2023 Tiguan’da olmayacak: Volkswagen manuel şanzımana veda ediyor

volkswagen modelleri manuel

Dizel skandalının ardından toparlanmayı sürdürerek, kullanıcı ve çevre odaklı otomobillere yönelen Volkswagen, radikal kararlar almaya devam ediyor. Önce içten yanmalı motorları arkasında bırakmaya hazırlanan Volkswagen modelleri; 3.nesil Tiguan ile manuel şanzımana veda edecek. Yanlış okumadınız, yeni Tiguan’da manuel vites seçeneği olmayacak!

Auto, Motor und Sport tarafından yayımlanan haberde Alman otomobil üreticisinin bu kararı almasının nedeninin üretim maliyetlerinden tasarruf sağlanması olduğu belirtiliyor.

Manuel şanzımanların geliştirilmesini durdurarak maliyetlerden tasarruf etmek isteyen Volkswagen, 2023’ten itibaren piyasaya sürülecek olan kompakt SUV modeli 3.nesil Tiguan ile birlikte manuel şanzıman üretimine son verecek.

Diğer Volkswagen modelleri ise manuel şanzımana model değişikliğinin bir parçası olarak kademeli olarak veda edecek. 2030 yılından itibaren Çin, ABD ve Avrupa’nın büyük pazarlarında manuel şanzımanlı bir Volkswagen modeli olmayacağı tahmin ediliyor.

DSG çift kavramalı şanzıman ömrü nasıl uzatılır?

Volkswagen Tiguan Allspace 2021

Volkswagen modelleri neden manuel şanzımanı terk ediyor?

Volkswagen tarafından alınan kararın halihazırda var olan otonom sürüş ve elektrifikasyon teknolojilerini birkaç yıl öne çekmesi bekleniyor.

Otomatik şanzımanların pazar payı da son yıllarda kullanım kolaylığı ve gelişen teknoloji gibi çeşitli nedenlerle oldukça arttı. Özellikle klasik otomatik şanzımandan 10 vitese kadar gelişen otomatik vitesli şanzımanlar daha ekonomik, daha sportif ve daha konforlu hale geldi.

Pek çok otomobil üreticisi manuel şanzımana resmi olarak veda etmemiş olsa da, elektrikli otomobillere geçiş nedeniyle önümüzdeki yıllarda geliştirmeyi durduracaktır. Nedeni ise Porsche Taycan gibi birkaç istisna dışında, elektrikli otomobillerin çok hızlı şanzımanları ve motorlarının manuel şanzımanlarla pek uyumlu olmaması.

Otomobil üreticileri içten yanmalı motorlara ve manuel vitese sahip araçların üretimini durduracakları tarihi net olarak söyleyemese de, giderek daha katılaşan emisyon sınırları, uzun vadede başka seçenek bırakmayacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz