Volkswagen Avrupa’nın en büyük pil tesisine ortak oluyor

Otomotivde ortaklıklar ve ayrılıklar konuşulurken, işbirlikleri ve ortak yatırımlar da görülüyor. Mercedes ve BMW’nin elektrikli araçlar paylaşım ortaklığından sonra şimdi de Volkswagen ile BMW, Avrupa’nın en büyük lityum ion “gigafactory’sine yatırım yapıyorlar.

Lityum ion pillerin üretim tesisinin arkasındaki Northvolt şirketi, çarşamba günü bir açıklama yaptı. Açıklamada, İsveç Skellefteå’da batarya tesisi kurmak için 1 milyar dolar sermaye ayırdığını ve Almanya’nın Aşağı Saksonya bölgesinde ikinci bir üretim tesisi kurmayı planladığını ilan etti.

Northvolt şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su Peter Carlsson, açıklamasında “Bugün Northvolt için harika bir dönüm noktası, aynı zamanda önümüzdeki elektrifikasyon dalgasında rekabet etmeye hazır olduğumuzu açıkça gösteren bir gün. Avrupa için önemli bir zamanı gösteriyor ve bunu en düşük CO2 ayak izini taşıyan pil hücrelerini kullanarak yapacağız.”

İsveç’teki tesisin yapımına bir iki ay içinde başlanacak. Büyük çaplı üretim içinse 2021 yılı gösteriliyor.

Fabrika başlangıçta 16 GWh lityum-iyon batarya hücre üretim kapasitesine sahip olacak. Bunun ne demek olduğunu anlamamız için Tesla’nın Gigafactory 1’i 2018 yılı boyunca yaklaşık 20 GWh kapasiteye sahipti.

Avrupalı pil üreticisi başlangıçta ulaşacağı 16 cGWh kapasitesini giderek artıracak. Daha sonra kapasite 32 GWh’ye çıkarılacak.

VW ve BMW işin neresinde

Avrupalı otomotiv üreticileribir kaç yıl içinde elektrikli otomobil ataklarını başlatacaklar. Yani oyunun başlamamına bir kaç dakika kaldı. 2025 yılına kadar ısınma turları sonrasında oyunun temposu artacak. Volkswagen bu yıl ilk safkan elektrikli otomobillerini piyasaya verecek.

BMW ise zaten i3 ve i8 gibi modelleriyle bu alanda oyunda. i4 ve i5 gibi yeni oyuncular da sahaya girmek için ısınıyor.

Sorun pilde. uzun menzil sağlayacak pillerin üretiminde Çinli, ve Koreli üreticiler hakim. Hammaddeler de kısıtlı. İŞte işe dahil olan ilk Avrupalı pil üreticisi bu skorunları yaşayan iki büyük otomotiv üreticisinden destek alarak, yola çıkıyor.

Volkswagen AG Yönetim Kurulu Üyesi Stefan Sommer, ki kendisi şirketin tedarik sorumlusu oluyor bir açıklama yaptı. Sommer, açıklamasında “Volkswagen elektrifikasyon stratejisinin başarılı bir şekilde uygulanması için her düzeyde zemin hazırlamakta ve bu zeminlerin hazırlanmasına aktif olarak katılmakta” dedi.

Elektrikli Volkswagen ID ile tek şarjda 600 km menzil

Volkswagen AG yöneticisi Summer daha sonra şu detayı verdi: “Northvolt ile CO2 optimizasyonlu batarya hücrelerinin sürdürülebilir üretim süreçlerinin; Almanya’da yani anavatanımızda hücre üretimini ilerletmemizi sağlayacak olan bir Avrupalı ortak bulduk.”

BMW’nin de VW’nin ortaklık planladığı Avrupalı irket ile görüşüp, lityum ion aküleri tedarik edeceği gelen bilgiler arasında.

Söz konusu Alman şirketler, VW ile Northvolt arasındaki 50/50 ortak girişim sayesinde bir araya gelecek ve 2023 sonlarından veya 2024 başlarından ilk pil hücrelerini üretmeye başlayacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.