunmaya inanıyordu. Bridgestone kurumsal felsefemizin ayrılmaz bir parçası olan Yaratıcı Öncülük (Shinshu-Dokuso) aracılığıyla geleceğe yönelik yenilikçi çözümler geliştirerek bu inanca olan bağlılığımızı ortaya koyuyoruz. Bu görev, bir yandan bu bağlılığı temsil ederken bir yandan da Bridgestone’un insanların hareket etme, çalışma ve oynama şekillerini iyileştirme gayretlerinin göstergesidir.” şeklinde konuştu.

Aslında bu projenin detayları geçtiğimiz mart ayında haberlerimiz arasında lerini almıştı. Göz atmak isterseniz linke bakabilirsiniz.

Yeni Suzuki Katana fiyatı ve özellikleri : Nakite 140 bin

Tucson N Line ekonomik performansla geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz