Yeni A-Serisi’nde yeni Mercedes motoru : 1.3 benzinli 163 HP

Yeni A-Serisi, tamamen yenilenmiş olarak, 193.400 TL’den başlayan fiyatlar, 1.5 litrelik dizel ve 1.3 lt benzinli motor seçenekleriyle Türkiye’ye geldi. Yeni 1.3 benzinli ünite Alman markanın yeni nesil motoru olarak dikkat çekiyor. Bu gidişle büyük motorlu lüks araçların markası Mercedes 1.0 motorlarla bile yoluna devam ederse şaşırmayacağız.
Test sürüşü,  Antalya’dan başlayarak bakir doğası ile Türkiye’nin saklı cennetlerinden Salda Gölü’ne uzanan ve UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’nde yer alan Sagalassos Antik Kenti ile sonlanan bir rotada gerçekleşti.
Antalya ve Burdur illerini kapsayan ve “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan Salda Gölü’ne uzanan bir rotada gerçekleştirilen test sürüşünde otomobilin bir çok özelliği kullanılabildi.
Organizasyonda Türkiye’de ilk kez yollara çıkan A-Serisi ile birlikte, “Yapay Zeka” kullanılan MBUX – Mercedes-Benz User Experience uygulaması da tanıtıldı.
Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan, “Türkiye’de markamızı daha genç ve yeni kullanıcılarla buluşmasını sağlayan A-Serisi, “Yapay Zeka” gibi ilerici teknolojilerle yenilenerek pazardaki kuralları yeniden belirlememizi ve premium otomobil segmentindeki liderliğimizi korumamızı sağlayacak modellerimiz başında geliyor.” dedi.
Türkiye’deki faaliyetinin 51’inci yılına giren Mercedes-Benz Türk, yeni nesil kompakt sınıf otomobillerin öncüsü niteliğindeki Yeni A-Serisi ile Türkiye’de basın test sürüşü gerçekleştirdi.  Mercedes-Benz’in yalın tasarım felsefesinin bir sonraki adımı olan Yeni A-Serisi, sadece bulunduğu Premium kompakt hatchback sınıfında değil, tüm segment standartlarını yeniden belirleyen güvenlik, teknoloji ve konfor donanımlarını barındırıyor.
Basın test sürüşü organizasyonu, Mercedes-Benz Türk Yetkili Bayii Hastalya Otomotiv’de başladı.
Test araçları ile Mercedes me connect teknolojisinin bir sonraki adımı olan MBUX – Mercedes-Benz User Experience (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) uygulamasının tanıtılmasının ardından start verilen test sürüşünde, Antalya-Denizli yolu üzerinden 160 kilometrelik ilk etabın sonunda Türkiye’nin Maldivleri kabul edilen Salda Gölü’ne ulaşıldı.
Bu noktada Salda Gölü’nün güzelliği keşfedilirken, Mercedes-Benz A-Serisi’nin genç ve dinamik ruhuna uygun anı yaşatacak renkli aktiviteler ile birlikte keyifli bir zaman geçirildi.
Salda Gölü’nde verilen molanın ardından yeni A-Serisi ile birlikte 110 kilometrelik ikinci etabın sonunda UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’nde yer alan Sagalassos Antik Kenti’nde rehber eşliğinde yapılan tur ile binlerce yıl öncesine gidildi.
Antik Kent’in büyüleyici tarihçesinden sonra katılımcılar Sagalassos Lodge & Spa otelinin temiz dağ havası ve doğal atmosferi ile birlikte Melisa Karakurt eşliğinde yapılan akşam yemeğinde bir araya geldiler. Basın test sürüşünün ikinci gününde farklı rotalar deneyimleyen katılımcılar, Antalya Havalimanı üzerinden İstabul’a döndü.
“Yeni A-Serisi yolcularıyla iletişimde çağ atlıyor “
Yeni A-Serisi’nin sportif ve dinamizm odaklı dış tasarımı duyuları harekete geçiren bir görünüm sergiliyor. Aşağıya doğru kıvrılan motor kaputu ve krom süslemelerle meşale formlu gündüz farlarına sahip ince tasarımlı LED ön farlarıyla yenilikçi ön tasarım, dinamik ve son derece çekici bir görünüm sunuyor.
Tasarımı modernize edilen ve markanın imzası niteliğindeki ön ızgara ‘Yıldız’a ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Merkezi gümüş yatay çıta ile ikiye bölünen ve elmas görünümlü süslemeleriyle kalite algısını daha da artıran ön ızgara da dâhil olmak üzere ön tasarımı otomobilin sportif ve dinamik duruşunu tamamlıyor.
Mercedes-Benz bir ilke imza atıyor ve gösterge panelinde bir siperliğe yer vermiyor. Böylece gösterge panelinin ana gövdesinin çizgisi kesintiye uğramadan bir kapıdan diğerine uzanıyor. Kokpiti domine eden geniş ekran tamamen açıkta dururken türbin görünümlü havalandırma ızgaraları sportif tasarımı destekliyor.
Mercedes-Benz, aynı zamanda Mercedes me connect teknolojisinde de yeni bir dönemin başlangıcı olan yenilikçi araç içi bilgi ve eğlence sistemi MBUX – Mercedes-Benz User Experience uygulamasını da ilk kez yeni A-Serisi ile sunuyor. Araç “konuşan Mercedes” olarak da adlandırılabilir. İçinde Mercedes geçen konuşmanızı algılıyor ve sesli olarak sizinle bağlantıya geçiyor. Yani bir nevi sürekli sizi dinleyen bir bilgisayar var.
Donanım seviyesine bağlı olarak sunulan dokunmatik, yüksek çözünürlüklü geniş ekran ve “Hey Mercedes” anahtar kelimesi ile aktif hale gelen, doğal konuşma dilini de anlama özelliğine sahip olan akıllı sesli komut sistemi ve ön cama yansıtılan sanal gösterge paneli diğer önemli özellikler olarak öne çıkıyor. MBUX, dokunmatik ekran, orta konsola entegre touchpad ve direksiyona entegre dokunmatik kumanda tuşları olmak üzere üç farklı dokunmatik ara yüz üzerinden kumanda ediliyor.
Geniş ekranlı gösterge paneli iki adet yatay ekrana bölünürken alt bölüm bir girinti ile üst bölümden ayrılıyor.
Ambiyans aydınlatması bu etkiyi daha da artırırken, isteğe bağlı olarak 64 farklı renk alternatifi sunuluyor.
Yenilikçi gösterge paneli; iki adet 7 inç, bir adet 7 inç ile bir adet 10,25 inç ve iki adet 10,25 inç olmak üzere üç farklı kombinasyonda sunuluyor.
Artırılan aks mesafesi ve yan tasarım boyunca uzanan çizgi sayesinde araç görsel olarak daha uzun görünürken, öne doğru uzatılan motor kaputu dinamizmi destekliyor. Daha da büyüyen çamurluklar sportifliği desteklerken aynı zamanda daha tok ve olgun bir görünümü beraberinde getiriyor. Daha yüksek cam çizgisi sayesinde daha geniş bir arka tasarım elde edilirken omuz çizgisi belirginleşiyor.
Yeni A-Serisi, önceki nesille kıyaslandığında 29 litre artışla 370 litrelik bir bagaj kullanıma sunuyor. İki parçalı arka aydınlatma grubu tasarımı sayesinde bagaj ağzı genişliği 20 cm artarken bagaj zemini uzunluğu 11,5 cm daha artıyor.
Vites konsolunun gerisindeki saklama alanı daha da büyürken, orta konsolda 0,5 litreye kadar içecek kutuları veya şişeler için bir bardak tutucu yer alıyor.
Koltuk konforu üst sınıftan transfer edilen çözümlerle destekleniyor. İsteğe bağlı olarak sunulan ısıtmalı koltuklar dışında havalandırmalı koltuklar ve masaj özelliğine sahip ön koltuklar da sunuluyor.
Yeni A-Serisi, sessiz, dingin ve titreşimden uzak bir sürüşe sahip.
Önceki nesil ile kıyaslandığında daha da iyileştirilen yürüyen aksam ve karoser yalıtımı ve aero akustik kadar şasi ve iskelette alınan önlemler de sürüş konforuna katkı sağlıyor.
Yeni A-Serisi tasarlanırken genel karoser rijitliği dışında özellikle karoser, yürüyen aksam ve motor ve aktarma organlarının birleşim noktalarının ses yalıtımına önem verildi. Özellikle yürüyen aksamdaki hareketli parçaların bağlantı ve birleşim noktalarında alınan önlemlerle yuvarlanma gürültüsü düşürülürken böylece daha dingin ve sessiz bir yolcu kabini tesis edildi.
Yeni A-Serisi’nin ses yalıtım konsepti geliştirilirken soğutma sistemine ait yapı elemanlarıyla iç mekân kaplamaları ses yalıtımını destekleyecek şekilde tasarlandı. Uygulanan çözümler sayesinde yol rüzgârı önceki nesil ile karşılaştırıldığında önemli oranda iyileşme gösteriyor.
Yeni Mercedes-Benz A-Serisi sürücünün hayatını kolaylaştıran en güncel sürüş destek sistemleriyle yollara çıkıyor ve S-Serisi’nden transfer edilen özelliklerle sınıfının en kapsamlı aktif güvenlik seviyesini sunuyor.
Yeni A-Serisi belirli sürüş koşullarında yarı otonom sürüş gerçekleştirebiliyor.  Gelişmiş kameralar ve radar sistemleri sürüş istikametindeki 500 metrelik mesafeyi tarıyor.
A-Serisi ayrıca sürüş destek fonksiyonlarını yerine getirmek için harita ve navigasyon verilerinden de yararlanıyor. Böylece sürüş destek sisteminin bir parçası olarak Aktif Takip Yardımcısı DISTRONIC örneğin viraj, sapak veya kavşaklardan önce konforlu bir şekilde hızı düşürerek farklı sürüş koşullarında sürücüyü destekleyebiliyor. Bunun dışında Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı ve Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi çözümler de sürüş esnasında sürücü destekliyor.

 

Yeni A-Serisi standart olarak gelişmiş bir Aktif Fren Yardımcısı ile yollara çıkıyor. Sürücüyü etkin bir şekilde destekleyen sistem; daha yavaş ilerleyen, yavaşlayan veya duran araçlar dışında yoldan karşıya geçmekte olan yaya veya bisikletlileri de algılayarak fren yapıyor ve olası bir çarpmanın şiddetini azaltıyor veya tamamen engelleyebiliyor.

 

PRE-SAFE® PLUS ise olası bir arkadan çarpma riskini tespit edebiliyor. Otomobil durur haldeyken çarpışma riskinin devam etmesi halinde sistem devreye girerek fren yapıyor ve arkadan gelen çarpmanın şiddetiyle aracın ileriye doğru hareket ederek sürücü ve beraberindeki yolcuların ikinci bir darbe ile karşı karşıya kalmalarını önlüyor.

 

Yeni A-Serisi, yeni Araç Güvenliği Teknoloji Merkezi’nde (TFS) geliştirilen ilk Mercedes-Benz modeli. Bu merkezde gerçek yaşamdaki kaza vakaları incelenerek dikkate alınıyor ve elde edilen veriler ışığında araç mimarisinde önlemler alınıyor. İskelet ve şasiye ait her bir bileşen geometri, malzeme kalınlığı, bağlantı tekniği ve malzeme kalitesi bu veriler ışığında optimize ediliyor.

 

Sürücü ve ön yolcu koltuğu aktif gergili üç nokta emniyet kemerleriyle donatılıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan PRE-SAFE® Sistemi ile birlikte ön koltuklarda sıkışmayı önleyen emniyet kemerleri devreye giriyor. Arka koltuk sırasının kapı tarafındaki koltuklarında da aktif gergili ve sıkışmayı önleyen üç nokta emniyet kemerleri sunuluyor.
Yeni Mercedes-Benz A-Serisi standart olarak sürücü, yolcu, sürücü diz ve cam hava yastıklarıyla donatılıyor. Çoğu rakip modelin aksine perde hava yastığı A sütununu da kaplıyor. Ön koltuklarda standart olarak sunulan bel ve göğüs kafesini koruyan yan hava yastıkları arka koltuklarda isteğe bağlı ekipman olarak sunuluyor.
İsteğe bağlı olarak sunulan MULTIBEAM LED ön farlar üst sınıf araçlardan transfer edilen teknolojiye bir başka örnek. MULTIBEAM LED ön farlar sürüş koşullarına bağlı olarak son derece hızlı ve etkin bir şekilde aydınlatmayı elektronik olarak ayarlıyor.
A-Serisi’nin her bir farında bağımsız olarak kumanda edilen 18 adet LED yer alıyor.
LED’lerin gün ışığına yakın aydınlatma tonu gözleri korurken aynı zamanda konsantrasyona da olumlu etki ediyor ve yolu etkin bir şekilde aydınlatıyor. Bir başka isteğe bağlı donanım olarak LED yüksek performanslı farlar sunuluyor.
Yeni Mercedes-Benz A-Serisi Türkiye’de; A 200 ve A 180 d olmak üzere biri benzinli biri dizel toplam iki motor seçeneğiyle satışa sunuluyor.
A 200’de yeni M 282 kodlu, silindir kapatma özelliğine sahip 1,332 litre hacimli turbo benzinli motor sunuluyor. 163 BG ve 250 Nm üreten motor 7G‑DCT çift kavramalı otomatik şanzıman eşliğinde 5,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi sunuyor. Benzinli motoru standart olarak partikül filtresiyle donatılıyor.
Dizel cephesinde ise yeni OM 608 kodlu motor sunuluyor. 116 BG/85 kW ve 260 Nm üreten motor (4,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi, 108 gr/km karma koşullarda CO2 emisyon salınımı) yeni 7G‑DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine ediliyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.