Volkswagen’den Dünya Kupası organizatörlerine eleştiri!

volkswagen 2022 dünya kupası katar

Volkswagen, One Love yasağı nedeniyle 2022 Katar Dünya Kupası organizatörlerini eleştirdi.

Katar, 2022 yılında Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ilk Arap ülkesi oldu. Ancak, ülkenin geleneksel görüşleri nedeniyle birçok eleştiriye maruz kaldı. Eleştirilerin en başında yiyecek-içecek davranışlarının kısıtlanması vardı. Organizasyon başladıktan sonra ise aralarında İngiltere ve Almanya’nın da bulunduğu yedi Avrupa takımının, LGBTQ ile dayanışma için takmayı planladığı One Love logolu kol bandının yasaklanması gündeme oturdu. Volkswagen de bu yasağa karşı eleştirilerde bulundu.

Volkswagen, 2022 FIFA Dünya Kupası Katar Organizatörlerini Eleştirdi

Volkswagen, Alman Futbol Federasyonu’na (DFB) sponsor olmaya devam edeceğini söyledi. Ancak otomobil üreticisi, sporun küresel yönetim organı olan Dünya Kupası organizatörü FIFA’yı One Love kol bandını yarı yasakladığı için eleştirdi.

One Love kampanyası Eylül ayında Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika, İsviçre, Galler, Fransa, Danimarka ve Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanamayan Norveç ve İsveç takımları tarafından ortaklaşa duyurulan bir kampanyaydı. Renkli kaptan kol bandı Dünya Kupası’nda eşitlik ve ifade özgürlüğünün bir sembolü olarak takılacaktı. Kol bandının yasaklanması, insan hakları standartlarını göz ardı etmekle eleştirilen Katar’da tartışmalara yol açtı.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda da eşitlik haklarını savunmak için reklam veren Volkswagen, 2022 Dünya Kupası Katar’daki Dünya Kupası maçlarında “One Love” kol bandını takan oyunculara yaptırım uygulayacağını açıklayan FIFA’nın davranışının “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Otomobil üreticisi yaptığı açıklamada; VW’nin “Avrupa federasyonlarının bu turnuvada çeşitlilik için böyle görünür bir sinyal göndermesini memnuniyetle karşılayacağını” söyledi. Ayrıca, tartışmalar ve tepkilerin dünya futbolunda acilen temel bir şeylerin değişmesi gerektiğini gösterdiğini belirtti.

Önceki İçerik1 Aralıkta beklenen ÖTV matrah düzenlemesi 1 hafta önce ansızın yapıldı
Sonraki İçerik“Halka açılacak Togg hisselerinin değerini yurtdışı piyasalar verebilir”
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz