Varank’tan yerli otomobil Togg 2023 üretimi açıklaması

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, yerli otomobil Togg fabrikasının da resmi açılışına konu olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla resmi olarak üretim startı verecek Gemlik fabrikasında hazırlıklar sürüyor. Davetlilere fabrikaya gelecekleri araçların plakalarının dahi sorulduğu isme özel çağrılar iletildi, LCV’ler yapıldı.

Bu arada Savunma Sanayi Fuarı’nda Habertürk TV’nin konuğu olarak özel yayına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılış öncesi önemli bir detayı adeta “ağzından kaçırdı.” Yerli otomobil Togg 2023 üretimi öngörüsünü içeren bu rakam ilk açıklanan 6 bin adet rakamının üçe katlandığını gösteriyor.

Tabii o toplantıda otomobil konuşuluyorsa; Toyota‘nın yeni elektrikli ve hibrit araç üretimi için 6.952 milyar liralık devlet teşviği, Ford‘un Volkswagen de üreteceği 20 milyarlık teşviği ile yapılacak yatırımlar da atlanmamalıydı. Biri Sakarya’da diğeri Gölcük’te üretilecem yüzbinlerce aracın yerli otomobil kabul edilip edilmedikleri sorusunu akla getirmek istemiyoruz.

togg horiba mira
Yerli otomobil Togg C-SUV homologasyon süreci için gerekli olan üretim tesislerinin onayı 29 Ekim açılışı sonrasında seri üretim ile başlayacak.

Yerli otomobil Togg 2023 üretimi planı

Bakan Varank, 2023 yılında Togg fabrikasında 18 bin araç üretileceğini söyledi. Bu söylem üretici tarafından onaylanmadı ama düzeltilmedi de… Bakan Mustafa V söyleşisinde Togg’un üretimine ilişkin, “Şirketin 2023 yılı hedefi 17-18 bin araç üreterek, piyasaya sürmek.” şeklinde ifadeler kullandı.

Anadolu Ajansı’nın da yayınladığı habere göre; Sanayi ve Teknoloji Bakanı, ilk üretim araçlarda “tip onayı” alma süreci olduğuna dikkat çekti. Bakan, araç, homologasyon onaylarından başarıyla geçerse veya güncelleme gerekmezse araçların satışa çıkacağını dile getirdi.

Satışa başlama hedeflerinin ise 2023 yılının ilk çeyreği olduğunu ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı, “Şirketin 2023 yılı hedefi 17-18 bin araç üreterek piyasaya sürmek. Şu an deneme üretimleri gerçekleşiyor zaten. 29 Ekim’de de fabrikanın bitişi ve seri üretimin başlangıcı törenini yapmış olacağız. Şirketin açıkladığı takvime harfiyen uyularak bugünlere gelindi.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.