Volvo elektrikli kamyonları yola çıkarmak için gün sayıyor

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Mercedes ve Scania‘nın elektriğe geçişinin ardından Volvo Trucks da önümüzdeki yıl Avrupa’dan başlayarak ürün gamına elektrikli kamyonları dahil edecek. Satışları önümüzdeki yıl başlayacak olan elektrikli kamyonlar, 2022’de seri üretimine geçilmesi hedefleniyor.

2019 yılında Avrupa’daki şehir içi hizmet araçlarına yönelik elektrikli kamyonları Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric modellerini üretmeye başlayan Volvo Trucks; bölgesel taşımacılık için geliştirilen Volvo VNR Electric’in satışlarına ise 3 Aralık 2020’de Kuzey Amerika’dan başlayacak.

İlk etapta üretilen elektrikli Volvo kamyonları, 44 tonluk brüt kombine ağırlığa ve pil özelliklerine bağlı olarak 300 km’lik bir menzile sahip olacak.

Volvo Trucks, önümüzdeki on yıl içerisinde zorlu koşullara ve uzun yol taşımacılığına yönelik; daha uzun menzile sahip elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli kamyonları da aileye dahil edecek.

Marka önümüzdeki on yılın ikinci yarısında ise hidrojen yakıt hücreli elektrikli kamyonların satışına başlamayı planlıyor. Ayrıca Volvo, 2040 yılına kadar ürün yelpazesinin fosil yakıt kullanmayan kamyonlar olmasını hedefliyor.

“Sektörde sürdürülebilir geleceği sağlamak için öncülük etmeye kararlıyız”

Volvo Trucks Dünya Başkanı Roger Alm: “Volvo Trucks ürün gamımızda sunduğumuz ağır hizmet tipi elektrikli kamyonların sayısını hızla artırarak, müşterilerimizin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına katkıda bulunuyoruz. Taşımacılığın iklim üzerine etkilerini azaltmak, fosil yakıtlardan elektrikli araçlara geçmeyi gerektiriyor. Ancak bu değişimin gerçekleşmesi için ülke ve pazar bazında teşvikler, şarj altyapısının oluşturulması gibi birçok değişken söz konusu. Bu nedenle de şirketler farklı yakıt kullanan karma filolara sahip olabiliyorlar.” dedi.

Önceki İçerikGelişmiş ısı yönetimiyle VW ID.3’ün menzili arttı ve akü ömrü uzadı
Sonraki İçerikYamaha naked efsanesi MT-07 2021 sahneye çıktı
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz