Yalın ve kaya gibi: Yeni G Serisi dizeli olmadan geldi

Mercedes’in lüksün zirvesindeki modellerinden yeni G Klass iki versiyonla Türkiye pazarına sunuldu.  Yeni Mercedes-Benz G-Serisi, 1979’den günümüze yaşadığı en büyük değişim sonrasında Mercedes-Benz G 500 ve Mercedes-AMG G 63 modelleri ile ülkemizde satılmaya başlandı. G500 310 hp gücünde benzinli 4.0 lt motora sahip.

Mercedes-Benz G-Serisi, yeni yürüyen aksamı, DYNAMIC SELECT sürüş programı, G-Modu ve üç adet yüzde 100 kilitli diferansiyeli gibi özellikleriyle otomotiv teknolojilerinin en yüksek sürüş ve güvenlik donanımlarını kullanmasıyla dikkat çekiyor.

Yeni Mercedes-Benz G-Serisi, ilk aşamada iki farklı benzinli motor seçeneği ile satışa sunulurken, 2019’da G 350 d motor seçeneği de Türkiye’ye gelecek.

Yeni G Serisi kokpitinde dış tasarımın devamı içeride de devam ediyor.

Yeni G-Serisi üzerinde neler değişti dersek? Araç yaklaşık 170 kg kadar hafifledi. Bunun için yüksek dayanımlı çelik ve alüminyum alaşım karışımı malzemeler kullanılırken ayrıca Avusturya’da bulunan Magna Steyr tesislerinde yeni üretim teknikleri de devreye alındı. Karoser farklı çelik türlerinden oluşurken çamurluklar, motor kaputu ve kapılarda ise alüminyum kullanılıyor.

İkonik G-Serisi’ne modern çizgiler

Karakteristik kapı kolu ve kapıların kapanma sesi, sağlam ve dayanıklı dış koruma kaplamaları, bagaj kapağına dışardan sabitlenen stepne ve göze çarpan ön sinyal lambaları gibi bütün karakteristik unsurlar yeni G-Serisi’nde de kullanılmaya devam ediliyor.

Mercedes-Benz G-Klasse 2018

53 mm daha uzun ve 121 mm daha geniş gövdesiyle yeni G-Serisi yollarda olduğu gibi arazide de daha heybetli bir görünüm sergiliyor. Çamurluk çıkıntıları ve tamponlar gövdeye daha fazla entegre edilirken bu sayede gövdeyle daha uyumlu bir görünüm oluşuyor.

G-Serisi’nin iç mekânında duyum gözetilmiş. Farların yuvarlak formu kokpitin dış kenarlarındaki havalandırma ızgaralarına yansıyor. İkonik sinyal lambalarının şekli hoparlörlerde de görülüyor. Ön yolcu tarafında tutamak veya üç adet kilitli diferansiyele ait kumanda grubu G-Serisi için karakteristik olup kullanılmaya devam ediliyor ancak özünü kaybettirmeden titizlikle iyileştiriliyor.

Son derece okunaklı ve tamamen yeni bir tasarım olan gösterge paneli iki adet tüp şeklinde geleneksel gösterge yaşamına devam ediyor. Sürücünün doğrudan görüş alanında olmak üzere sanal göstergelere sahip bir adet büyük ekran ve orta konsolun üst bölümünde konumlanan merkezi bir medya ekranı da sunuluyor.

Her biri 12,3 inç büyüklüğünde olan bu iki ekran tek bir cam altında birleşerek geniş dijital ekranlı kokpiti meydana getiriyorlar. Sürücü “klasik”, “sportif” ve “gelişmiş” olmak üzere üç farklı görünüm stillerinden birini tercih edebilirken aynı zamanda kendisi için önemli olan bilgileri ön plana çıkartarak gösterge panelini kişiselleştirebiliyor.

Mercedes-AMG G 63 yakıt tüketimi ortalama kullanımda 100 km’de 13.1 lt.

İç mekanda her yolcuya yeterli alan var

Yeni G-Serisi’nin artan boyutlarından sadece sürücü ve ön yolcu değil arka koltuk sırasındaki yolcular da yararlanıyor. G-Serisi’nde sunulan standart koltuklar bile birçok konfor fonksiyonuyla donatılırken ergonomik formları ile güçlü bel ve baldır destekleriyle rahatlık ve konfor sunuyor.

Ayrıca sürücü koltuğu hafıza fonksiyonu, ısıtmalı ön koltukların yanı sıra ısıtmalı arka koltukların da sunulması ve konforlu ön koltuk gibi isteğe bağlı özellikler de sunuluyor.

Yeni G Serisi’nin arazi yetenekleri

Yeni G-Serisi, sahip olduğu donanımlar ve 270 mm ön aks yerden yüksekliği ile en zorlu arazi koşullarında bile üst düzey performans ve sürüş keyfi vaat ediyor. Yenilenen G-Serisi;

  • Zemine bağlı olarak yüzde 100’e varan tırmanma yeteneği   
  • Akslar arası yerden yükseklik 24,1 cm (6 milimetre artırıldı)
  • 10 cm mertebesinde artışla 70 cm su ve çamur geçiş derinliği
  • 35° yanal eğimde sürüş kabiliyeti (+7°)
  • 30° yaklaşma, 31° uzaklaşma açısı, (+1°)
  • 26° tepe aşma açısı, (+1°)

gibi özellikleriyle arazide ayakta kalmayı garanti altına alıyor.

Mercedes-Benz G-Klasse 2018 yalın ama bir kaya kadar sert…

 

Mercedes G Serisi fiyatları

Mercedes, yeni G Serisi’nin tüm modellerinde olduğu gibi TL üzerinden fiyatlandırma yaptı.

 

MERCEDES G 500 ÖZELLİKLERİ

  • Mercedes G 500 özellikleri

    MERCEDES -AMG G 63 ÖZELLİKLERİ

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.