Vavacars müşterilerinin favori araçları belli oldu

Yeni otomobil bulma sorununun giderek büyüdüğü araç pazarında kullanılmış otomobil satışları da fiyatları da hız kesmiyor. Yeni otomobil satışlarında sedan gövde araçlara her geçen gün biraz daha yaklaşan SUV araçlar, ikinci elin de gözdesi oldu. Kullanılmış otomobil alım satım şirketi Vavacars verilerine göre; SUV araçlar içinde de en çok aranan Qashqai modeli olurken; Karadenizlilerin tercihi Duster modelinden yana oldu.

Arabamın anahtarı kayboldu, ne yapmalı?

SUV tarzı araçlara yönelik iştahın arttığına dikkat çeken VavaCars Pazarlama Başkanı Alper Karaer, “2021 satışlarımızda SUV’un payı artarak yüzde 12,5’e çıktı. 2022’nin ilk aylarında da aynı ilgi sürüyor. Talebin yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.
VavaCars Pazarlama Baskani Alper Karaer
VavaCars Pazarlama Baskani Alper Karaer
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan verilere göre otomobil satışları,
2022 Ocak-Nisan döneminde yüzde 20,7 oranında düşerek; 162 bin 398 adet seviyesinde kaldı. Toplam pazardaki bu daralmaya karşın, yüzü gülen segmentler de oldu. Hem sıfırın hem ikinci elin gözdesi SUV araçlar oldu.
ODD tarafından açıklanan rakamlara göre gövde tipleri bazında en çok tercih edilen kategori; yüzde 40,5 ile (65 bin 720 adet) SUV segmenti oldu.
SUV otomobilleri, yüzde 34,5 pay ve 56 bin 69 adet satış ile sedan; yüzde 23,1 pay ve 37 bin 434 adet satış ile hatchback otomobiller izledi.

Qashqai ilk sırada, Karadenizli Duster diyor

VavaCars müşterilerinin en fazla tercih ettiği marka ve modeller hakkında da bilgi veren
Karaer, en çok satan SUV modelleri de aktardı: “2021 yılında SUV kategorisinde en çok tercih edilen marka ve model Nissan Qashqai oldu. Coğrafi bölgeler ve iller bazında bakıldığında da Nissan Qashqai öne çıktı. Marmara Bölgesi, Ankara ve Gaziantep’in favori SUV markası Nissan Qashqai olurken, Akdeniz’de Renault Kadjar, Ege Bölgesi’nde Dacia Sandero, Karadeniz’de ise Dacia Duster tercih edildi.”
Temmuz 2021 otomobil kampanyaları

SUV araçlara ilgi pandemiden önce başlamıştı

SUV modellere olan ilginin pandemiden önce arttığını ve sadece sıfır araçta değil
ikinci elde de dikkat çektiğini vurgulayan VavaCars Pazarlama Başkanı Alper Karaer, “İkinci
el araç pazarında SUV segment payı her geçen gün artıyor. 2020 satışlarımızda SUV araçların payı yüzde 11,5 iken 2021’de bu oran yüzde 12,5’e çıkarak yükseliş trendini sürdürdü” diye konuştu.
Karaer, SUV araçlara yönelik ilginin halen devam ettiğini ve gelecekte de devma edeceğini belirterek, şunları söyledi: “SUV araçların normal araçlara göre daha yüksek olması, daha güven vermesi ve iç hacminin geniş aileler için daha uygun olması özellikleriyle daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Tüketicinin son yıllardaki artan ilgisini gören araç üreticileri, SUV araçlardaki maliyetlerini optimize ederek, bu araçların çok daha ulaşılabilir olmasını sağladı. Önümüzdeki dönemde SUV araçlara olan ilginin süreceğini ve SUV segmentinin sedan ve hatchback araçlardan pazar payı çalmaya devam edeceğini öngörüyoruz.”
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.