Türkiye’de satışa çıkan ilk elektrikli Volkswagen ID 3

Türkiye’de henüz satışta bulunmayan tamamen elektrikli ilk Volkswagen modeli ID.3, ikinci el araç sitesinde 0 km olarak satışa sunuldu. Avrupa’da 36 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılan otomobile ülkemizde 580 bin TL fiyat biçildi.

Tam şarj halinde yaklaşık 500 kilometreye kadar sürüş imkanı tanıyan ID.3 fiyatı ile ortalama bir sıfır Passat modelini satın almak mümkün. Tabi ki bu fiyatın ikinci kişi tarafından belirlendiğini de unutmayalım.

Tamamen elektrikli Volkswagen ID.3 modelinin sıfır fiyatı şu anki döviz kurlarıyla (vergisiz) yaklaşık 300 bin TL. Türkiye satış fiyatı ise henüz belli değil fakat Polo ve Golf gibi hatchback kardeşlerine yakın fiyatlarla satılırsa pazarda güzel bir konumda yer alabilir.

Tam elektrikli otomobiller için ülkemizde ekstra bir teşvik bulunmuyor. 85 kW’ın altında motor gücü olan otomobillerden yüzde 3 ÖTV, yüzde 18 KDV alınıyor.
85-120 kW motor gücü olan otomobillerde bu oranlar yüzde 7 ÖTV ve yüzde 18 olarak uygulanıyor. 120 kW’ın üzerinde motor gücü olan elektrikli otomobillerden ise yüzde 15 ÖTV ve yüzde 18 KDV alınıyor.

Volkswagen ID.3 özellikleri

Volkswagen’in MEB platformu üzerinde üretilen ID.3 modelinin 0.267 rüzgar direnci ve 1700 kg (batarya dahil) ağırlığı ile kompakt otomobillerden biraz ayrılsa da boyutları Golf’e oldukça yakın.

45 kW’lık seçeneği ile 330 km menzil sunan otomobilin daha yüksek özelliğe sahip olan iki versiyonu daha bulunuyor. 58 kW (420 km) ve 77 kW (550 km) seçeneklerinin menzil başarısı ile rakiplerinin bir adım önünde. Bunlara ek olarak, araç 100 kW’lık şarj ünitesiyle 30 dakikalık bir aktarmanın ardından 300km menzil mesafeye ulaşabiliyor.

Arka aks üzerinde konumlandırılan elektrik motoru, 204 beygir güç ve 310 nm tork üretebiliyor. Tamamen elektrikli ilk modelin maksimum hızı 160 km/s olarak sınırlandırılmış.

Aracın piyasaya ilk çıkışında Volkswagen, bu aracı “ID.3 1st edition” adlı lansman paketiyle satışa sundu. Paket içeriğinde navigasyon sistemi, ısıtmalı ön koltuklar ve ısıtmalı direksiyon, 18 inç çelik jant gibi birçok donanım bulunuyor.

Bu pakete “Plus” paket eklendiğinde otomobile park kamerası, adaptif hız sabitleyici, anahtarsız giriş ve çalıştırma; daha kaliteli döşemeler, karartmalı camlar, matrix LED ön farlar ve 19 inç jantlarla geliyor.

“Max” paketi araca eklendiğinde de tüm bu donanımlara ek olarak head-up display, Beats Audio ses sistemi, panoramik cam tavan ve 20 inç jantlar gibi donanımlar alınabiliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.