VW Transporter’dan yorgunluk testi

Volkswagen Ticari Araç’ın efsanevi modeli Transporter, 6. nesliyle Volkswagen Ticari Araç showroomlarında yerini aldı.

Yeni Transporter’da yeni güvenlik donanımları, yenilenen radyo ve müzik sistemi ön plandaki değişiklikler.

Yeni Transporter’ın dış tasarımına baktığımızda tamamen yenilenen ön kısım yeni jenerasyonun farkını hissettiriyor.

Yeni farlar, ön ızgara ve ön tampon ile arka kısımda keskinleşen hatları, markanın yeni dönem hatlarını belli ediyor.

Yan aynaların eskiye göre daha aşağıya yerleştirildiği yeni Transporter’da, önceki nesilde yuvarlak olan sis farları, dikdörtgen forma geçiş yapmış.
Daha önce farların başladığı seviyeye kadar uzanan alt ızgara, yeni modelle birlikte artık tüm tampon boyunca uzanıyor.

Arka cam, bir önceki nesle göre genişlerken, alt kısmı yüzeye paralel bir hat şeklinde uzanıyor. Plakalığın üstüne eklenen çizgiyle belirginleşen hatlar aracın daha geniş görünmesine hizmet ediyor.

Güvenlik donanımlarına takviye geldi

Yeni Transporter’da standart olarak sunulan yeni ‘Yorgunluk Tespit Sistemi’, sürücünün hareketlerinde yorgunluk algılayınca sürücüyü yolculuğa ara verilmesi konusunda hem görsel hem de sesli olarak ikaz ediyor.

Bir başka yeni güvenlik sistemi olan ‘İkincil çarpışma önleme asistanı’ da standart donanımlara dahil edildi. Sistem, olası ikinci çarpışmayı önleme amacıyla ilk çarpışmadan sonra aracı frenliyor. İki bağımsız sensör sayesinde çarpışmanın derecesini algılıyor ve çarpışma gerçekleşen frenden daha kuvvetliyse aracı daha kuvvetli frenliyor ve hızını 10 km/s’ ye kadar düşürüyor. Frenleme esnasında sürücü aracın kontrolünü istediği zaman devralabiliyor.

Yeni Transporter’ın Bilgi Eglence sistemi neler yapabiliyor?

Yeni Transporter’da renkli 5″ dokunmatik ekran üzerinden hem araç bilgileri takip ediliyor hem de radyo kontrol edilebiliyor. MP3 ve WMA uyumlu CD çalar, harici SD kart/AUX-in/USB desteği ile size istenilen kaynaktan müzik dinleme keyfi sunuyor. Ayrıca bluetooth özelliği sayesinde cep telefonu veya tabletlerde bulunan müziklere erişilirken, telefon görüşmeleri de rahatlıkla gerçekleştiriliyor.

Yeni Transporter’da motor tek, güç seçeneği çok

Türkiye’de 2.0 lt EU5 motorla pazara sunulacak olan Yeni Transporter’ın 102,140 ve 180 HP olmak üzere 3 farklı güç seçeneği bulunuyor. Ayrıca, 140 HP motor opsiyonel olarak, 180 HP motor ise sadece çift kavramalı şanzıman (DSG) ile sunuluyor.

Yeni nesil Transporter’da viraj dengeleme sistemi (ESP), anti patinaj sistemi (ASR), hill holder (yokuş kalkış desteği), yağmurda fren desteği, yüke duyarlı devrilme koruması (ARP), elektronik diferansiyel kilidi (EDL), dört tekerlekte bağımsız süspansiyon, hız sabitleyici, radyo kumandalı deri direksiyon gibi birçok donanım da standart olarak sunuluyor.

Yeni Transporter’ın fiyatı 57.760 TL’den başlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.