Volkswagen Grubu 10 yıl sonra ne yapacak

2015 yılından beri dizel skandalı ile başı dertte olan Volkswagen Grup, gelecek 10 yılında teknolojiye ağırlık verecek. VW Grup CEO’su Herbert Diess, Reuters’e verdiği demeçte elektrikli ve kendi kendine giden araçlar konusunda rakipleri ile birlikte ortak çalışarak araştırma maliyetlerini düşürmek istediklerini açıkladı. Audi’nin grubun gelecek teknolojileri konusunda lider geliştirme merkezi olarak görev üstlenmesi beklenen gelecek vizyonunda ortalama emisyon oranlarının hızla düşürülmesi de var.

Audi e-tron

VW Grubu kendi kendine giden otonom araçlar ve elektrikli araçlar geliştirmek için Ford ve başka markalarla potansiyel ittifakları araştırıyor. Emisyon skandalı sonrası tasarruf VW için çok daha sihirli bir sözcük haline geldi; zira otomotiv üreticileri araç geliştirme maliyetlerini aşağı çekmeye çalışırken 2017 yılında VW 13,1 milyar dolara yakın bir geliştirme maliyeti sergiledi. Şirket içten yanmalı motorların emsiyon standartlarına uyumu konusunda büyük bir çalışma içerisinde.

Ford’dan pikap ve motor desteği

VW Grup yeni strateji çerçevesinde farklı markaları arasında teknoloji geliştirmeye yönelik çabaları azaltmayı; yazılım şirketleri, diğer otomobil üreticileri ve batarya üreticileriyle ortaklıklar kurarak ölçek ekonomileri elde etmeyi de hedefliyor. Strateji ayrıca Ford ile mevcut işbirliğini derinleştirilmesini öngörüyor. Örneğin Ford’un bir pikap platformu ve bazı motorlarını VW’ye tedarik etmesi de gündemde. VW, yine Ford’un otonom otomobil programında pay alarak, MEB elektrikli otomobil platformuna erişim hakkı verebileceği belirtiliyor. Ford tarafı da bir dizi alanda potansiyel işbirliklerini tartışmak için VW ile bir anlaşmaya vardıklarını dile getiriyor.

VW ve Ford, Audi’den kaynaklanan emisyon skandalı sonrasında, Avrupa’da daha fazla elektrikli otomobil sunmaları konusunda kamuoyu baskısı yaşıyor. VW Grup’un, 2030 yılına kadar, ortalama karbon dioksit emisyonlarını ortalama yüzde 30 azaltması; toplam otomobil satışlarının yüzde 30’unu tamamen elektrikli araçlardan kurması gerekiyor.

Porsche e-mission

VW Group’un on yıllardır araştırma ve geliştirme merkezi olan Audi; mühendislerinin aşırı emisyon seviyelerini maskeleyen yazılım geliştirme skandalları sonrası bu alanda boşluk yaşıyor. Audi’nin bu konuda tökezlemesi Skoda, Seat, Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Ducati, Scania ve MAN gibi markaları içinde barındıran büyük bir grubun kendi üst yönetimlerince daha sıkı izlenmesini gerekli kılıyor. Grup öte yandan premium sınıftaki elektrikli araçlar için ortak platform geliştirme konusunda Porsche ve Audi’yi biraraya getirerek maliyetlerini azaltabildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.