Volkswagen’den Tesla’ya karşı atak!

volkswagen power day elon musk

Volkswagen Power Day için beklenen gün geldi. Alman otomotiv devi, elektrikli araç stratejisini bu etkinlikle birlikte tüm dünyaya duyurmuş oldu. VW tarafından düzenlenen etkinlik, Tesla’nın her yıl düzenlediği Battery Day etkinliğine bir cevap olarak değerlendiriliyor.

2021 Volkswagen Golf Türkiye fiyatı açıklandı

Volkswagen Power Day gerçekleştirildi

Volkswagen, Tesla’yı geride bırakmak ve e-mobiliteyi daha uygun fiyatlı hale getirmek için çalışmalarını hızlandırmaya başlamıştı. Power Day etkinliği de aslında bu çalışmaların resmi bir duyurusu niteliğinde oldu. Avrupa’daki elektrikli araç bataryası tedariğini güvence altına almayı hedefleyen Volkswagen, elektrikli araç şarjı konusunda da önemli altyapı genişletme çalışmaları yapacak.

power day

Elektrikli araçlara doğru önemli bir geçişin tam ortasında olan Volkswagen, ortaklarıyla birlikte Avrupa’da 6 adet pil üretim tesisi inşa edecek. Konuyla ilgili açıklama yapan VW İcra Kurulu Başkanı Herbert Diess, e-mobilitenin VW için temel iş haline geldiğinin altını çizdi.

VW’nin inşa edeceği tesisler yılda 240 gigawatt saatlik üretim kapasitesine sahip olacak. Tesisler 2030 yılına kadar faaliyete geçecek.

Ayrıca Volkswagen yönetim kurulu üyesi Thomas Schmall da ortalama olarak, pil sistemlerinin maliyetini kilovat saat başına 119 doların altına çekeceklerini belirtti. Bu da e-mobiliteyi daha uygun fiyatlı hale getirecek diyebiliriz.

Volkswagen Power Day etkinliğindeki açıklamaların yanında, İsveçli lityum iyon pil üreticisi Northvolt da Alman otomotiv üreticisinden 10 yıl içinde 14 milyar doların üzerinde bir sipariş aldığını açıkladı. Ayrıca Northvolt’un, Zwei’deki hissesini Volkswagen’e satacağı ve Volkswagen’in Norhvolt’taki mülkiyetini artıracağı da duyuruldu.

Ultra hızlı elektrikli araç şarj tesisleri için de BP (Birleşik Krallık), Iberdrola (İspanya) ve Enel (İtalya) ile anlaşan Volkswagen bu sayede ultra hızlı elektrikli araç şarj tesisi ağını da genişletmiş olacak. Konuyla ilgili BP’den yapılan açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz