Vavacars ve Petrol Ofisi’nin patronu elektrikli araç işine girdi

Dünyaya bir şeyler oluyor. Petrol devi, elektrikli araç işine ortak oluyor. Rotterdam merkezli Vitol Grup, Çinli elektrikli araç şirketi BYD ile yüz milyonlarca dolarlık elektrikli araç üretim projesine yatırım yapacağını duyurdu. Vavacars ve Petrol Ofisi’nin patronu olarak Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

Dünyanın enerji devlerinden biri olan Hollandalı Vitol Grup, Türkiye’de 2017 yılında Petrol Ofisi’nin; daha sonraki yıllarda ise yeni kurulan ikinci el araba alım satım şirketi Vavacars şirketinin patron koltuğunda oturuyor.

Vavacars ve Petrol-Ofisi'nin patronu-Vitol-Grup-elektrikli-araç-üretecek

Vitol Grup Çinli elektrikli araç ve batarya üreticisi BYD Co. ile 250 milyon dolarlık ortak girişim kurduğunu açıkladı. BYD Co. şirketi Türkiye’de Osman Boyner tarafından bir zamanlar temsil edilmiş ama daha sonra faaliyetleri durdurulmuştu. Şu dönemde BYD, Türkiye distribütörlüğü için çok önemli bir holding ile pazarlıklarını sürdürüyor.

Elektrikli araç ve şarj istasyon ağı kuracak

Yeni şirket, şehirlere, şirketlere ve büyük çaplı dağıtım ağına sahip kuruluşlara elektrikli araç ve şarj altyapısı hizmetleri sunacak. Şirket yaptığı açıklamada hedef pazarların sıralamasını yapmadı. Sadece Bogota, Kolombiya’da 300 elektrikli otobüs filosu kurduklarını; Güney Amerika’da daha fazla fırsat peşinde olduklarını söyledi.

Vitol gelişen ülkelerde ulaşım altyapısı ve benzin istasyonu gibi yatırımların yanı sıra güneş ve rüzgar enerjisine de 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı.

Türkiye’de de Petrol Ofisi ve Vavacars şirketleriyle faaliyet gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.