Volkswagen fabrikası için Bulgaristan’da teşvik rüzgarı esiyor

Volkswagen fabrikası projesi, Türkiye’nin Suriye üzerinde başlattığı Barış Harekatı nedeniyle Volkswagen-Türkiye ilişkisi karmaşık bir hal aldı. Bunun üzerine ise Bulgaristan, Volkswagen’in yeni fabrikası için sunduğu devlet teşviki teklifini iki katına çıkarttı.

Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung’un sorularını yanıtladı. Gazeteye verdiği yanıtlarda Volkswagen’in yeni fabrikası için teklif ettikleri devlet teşvikini iki kat arttırmaya hazır olduklarını açıkladı. Aynı zamanda Bulgar otomotivciler birliğinin başkanı olan Plevneliyev; “Volkswagen şirketine 135 milyon euro yerine 250-260 milyon euro teklif etmenin bir yolunu bulduk”  diye konuştu.

“Türkiye kural dışı hareket ediyor”

Teklif miktarının üzerine, demiryolu ve otoyol bağlantıları ile tramvay benzeri ulaşım araçlarının altyapısı ekleniyor. Plevneliyev, bu altyapı ile birlikte teklif miktarının 800 milyon euroya yükseldiğine dikkat çekti. Devlet teşvikinin arttırılması konusunda AB Komisyonu ile de görüşüldüğünü söyleyerek sözlerine devam etti.

AB üyesi ülkeler, rekabet hukukuna bağlılıkla yükümlü oldukları için Komisyon’un öngördüğü miktarın üzerinde devlet teşviki veremiyor. Türkiye’nin AB kurallarının dışına çıkarak teklif yaptığını savunan Plevneliyev, teklifin VW’ye iletildiğini, henüz bir yanıt almadıklarını belirtti.

Barış Harekatı VW yönetimi için huzursuzluk yarattı

VW teftiş kurulu üyelerinden Aşağı Saksonya eyaleti Başbakanı Stephan Weil, “Suriye’nin kuzeyinden gelen görüntüler korkunç. Eyaleti VW’nin ikinci büyük hissedarı konumunda bulunan Weil, “Volkswagen’in bu koşullar altında Volkswagen fabrikası için Türkiye’de milyarlık yatırım yapacağını düşünmüyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin başlattığı Barış Harekatı, Almanya ve AB tarafından kınanmış ve silah satışlarının durdurulması gibi önlemler açıklanmıştı. Volkswagen, Salı günü yaptığı açıklamada Türkiye ile ilgili yaşananların endişeyle takip edildiğini ve yatırım kararını ertelediğini bildirmişti. Oysa ki kesin kararın Ekim ayı başlarında açıklanması bekleniyordu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.