Volkswagen’den 11 milyonluk toplatma

Emisyon skandalıyla çalkalanan Volkswagen, egzoz gazı emisyon testlerini farklı gösteren yazılım içeren 11 milyon aracını servislere geri çağırarak, gerçek değeri gösteren programlamayı gerçekleştirecek ve emisyon testlerinde usulsüzlük skandalının ardından şirketin imajını düzeltmeye çalışacak.

Skandalı üstlenerek görevinden istifa eden eski CEO Martin Winterkorn’un yerine gelen Matthias Müller, firmanın önümüzdeki “birkaç gün” içerisinde yasadışı yazılımın bulunduğu dizel araçları geri çağıracağını söylerken, bazı analistler bunun maliyetinin şirketin ayırdığı 6.5 milyar doları aşabileceğini tahmin ediyorlar.

Almanya Ulaştırma Bakanı, ABD’deki dizel araçların emisyon testlerinin sonuçlarını çarpıttığını kabul eden Volkswagen’in aynı manipülasyonu Avrupa’da da yaptığını söyledi.

Yaklaşık 80 yıllık tarihinin en ciddi krizini yaşayan Volkswagen, piyasa değerinin üçte birini kaybetti. Bu krizin Alman ekonomisine de zarar vereceği düşünülüyor.

Volkswagen’in 1,000 üst düzey yöneticisiyle Wolfsburg’da kapalı kapılar ardında gerçekleştirdiği bir toplantıda konuşan Müller, “Uzun ve zorlu bir yolculuk ve çok sıkı bir çalışma bizi bekliyor” dedi.

Reuters muhabirinin gördüğü şirket içi bir metinde de “Yalnızca adım adım ilerleme gösterebileceğiz ve önümüzde birçok engel olacak” ifadeleri kullanıldı.

Alman resmi yetkililer dün yaptıkları açıklamada Winterkorn hakkında da sahtekarlık suçlamasıyla soruşturma başlattıklarını söyledi.

Almanya, dizel emisyonları yasalara uygun bir hale getirmesi için Volkswagen’e 7 Ekim’e kadar süre tanıdı.

Volkswagen daha önce yaklaşık 11 milyon aracın 5 milyon adedinin VW, 2.1 milyon adedinin Audi, 1.2 milyonunun Skoda markaları altında satıldığını, 1.8 milyon adedinin ise hafif ticari araç olduğunu belirtmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.