Uzaya giden Tesla Roadster’i kesmek için 30 milyar harcayacak

Mercedes, Nissan derken, şimdi de Alman spor otomobil üreticisi Porsche, yeni çağın otomobillerine 6 milyar euro yatırım yapıyor.

Dünya devi Porsche, ürün gamının tamamına yakınını elektrikli araçlar haline getirmek istiyor. Marka 2022 yılına kadar elektromobiliteye 6 milyar Euro’dan (Yaklaşık 30 milyar TL) fazla yatırım yapacağını açıkladı.

Toplam yatırım hedefinin yarısını geliştirme maliyetlerine ayıracak olan şirketin bu yöndeki planları büyük oranda hız kazanacak. 3 milyar Euroluk ilave yatırım kapsamında, Mission E versiyonlarının ve türevlerinin geliştirilmesine yaklaşık 500 milyon Euro ayrıldı.

Mevcut ürün gamının elektrikli ve hibrit modellere dönüşümüne yaklaşık 1 milyar Euro bütçe verildi. Tesis gelişimine birkaç milyon Euro harcanacak. 700 milyon Euro da yeni teknolojiler, şarj altyapısı ve akıllı mobilite alanlarında yapılacak yatırımlar için kullanılacak.

Porsche’nin yeni ordusu için 6 milar euro ayırdı.

1200 yeni çalışan işe başladı

Zuffenhausen’da yeni bir boya atölyesi, montaj alanı ve boyanan şasi ve yürür aksamı nihai montaj alanına taşıyacak bir konveyör köprüsü inşa edilmeye başlandı.

Mevcut motor fabrikası elektrikli motor üretiminde de kullanılmak üzere genişletilirken, gövde atölyesi de geliştiriliyor.

Tesla Roadster’in en güçlü rakibi Mission E olacak

Weissach Geliştirme Merkezi de yatırım planları kapsamında. Mission E projesi, şimdiye dek yaklaşık 1.200 çalışan için yeni iş kapısı oldu.

Tümüyle elektrikli olan Mission E spor otomobilin sistem gücü 600 hp, bu da otomobilin sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 3,5 saniyeden daha kısa sürede çıkacağı anlamına geliyor.

Performanstan ödün vermeden art arda hızlanıp yavaşlayabilen otomobil, Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi (NEDC) kapsamında 500 kilometre menzile sahip.

Otomobilin şarj olma süresi de son derece düşük: 800 voltluk sistem gerilimi sayesinde, otomobilin 400 kilometre yolculuk için 15 dakika şarj olması yeterli.

0-100 hızlanması 3 saniye. Tek şarjla 500 km gidebilecek ve pili 15 dakikada yüzde 80 şarj olacak

Hızlı şarj altyapısı yaygınlaşacak

Porsche ve Audi; BMW Grubu, Daimler AG ve Ford Motor Company’nin de yer aldığı Ionity ortak girişiminde Volkswagen Grubu’nu temsil ediyor.

Ionity’nin hedefi, 2020 yılına dek Avrupa’nın en işlek otoyolları üzerinde 400 adet hızlı şarj istasyonu kurmak ve işletmek.

Projenin inşaatına 2017 yılında başlandı. Ionity kapsamındaki çalışmalara ek olarak, Porsche’nin bayi ağı da ülke çapında kurulacak bir hızlı şarj altyapısında yer alacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.