Vural Ak’ın garajı: intercity Park Otomobil Müzesi

Vural Ak; Ekim Turizm AŞ Yönetim Kurulu Başkanı. Otomobil yarışçısı ama cezalı. Filo kiralama sektörünün en büyüğünü İntercity kurucusu ve halen başındaki isim. 50 binin üzerinde aracın kontrolü onda. Adeta piyasayı belirliyor. En büyük sevdası Formula 1 gibi motor sporlarının zirvesi yarışı yeniden Türkiye’ye getirmek. O yarış ise bir türlü geri gelemedi. Geliyor gibi oldu ama. Patron değişti, öndeki başvurular var, kriz vs , belirsizlik. Patronun bir başka heyecanı ise klasikler ve yarış otomobilleri… Vural Ak’ın garajı ziyaretini yapan bütün otomobil meraklılarının gözleri bayram ediyor.
Vural Ak’ın otomobil sevdasının bir diğer yanını ise koleksiyonerlik oluşturuyor. En eski otomobillerden, traktörlere, pist yırtıcılarından hibrit motorlu Porsche ve son olarak aldığı Ford GT 40’a kadar onlarca çok değerli otomobil Vural Ak garajı sınırları içinde park halinde. Tabii bu otomobiller hep yatmıyor, zaman zaman turluyorlar.
Vural Ak’ın garajı içinde en değerli otomobillerden biri OTOAJANDA’ya yanında poz verdiği 1929 model Packard Eight-633 . 5.2 L hacimli sıralı 8 silindirli motoru 90 hp. 3 İleri manuel vitesli. 1986 yılında sertifikalı Packard uzmanları tarafından şase dahil restorasyon gördü. 2015 yılında İstanbul’un en zarif otomobili seçildi.
2015 model Porsche Vural AK Garajı’nın en değerli parçalarından biri. Hibrit Porsche olarak da bilinen bu süper car 4.6 lt V 8 benzinli motorla kombine 205 kW’lik bir elektrikli motora sahip. Benzinli motorun gücü 8500 devirde 608 hp. Buna ek olarak elektrikli motordan 279 hp daha güç elde ediliyor ve toplamda 887 hp güce ulaşıyor. Toplam tork değeri ise 1280 nm. Bunun 528 nm’si benzinli motordan, 752 nm’si ise elektrikli motordan üretiliyor. Aracın ağırlığı 1704 kg. Sadece 908 adet üretilmiştir.
1968 model koyu yeşil Pontiac GTO Convertible. 6.5 l V 8 motor, 350 hp güç üretebiliyor. 4 ileri manuel vitesle gücünü yola iletiyor.
1968 model koyu yeşil Pontiac GTO Convertible. 6.5 l V 8 motor, 350 hp güç üretebiliyor. 4 ileri manuel vitesle gücünü yola iletiyor.
Bu otomobil tahta tekerlekli ve tahta şasili. At arabasından otomobile geçişin ilk modellerinden sayılıyor. Henüz yarısı “araba”. Çok değerli.

Araç yürür halde ve OGS’si bile var. Pierce Arrow 80 4.7 L hacminde sıralı 6 silindirli bir motora sahip. Bu motor 70 hp ve 3 ileri manuel vites.

Müzenin en değerlilerinden, Packard… Nasıl da asil…
Bu traktörler de müzenin görülmesi gerekenlerinden. Bunlar, tarlalarda terkedilmiş olarak bulunmuş. 1950’lerden sonra Marshall yardımıyla ABD’den hibe edilen traktörlerden biri. Tamamen elden geçirilip, yenilenmiş. Bu traktörler de çalışır durumda.

 

 

 

 

 

2.7 lt hacimli motoru sıvı soğutmalılı ve iki silindirli. 26 hp gücündeki traktörün maksimum devri 1500 rpm. Steyr aslında bir silah üreticisiydi. 1. Dünya Savaşı sonrasında sınırlı şekilde traktör üretimine başlamıştı. 2. Dünya Savaşı sonrasında seri üretime geçti. 1996 yılında Case IH firmasınca satın alındı. Halen CNH Grubu bünyesinde faaliyet gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.