Volkswagen, şimdi de Türkiye’de kamyon ve otobüs üretimine gaz veriyor

Manisa’da geçen hafta kurulan Volkswagen Turkey şirketinin henüz resmi açıklamaları gelmeden; bu kez Volkswagen Grubu’na ait MAN Türkiye’nin Ankara Akyurt’ta 452 milyon liralık yeni yatırım yapacağı açıklandı. 700 kişiye istihdam sağlaması beklenen yatırımı Sanayi ve Teknoloji bakanı açıkladı. Mevcut fabrikanın olduğu arsa münferit yatırım yeri ilan edildi.

Alman ağır ticari araçlar üreten şirket MAN, 1966 yılında Almanya dışındaki ilk üretim üssünü Türkiye olarak seçti. MAN Türkiye, günümüzde MAN’ın en büyük otobüs üretim merkezi konumunda.

Şirketin resmi bilgilerine göre; “1967 yılında kamyon ile başlayan MAN’ın Türkiye’deki üretimine 1968 yılında otobüs de dahil oldu. Ercanlar Şirketi ve MAN Truck & Bus ortaklığı ile MANAŞ (MAN Kamyon ve Otobüs Sanayi A.Ş.) adıyla İstanbul’da kurulan fabrikayı 1981 yılında MAN Motor fabrikası izledi. Aynı ortaklık yapısı ile Ankara’da kurulan MAN Motor fabrikası; 1985 yılında kamyon üretimini de üstlendi ve İstanbul’daki MANAŞ fabrikası, otobüs üretimine odaklandı. Türkiye’den ilk MAN ihracatı ise 1981 yılında Mısır, Kuveyt, Irak, Suriye ve Lübnan gibi yakın coğrafya ülkelerine gerçekleştirildi.

Tüm üretim 1996’da Ankara’ya alındı

MAN Truck & Bus, 1995 yılında MANAŞ’ın tüm idari ve endüstriyel yönetimini devraldı, 1996’da ise Motor fabrikası satın alındı. Otobüs üretimi İstanbul’dan Ankara’ya nakledilerek tüm üretim tesisleri Ankara’da birleştirildi. 2004 yılında ise kapasite artırımına yönelik “Evolution 2004” projesi ile fabrika, yıllık 2000 adet otobüs, bir başka deyişle, her 100 dakikada bir otobüs üretecek kapasiteye ulaştı ve endüstriyel üretime geçildi.

MAN Türkiye, Başkent Ankara’nın Akyurt İlçesi’nde 317.000 metrekareye yayılan dev üretim merkezinde MAN ve NEOPLAN markaları için şehir içi, seyahat ve orta mesafe otobüsler geliştirilmekte ve üretmektedir.

MAN Türkiye 2012 yılında yeni araştırma-geliştirme merkezini tamamladı. Bu sayede tasarım, test ve analiz grupları tek çatı altında toplandı. Son iki yıldır uzun süreli rekabet ortamında MAN’ı daha da güçlü kılan çok sayıda geliştirme projesine imza atıldı.

MAN Türkiye’nin, son yıllarda yaptığı yatırımlar, önemli geliştirmeler; kalite ve verimliliği çok üst noktaya taşıdı. Sonuç olarak otobüste dünyanın premium markası NEOPLAN’ın, artık sadece Ankara’daki MAN Türkiye’nin tesislerinde üretilmesi kararı alındı.” bilgileri yer alıyor.

Volkswagen Turkey’e kızan Bulgaristan Hyundai ile flörtte

VW, Jetta markası ile ilk 2 otomobilini satışa çıkardı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz