VW Grubu’nun en yeni elektrikli SUV modeli Seat Vitoria olacak

Volkswagen bünyesinde büyüyen Seat, elektrikli otomobile adım atıyor. Grup içerisinde Audi öncülüğünde yürütülen elektrikli otomobil çalışmaları VW, Porsche, Skoda ile birlikte Seat’a da sıçradı.
İspanyol markanın Alman evliliğinden sonra önü alınmaz yükselişinde gelinen son noktaya ait bir tasarım fotoğrafı paylaşıldı. Fotoğraftaki model Vitoria. Şimdilik sadece tasarım masasında olan ve gelişen bilgisayar teknolojileri ile sanki prototipi yapılmış; caddelerde geziyormuş gibi bir görsele sahip olsa da bunu görmek için şimdilik biraz erken gibi görünüyor.
Teknolojinin otomotiv sektöründeki yükselişi büyük bir hız ile yükselirken Seat markası da bundan besleniyor. Ülkemizde de son yılların önemli markalarından biri olma yolunda ilerleyen İspanyol asıllı Alman’ın tarihine kısaca bir bakma zamanı geldi.
SEAT’ın açılımı Sociedad Española de Automóviles de Turismo. 1950 yılında Barselona yakınlarında kurulan fabrikanın ilk üretim modeli ise Seat 1400 oldu. Özellikle 1400C Tiempo modelinin devrim otomobiline benzerliği; bu yıllara ait genel olarak tasarım çizgilerinin birbirlerine ne kadar yakın olduğunu hatırlatır nitelikte.
1960’lı yıllarda başlayan Fiat lisansı ile otomobiller üretti. Bu modellerin başlıcaları 600, 850 ve ülkemizden çok iyi bilinen 131 modellleri İspanya da Seat logosu ile üretildi. 1980 yılında Fiat ile yaşanan anlaşmazlıklar ile yolları ayrıldıktan sadece iki yıl sonra VW ile başlayan ortaklığın ilk meyvesi Seat Ibiza ortaya çıktı.
Günümüze geldiğimizde Almanlar ile yapılan ortaklık ileriye taşındı; VW bantlarından inmeye başlayan Skodalar artık tüm dünyada sağlam ayaklar üzerinde durmaya başladı.Hızlı yükselişin son tasarımı ise konsept Vitoria oldu. Seat’ın model isimlerine İspanya şehirleri adını verme geleneğinin devamına ek olarak Bask bölgesinde yer alan Vitoria bölgesinin adı verilmiş.
Yorumda bulunmak için erken olsa da özellikle açısal olarak C sütunu Ateca’ya benzeyen bu tasarım tamamen elektrikli olarak yollara çıkacak. VAG grubunda büyük bir yer edinmeye başlayan elektrikli araçlar departmanında yerini alacak olan Vittoria otonom 5 seviyesi olarak hazırlanacak. Gelecekten gelen bir otomobil gibi görünen Vitoria gerçekten gelecekte görünecek. 2030 yılı için planlanan Vitoria için uzun bir süre beklemeye devam edeceğiz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.