Rekabet otomobile sıçradı: Apple’dan önce Xiaomi buldu!

Elektrikli araçlar dünyamızın gerçeği haline geldi. Birçok otomotiv üreticisi, ürün gamına mutlaka bir elektrikli araç eklemeye başladı. Teknoloji devleri de bu alanda varlığını göstermek için harekete geçti. Bildiğimiz gibi Apple’ın uzun zamandır otomobil çalışmaları var. Diğer taraftan Çinli rakipler de boş durmuyor. Xiaomi elektrikli araç konusunda Apple’dan hızlı çıktı.

Toyota Proace City Türkiye’de

Xiaomi elektrikli araç için hamle yaptı

Apple elektrikli araç ürettirmek için üretici arayışını sürdürüyor. Diğer yandan elini çabuk tutan teknoloji şirketi ise Xiaomi oldu. Çinli firma uzun zamandır elektrikli araç planları üzerinde çalışıyordu ve Reuters’in raporuna göre, Apple’ın aksine, aracını ürettirecek şirketi bulmuş durumda. Xiaomi elektrikli araç pazarına bir an önce girmek için Great Wall isimli şirket ile masaya oturacak. Tabii şimdilik şirketlerden konuyla ilgili yapılmış resmi bir açıklama yok.

elektrikli araç

Ayrıca Great Wall, yeni elektrikli aracı müşterilere daha hızlı ulaştırmak için Xiaomi’ye mühendislik danışmanlığı da sunmak istiyor.

Rapora göre Xiaomi, elektrikli araçlarının özellikle kitle pazarını hedeflemesini istiyor. Bu da demek oluyor ki Xiaomi elektrikli araç, potansiyel bir Apple Car modelinden daha pahalı olmamalı. Tabii diğer yandan tıpkı Apple’ın iddialı EV projesi gibi, Xiaomi de aracın teknoloji tarafında büyük bir bahis oynayacak. Bu da onu geleneksel otomobil üreticilerine bir alternatif olmaktan ziyade Tesla’nın karşısında konumlandıracak.

Söylediğimiz gibi bu evlilik hakkında henüz ne Xiaomi ne de Great Wall cephesinden bir açıklama gelmedi. Ancak, elektrikli aracın üretim modelinin 2023 yılında yollara inmesi bekleniyor. Bunun için duyuru için ise nisan ayı işaret ediliyor.

Apple tarafındaki gelişmelere baktığımızda ise orada da henüz resmi bir açıklama olmadığını görüyoruz. Apple’ın Hyundai ile bir işbirliği için konuşmalar yaptığı biliniyordu ancak bu görüşmeler aniden sona erdi. Apple’ın Nissan da dahil olmak üzere birçok başka otomobil üreticisiyle de görüşmelerde bulunduğu düşünülüyor. Şirketin B planında ise Foxconn yer alıyor. Apple’in iPhone üretimindeki bir numaralı isim olan Foxconn, elektrikli araç üretimi için hali hazırda yatırım yapıyor ve 2024’ten itibaren Apple Car üretimini de gerçekleştirebileceğine inanılıyor.

İlerleyen dönemde teknoloji devlerinin yeni nesil otomobillerle ilgili rekabetine çok daha yakından şahit olacağız.

Siz Apple, Xiaomi ve Huawei gibi teknoloji şirketlerinin elektrikli araç üretimiyle ilgili hamlelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Leave A Reply

Your email address will not be published.