VavaCars, 2. el araç piyasasındaki hedeflerini açıkladı

vavacars 2. el araç piyasasi
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Türkiye’deki ikinci el araç piyasasının ekonomik hacmi oldukça büyük. Bu yüzden, piyasadaki oyuncular da birbiriyle sıkı rekabet içinde. İkinci yaşını kutlayan VavaCars da düzenlediği bir dijital basın toplantısında, hem geçen 2 yılı değerlendirdi hem de geleceğe dair planlarını paylaştı. VavaCars 2. el araç piyasası için neler hedefliyor?

Toyota Proace City: İkisi birarada, hem ticari hem özel araç

VavaCars 2. el araç piyasası için hedeflerini açıkladı

Düzenlenen basın etkinliği VavaCars CEO’su Lawrence Merritt ev sahipliğinde gerçekleşti. Merritt, 2023 yılında “en güvenilir lider marka” olmak istediklerini açıkladı. Türkiye ve Pakistan operasyonları için belirlenen 1 milyar dolar ciro hedefinin yüzde 85’lik payını Türkiye’nin oluşturduğu planlamada perakendede başlayacak dijital satışların da yüzde 1-2 oranında pay sahibi olması bekleniyor.

vavacars

Pandemi, ÖTV zamları, kur etkileri ve faiz oranlarıyla zaman zaman hareketli dönemlerden geçen sıfır otomotiv sektörü ve paralelinde 2 el sektörü arasındaki dinamik ilişki tüketiciyi ve satış rakamlarını etkilemeye devam ediyor. Yaklaşık 8 milyon satışı barındıran ikinci el araç piyasası, sıfır araç üretiminde yaşanan aksamalardan etkilenmeye devam ederken ilk çeyrek itibariyle başlayan ve devam etmesi öngörülen normalleşme hareketliliğiyle birlikte ilerleyen dönemlerde 2.el piyasasında büyüme hareketliliği kendini gösterecektir.

Volkswagen Golf 8 Türkiye’de

Merritt, ikinci elde her ne kadar 2021’e yavaş bir başlangıç yapılmış olsa da aynı 2020’de gördüğümüz gibi yaz aylarıyla beraber sarkan talebin patlama yaşaması ve yılın sonuna kadar hız kesmeden gitmesini beklediklerini belirtti. Ayrıca beklenti fiyatların 2020 yılına kıyasla daha sabit gitmesi. Bu da satış adetlerinin artmasında etkili olabilir. Bununla beraber sıfır araç tedariğinde yaşanacak olası sorunlar, ötelenmiş talebin bahar ve yaz dönemine sıkışması, seyahat kısıtlarının gevşetilmesi, bayram ve tatil sezonuyla beraber artan talebin etkileriyle fiyatlarda artış da gerçekleşebilir.

VavaCars CEO’su, şu anda araç alımı için uygun bir zaman ve alım fırsatı olduğunu da altını çizdi. Beklentilere göre 2021, 2020’de gerçekleşen 6.4 milyon satışı geçen bir yıl olacak.

ikinci el araç piyasası

VavaCars Mobil Araç Alım Hizmeti başladı

VavaCars, pandeminin ilk döneminde talebin de etkisi ile araç alım merkezlerinin yanı sıra sektörde ilk kez Mobil Araç Alım Hizmeti başlattı. Bu hizmet ile müşteriler adreslerinden çıkmadan araçlarına ekspertiz yaptırabiliyorlar.

VavaCars geçen 2 yılı değerlendirdi

2021 itibariyle VavaCars 2. el araç piyasası içindeki ikinci yılı kutluyor. Kurulduğu Mart 2019’dan bugüne kadar olan sürede Türkiye’deki toplam araç parkının yüzde 48’ini oluşturan 4 büyük şehirde 22 araç alım merkezi açan ve 2021 yılında bu sayıyı tüm Türkiye genelinde, yeni illerde açılacak merkezlerle ikiye katlamayı planladıklarını söyleyen VavaCars CEO’su uluslararası bir şirket olarak pilot ülke misyonunu başarıyla tamamladıklarını ve global büyümenin yeni ülkelerle devam edeceğini söyledi.

Rakamlarla VavaCars…

Şirketin kayıtlara geçen verilerine baktığımızda, kurulduğu ilk senede 10 milyon dolar ciro yaptığını görüyoruz. Ayrıca, tüm dünya ve ülkemizle birlikte pandemi koşullarıyla karşı karşıya kaldığı 2020 yılında şirket, 110 milyon dolar ciroya ulaşmayı başardı. Alınan araç sayısı hizmet verilen günden bu yana yüzde 639 oranında arttı. Web sitelerinden 1 ayda alınan ön değerlendirme sayılarının 100.000’in üzerinde olduğu belirtildi.

Türkiye’deki ikinci el araç piyasası hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Önceki İçerikOpel Türkiye üst yönetimde değişiklik
Sonraki İçerikHonda Fabrikasını Mehmet Başaran’ın Habaş şirketi satın aldı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz