Anadolu kaplanlarının otomobili olacak

Volkswagen, bir yandan elektrikli otomobiller üzerine yoğunlaşırken, öte yandan da yeni modeller geliştiremeye devam ediyor. Passat ile özellikle Türkiye ve Avrupa pazarlarında fırtınalar estiren marka, şimdi de eski CC’nin yerini alan Arteon ile büyüğün cazibesini kullanacak.

Volkswagen’in yeni modeli Arteon ilk önce Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterildi.

İsmini Art-Sanat ile Çin’deki yeni modeli Phideon modelinin son üç harfinden alan Arteon, Almanların otomobildeki son yorumlarından biri olarak da değerlendirilebilir.

Yeni VW Arteon‘un 2.0 TDI 240 HP DSG 7 R-Line versiyonunu Almanya’da Hamburg civarında Volkswagen’in davetlisi olarak kullandık.

Hamburg merkezde Fremont Hotel’den aldığımız araçlarla iki etapta 200 km’ye yakın menzil katettik. Söylenecek çok fazla bir şey yok. Otomobil, zaten çekiciliğini sürdüren Passat modelinin de üzerine konumlanıyor. Bu da Passat’tan daha büyük, daha konforlu, daha havalı, daha pahalı bir otomobilde olduğunuzu hissettirecek özelliklere sahip.

Hamburg’un Unesco koruması altındaki Lüneburg Meydanı’nda VW Türkiye Genel Müdürü Vedat Uygun ile buluştuk.

O Anadolu Kaplanları’nın makam otomobili olmaya aday. Mütevazi lüks. Filolar için iki adet Türkiye’ye getirilmiş ve test ediliyor. Beğenilmiş ve şimdiden 100 adetlik ön sipariş toplamış.

KOBİ ölçekli şirketlerin genel müdürleri ve patronları da bu araca talep yaratacak potansiyeller olarak, hedef listesinde.

Volkswagen Türkiye’de çok seviliyor. Polo’dan Folf’e, Jetta’dan Passat’a tüm modelleri adeta “kapışılıyor”. Bu da ona geçen yıl 100 bin adetlik satış getirdi.

Bu yıl VW Türkiye Genel Müdürü Vedat Uygun’un da altını çizdiği gibi “ODD Verilerine göre pazarda yüzde 10 civarı daralma olacak. Bize de yansıyacak bu durum. Ama yine o civarlarda bir rakam gerçekleşir” diyor.

Anadolu Kaplanları’nı da arkasına Arteon ile 4 bin adetlik satışı da cebine koyacak.

Peki yeni Arteon nasıl bir otomobil?

Öncelikle Passat’tan daha büyük. Boyu Passat’ın 10 cm üzerinde. İç mekanda da ferahlık hakim. Eski CC’nin arkadaki coupe görüntü için feda edilen baş mesafesi, burada geri kazanılmış. Dışarıdan hissedilen arkaya doğru basık çizgi, içeride hissedilmiyor.

Arka çamurluklarda genişleyen yan hatlar, aracı daha sportif gösteriyor

Bir de arkaya doğru genişleyen çamurluklar araca bambaşka sportif bir hava veriyor.

Otomobilin yapısının da artık bir sedan olarak değil de, fastback dediğimiz bagaj kapağının geniş açılmasına izin veren yapıda tasarlanıp, uygulanması aracı başka bir kimliğe büründürüyor.

Devasa ölçülere kavuşan bagaj, gerektiğinde yatıp-uyunacak hale gelmiş diyebilirim. Anadolu kentleri arasındaki yolculuklar için kalabalık bir bagaj kütlesini rahatlıkla taşıyabilir. Ailece tatillere de gidilebilecek bir büyüklük söz konusu.

Fastback tasarım ile sedanların önüne geçiyor

Yeni Arteon’da VW- 2000 cc hacimli TDI dizel motorlara öncelik veriyor. Biri 150 diğeri 280 PS gücündeki iki motor seçeneğiyle yola çıkıyor. VW’nin yeni nesil 150 hp gücündeki 1.5 litrelik TSI motoru ise bu yılın sonunda Aralık ayı gibi ürün gamına katılacak.

7 İleri DSG şanzımanın görev üstlendiği yeni Arteon’da biri Elegance, diğeri R-Dizayn olmak üzere iki farklı donanım paketi bulunacak. İki donanım paketinde araçların dış ön görünümleri de farklı.

Her iki donanımda da içte ve dışta lüks otomobil farkını hissettiren ağırlık çok net anlaşılıyor.

Kokpitte yeni nesil TFT ekran, hareketinizi siz daha ekrana dokunmadan algılıyor.
R-Dizayn ve Elegance donanım seçeneklerine sahip.

 

 

 

 

 

 

Otomobilin çerçevesiz kapıları, çift cam ile güvenliğe dair soruları ortadan kaldırıyor. Bu sayede otomobile sportif şıklık gelirken, başka alanlardan taviz verilmediğine de vurgu yapılıyor.

Rakipleri kimler dersek, D Segmentindeki premium modelleri aklımıza getiriyoruz. 70-90 bin adetlik premium segmentte Audi A4 ve A5, BMW 3 ve 4 Serisi, Mercedes C Klass, Volvo S90 bu otomobilin rekabetine maruz kalacaklar. 278 in liradan başlayan fiyatıyla bu segmente 4 bin adetlik yıllık satış hedefiyle giriyor Arteon.

Türkiye satış hedefi yıllık 4 bin adet.

Martta Cenevre’de tanıtılmıştı

Volkswagen yeni nesil Arteon’u fazla dillendirmeye müsade etmeden, mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı ile ilk kez gösterdi. Aradan üç ay geçmeden de piyasaya çıkarıyor.

Volkswagen Arteon, geleneksel büyük sınıf sedan otomobillerin geniş alan ve konfor özelliklerini, spor otomobillerin keskin tasarım hatları ve performansıyla bütünleştirirken çekici dizaynı, teknolojisi ve yepyeni asistan sistemleriyle de dikkat çekiyor.

Yeni VW Arteon’un Türkiye’de Temmuz ayında 278 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılmaya başlayacak.

 

Halil Okşit – HAMBURG / ALMANYA

 

Dizeli bitirecek, elektrikli otoları yağdıracak

Volkswagen’in bu yılın ikinci yarısından başlamak üzere 2020 yılına uzanan yeni modelleri de netleşiyor. Bu yıl yeni Polo’yu kasım ayında satışa çıkaracak olan Vdlkswagen, seneye de atağını sürdürecek.
Volkswagen’in yenilenen küçük otomobil Polo eylül ayında yola çıkacak. Yeni Polo’da 1.5 lt hacimli yeni TSI motor kullanılacak ama Türkiye’Ye getirilmeyecek. Polo, Türkiye’de küçük motor seçenekleriyle temsil edilecek.
Yıl sonuna doğru 7 kişilik Tiguan Allspace gelecek.
2018 yılında ise markanın küçük SUV modelleri T-roc ve T-cross Türkiye’de olacak.
2018 yılı ile birlikte Volkswagen’in elektrikli atağı başlayacak. 2018 yılı içinde bir süredir Türkiye’de test edilen plug in hibrit Passat GTE ile tamamen elektrikli e-Golf satışa çıkacak.
Markanın tamamen yeni baştan geliştirdiği 600 km menzilli ilk elektrikli otomobili I.D ise dıştan Golf ölçülerinde olup, içeride Passat genişliği sunacak. Bu elektrikli model içinse 2019 yılı beklenecek. I.D ve I.D. Cross modellerinde satın alınacak donanım ve ekipmanlar, akıllı telefon aplikasyonları gibi internet üzerinden satın alınacak. Örneğin aracınızda ESP istiyorsanız, ESP uygulaması satın almanız yeterli olacak. Yeni sistemin ilginç bir teknoloji olacağını söyleyen Uygun, yeni nesil elektrikli araçların 400 km menzilli ve yarım saatte hızlı şarj olabilecek teknolojiye sahip olacağını açıkladı. Yeni elektrikliotomobil I.D’de yan aynaların yerine kameralar kullanılacak.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.