Volkswagen markaları arasına bir yenisi katılıyor

Otomotivde yeni dönem işbirlikleri, satın almalar ve birleşmelerle ilerliyor. Bu kez plato Çin. Alman Volkswagen, Çinli otomotiv şirketinin yüzde 24’ü için anlaştı. Ama bu koca mideli ejderhayı doyurmayacak. Volkswagen Çinli ortağının tam kalbini ele geçirmeyi düşünüyor. Bu anlaşma ile Volkswagen markaları arasına bir yenisi katılıyor. Alman otomotiv devi JAC Motors şirketinin kontrolünü ele geçirebilir. Yeni anlaşma ile Seat da Çin’e girmiş olacak.

Elektrikli araç üretim kapasitesini yükseltmek isteyen Volkswagen, JAC’ı seçerek yeni bir ortaklık anlaşmasına imza attı. Yeni işbirliğinin ilk meyveleri, kısa süre içinde, Çinli üreticinin bir modelinden türetilen küçük crossover Sol E21X hazırlanacak. Bu yeni ortaklıkla Volkswagen Grubu, Seat markasını da Çin pazarındaki rekabete dahil etti.

Çin’de uzun süre yabancı şirketler, yüzde 50’nin üzerinde hisse sahibi olamıyorlardı. Ama yapılan düzenlemeler ile bu yasa değişti ve artık şirketlerin ana hissedarı olabiliyorlar.

Çin’deki gelişmelere bakıldığında analistler ‘ Volkswagen başka planları inceliyor gibi görünüyor’ diyorlar. Yapılan değerlendirmelere göre VW Grup , JAC’ın içine yüz de 50’nin üzerinde hisse alarak girmeyi planlıyor.

JAC Motors hisselerinin yarısı Çin’in

Bir hatırlatma yaparsak, JAC Motors bir “yarı kamu” şirketi. Halka açık olan JAC Group’un otomotiv bölümü, Anhui eyaletinde bulunuyor. Alman dev, JAC Group’un yüzde 24’lük hissesine sahip oldu. Toplamda, sermayenin yüzde 40’ı diğer kamu kuruluşları tarafından elde tutuluyor. Şirketin kalan hisseleri ise Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor.

Önceki İçerikŞangay Otomobil Fuarı 2019 için 3 SUV, 4 sedan hazırladı
Sonraki İçerikMobil Oil 2019 planında, ikinci el otodaki büyüme başrolde
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz