“Fişli” Volvo alır mısınız?

Önümüzdeki 10 yıla elektrikli ve hibrit araçlar damga vuracak mı? Özellikle küçük hacimli dizel motorlar tünele yaklaştı. Benzinli motorlarda ise verimlilik artışı ile alınabilecek çok yol olduğu söyleniyor. Hibrit araçlar elektrikli bataryaları ile 50 km giderlerse iyi kabul ediliyor. Elektrikli araçlar ise yeni pil teknolojilerinin peşinde. Bu karmaşada konvansiyonel motorlar ve bu motorlara sahip araçların satışı azalırken, yeni nesil araçların satışlarının artmasını hedefleyen şirketler öne çıkmaya başladı. Öte yandan da Elon Musk’ın Tesla’sının iddialı hedeflerine karşın sürekli zarar eden bilançosu, rekabetin kafasını karıştırıyor. Tesla’nın karşısına çıkacak markalardan biri de Çinli Geely patronluğundaki Volvo Cars. Marka, 2025 yılında satışlarının yüzde 50’sinin elektrikli otomobillerden oluşmasını hedefliyor. Bu hedefin arkasında ise dünyanın en büyük otomotiv pazarı olan Çin var.

7 yıl sonra satılan iki Volvo otomobilden biri elektrikli olacak.

Volvo Cars, 2017 yılında otomotiv endüstrisinde bir ilki gerçekleştirmiş ve 2019 yılından itibaren tüm yeni modellerinin “mild hybrid”, “plug-in hybrid” ya da “bataryaya sahip elektrikli” otomobillerden oluşacağını duyurmuştu.

Çin’in elektrik verecek, 7 milyon araç satılacak

Çin hükümeti, 2025 yılına kadar ülkenin yıllık araba satışlarının yüzde 20’sinden fazlasını karşılayacak yeni enerjiyle çalışan otomobile sahip olmayı planlıyor. Ve bu da Çin hükümetinin tahminlerine göre 7 milyondan fazla otomobile denk geliyor.

Volvo Cars, şu anda Çin’de S90 ve S90L T8 Twin Engine modellerini üretiyor. Ayrıca bu hafta Çin’de, XC60 T8 Twin Engine modelinin üretimine başlıyor. Çok yakında Volvo Cars’ın Çin’deki üç fabrikası da -Luqiao, Chengdu ve Daqing- plug-in hybrid ya da bataryaya sahip elektrikli otomobiller üretmeye başlayacak.

Volvo Cars, bugün Beijing (Pekin) Otomobil Fuarı’nda sadece elektrikli otomobillerini vitrine çıkararak, kendi tarihinde bir ilke imza attı.

Başka bir ilk olarak, şirket üç global Volvo SUV’unu sahnede ilk defa yan yana gösteriyor olacak: XC90, XC60 ve yeni XC40.

Ayrıca yeni XC40’ın T5 plug-in hybrid versiyonu da yine ilk defa Beijing’de (Pekin) gösteriliyor.

Yeni XC40, henüz Çin’de siparişlere açılmadı. Buna rağmen 2017 sonlarında tanıtıldığı ilk günden bu yana küresel olarak 60 binden fazla sipariş aldı.

Çin, Volvo Cars’ın en büyük bireysel pazarı ve bu yıl ilk çeyrekte yüzde 23,3’lük satış artışı ile şirketin küresel satışlarının yüzde 14 artmasına katkıda bulundu.

Volvo Cars’ın geçen yıl Çin’deki otomobil satışları ilk kez 100 bin adeti geçmişti.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.