Williams Formula 1 takımının yeni sahibi Amerikalı yatırım fonu oldu

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Önce ağır kayıplar ile daha sonra koronavirüsün neden olduğu artan baskı ile boğuşan; F1 tarihindeki en başarılı takımlardan biri olan Williams Formula 1 takımı, geleceğini güvence altına almayı seçti. Şirket, bugün yaptığı açıklama ile Dorilton Capital tarafından satın alındığını duyurdu.

Mayıs ayı sonunda iki şirket arasındaki başlatılan plan başarıyla sonuçlandı. 43 yıldır aile şirketi tarafından yönetilen Williams Racing F1 aynı isim altında yarışmaya devam edecek.

1977 yılında kurulan takım, bugüne dek 9 takım ve 7 sürücü şampiyonluğu yaşadı. 2014 ve 2016 yılları arasında güçlü bir performans sergilese de Senna’lı Prost’lu günlere dönmeyi başaramadı. Son yıllarda bu başarıyı tekrarlayamayınca da mali açıdan mücadele etti ve geçen yıl yaklaşık 13 milyon sterlin kaybetti.

Ekibi 1977’de kuran ve hala devam eden Sir Frank Williams’ın kızı olan takım müdür yardımcısı Claire Williams, “Bu, Williams için bir aile şirketi olarak bir dönemin sonu, ancak bunun emin ellerde olduğunu biliyoruz” dedi.

Yapılan açıklamaya göre Williams Racing’in Dorilton Capital’e satışı, şirketin yönetimi kurulunca “oybirliğiyle” desteklendi ve bu hamlenin ardından Williams Formula 1 takımının uzun vadeli geleceği “güvence altına” alındı.

Oxfordshire’daki Grove fabrikası taşınmayacak

Takım patronu vekili Claire Williams şunları söyledi; “Stratejik inceleme yapmak çok işe yarayan bir süreç oldu ve böylece hem Williams, hem de Formula 1’in güvenilirliği ve değeri kanıtlanmış oldu. An itibariyle bir karara varmış bulunmaktayız ve takımın yeni sahiplerinin Dorilton olmasından gurur duymaktayız. Bu süreci başlattığımızda bizimle aynı tutku ve değerleri paylaşan, takımın potansiyelinin farkında olan ve takımın gücünün kilidini açmasına yardımcı olacak bir ortak arıyorduk.” dedi

Williams’ın CEO’su Mike O’Driscoll ise şunları söyledi; “Bugün, yapılan satış ile beraber Williams Formula 1 takımının tarihinde yeni bir dönem açıldı. Şirket, stratejik incelemesini başarılı bir şekilde tamamladı, şirketin uzun vadedeki geleceğini garanti altına alacak olan ve hissedarlarımız için inanılmaz bir sonuç ortaya çıkaracak olan Dorilton Capital’a yaptığımız satışı duyurmaktan dolayı çok memnunuz.

Doriton Capital’ın başkanı Matthew Savage‘ın konu hakkındaki açıklamaları şöyle;

“Williams’a yaptığımız bu yatırımdan dolayı çok mutluyuz ve şirketin beklentileri konusunda inanılmaz heyecanlıyız. Şirket için, esnek ve sabırlı yatırım stilimizden dolayı, ideal bir ortak olduğumuza inanıyoruz. Bu da takımın gridin önlerine dönme hedefine odaklanmasına yardımcı olacak. Williams takımı ile, yeni yatırımların hangi alanlarda yönetileceği konusunda şirketin detaylı değerlendirilmesinde beraber çalışmaya sabırsızlanıyoruz. Aynı zamanda Grove’da bulunan dünya klasındaki tesislerin öneminin farkındayız ve başka bir yere taşınma planımızın olmadığını söylemek istiyoruz.”

Önceki İçerikÖzel Seat modelleri; Heritage koleksiyonu ile sergileniyor
Sonraki İçerikTürkiye’de satılacak ilk elektrikli Volkswagen
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz