Ve Çinli pil şirketi doğruladı: VW ortak oluyor

Elektrikli VW ID ile tek şarjda 600 km menzil

Elektrikli araç savaşına son hamle Volkswagen’den geldi. Gün içinde ortaya atılan Volkswagen, Çinli pil üreticisine ortak oluyor iddialarına ilk yanıt. akşam saatlerinde geldi.
Çinli elektrikli akü üreticisi Guoxuan, yaptığı açıklamada, şirketin çoğunluk hisselerine talip olan Volkswagen ile “görüşmelere” başladığını ifade etti. Elektrikli Volkswagen atağı için pil fabrikası alarak, elini güçlendirecek.

Volkswagen, dünyanın en önemli elektrikli akü üreticilerinden biri olan Çin Guoxuan High-tech’in hisselerinin % 20’sini satın almak üzere.

VW ve Guoxuan arasında olası bir stratejik işbirliğine doğru

Borsaya yaptığı açıklamada Guoxuan, Volkswagen ile “teknoloji, ürünler ve sermaye açısından olası stratejik işbirliği” konusunda görüşmelerde bulunduğunu doğruladı.

7.000’den fazla çalışanı olan Çinli şirket, henüz son imzaların atılmadığını ve iki ortağın henüz bir anlaşmaya varmadığını belirtiyor. Açıklamadaki bir cümle dikkat çekici: “Hâlâ büyük belirsizlikler var.”

Operasyonun değeri 560 milyon dolar

Toplamda 2.8 milyar avroluk bir değere yükselen Çinli pil şirketinin hisseleri gün içinde yüzde 10 artış gösterdi. BUna göre de Volkswagen’in talip olduğu hisseler 560 milyon avro ya denk geliyor.

Anlaşma sağlanırsa Volkswagen, kurucusu Li Zhen tarafından kontrol edilen Zhuhai Guoxuan Trading’in arkasında olduğu, pil üreticisi Guoxuan High-tech’in yüzde 20 hissesi ile ikinci büyük ortağı olabilir.

Kaynaklardan biri, geçen hafta Reuters’e verdiği demeçte, anlaşmanın ayrıntılarının çoğunlukla kesinleştiğini ve iki şirketin yeni Çin regülasyonlarını beklediğini söyledi.

VW ve Çin Guoxuan High-tech arasındaki anlaşma gerçekleşirse, ilk kez Çinli bir pil firmasına çok uluslu bir ortak gelmiş olacak.

Gelen haberler VW’nin 2025 yılına kadar hibrit otomobiller de dahil olmak üzere Çin’de yılda 1,5 milyon Yeni Elektrikli Aracı (NEV) satma hedefi belirlediği yönünde.

Volkswagen uzun zamandır tedarik zincirini daha iyi yönetmek için, bir pil üreticisini kontrol etmek istiyordu.

Başlıca Çinli akü üreticilerinden bir pay alarak üreticiler özellikle akü fiyatları üzerinde daha fazla pazarlık gücü elde etmek istiyorlar. Yabancı otomotiv grupları, Çin pillerine ulaşma konusunda, Çinli otomobil şirketlerine yetişiyor gibi görünüyor. Tabii diğer ülkelerdeki otomotiv şirketlerinin de önüne geçiyorlar.

VW, 2025 yılına kadar Çin’de yeni enerjili otomobil satış planlarını, pil fabrikası alarak destekleyecek.

VW, Çin üretim tesislerine odaklanıyor

Volkswagen, Çin’deki yeni nesil elektrikli ve hibrid araç satış hedefine ulaşabilmek için, ortağı SAIC Motor ile 2.5 milyar dolarlık yeni bir elektrikli araç fabrikası kurdu. Yıllık elektrikli araç üretim kapasitesi 300.000 otomobile yükselecek.

Alman üretici ayrıca bir başka Çinli ortağı FAW Group ile elektrikli otomobiller üretmek için Çin’in güneydoğusundaki Foshan şehrindeki tesislerini de yeniden organize ediyor.

Görünen o ki elektrikli araçların en önemli parçası piller olarak iyice kendini hissettiriyor. BU piyasada var olmak ve hatta gelecek görmek isteyen firmaların bu sorunu çözmeleri gerekiyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz