Volkswagen emisyon skandalı nedeniyle tazminat ödeyecek

Volkswagen elektrikli araç üretimi tesisi

ABD Çevre Koruma Ajansı 2015, yılının eylül ayında Volkswagen’in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini ortaya çıkarmıştı. Böylelikle Volkswagen, emisyon skandalı yaşamasıyla birlikte yüklü miktarda ceza ödemişti.

Volkswagen Grubu, bünyesinde Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları barındırıyor. Bir çok segmentte ve kategoride yer alan marka uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmişti. ABD ve Alman makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Volkswagen sürücülere tazminat ödeyecek

Almanya Federal Mahkemesi (BGH),Alman otomobil üreticisi Volkswagen’ın egzozlarında manipüle edilmiş dizel motorlu araçlar satın alan sürücülere tazminat ödemek zorunda olduğuna karar verdi.

Alman en yüksek yargı sistemi mahkemesi BGH, bir otomobil sahibi tarafından Volkswagen’in emisyon testi manipülasyonu konusunda açtığı ilk davada kararını verdi. Mahkeme, Volkswagen’den egzozlarda manipülasyon yapılan araçları satın alanların prensip olarak tazminat alma hakkı olduğunu açıkladı.

Mahkeme kararıyla emisyon hilesi yapılan dizel araç sahipleri, araçlarını iade ederek satış fiyatını kısmen geri alabilecek. Müşteriye geri ödeme hesaplanırken otomobilin kilometresi dikkate alınacak.

Volkswagen emisyon skandalı yaşanmasının ardından alınan kararın, Alman mahkemelerinde bekleyen 60 bin dava için emsal olması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz