Yeni A4, bu yıl ÖTV avantajlı oluyor

Premium araç segmentindeki ÖTV avantajlı modeller arasına bir yenisi daha katılıyor.

Mercedes C ve CLA ile BMW 3 ve 5 serilerindeki 1.6 litrelik ÖTV avantajlı motor seçenekleriyle satışlarını artıran premium markaların yeni rakibi yeni Audi A4 kasım sonunda yola çıkıyor.

2015’in son ayında Türkiye’de de satışa çıkacak yeni A4, 9. nesil olarak satılacak. Yeni A4 için bu yıl 1200 adetlik bir üretim kotasına sahip olan Doğuş Otomotiv-Audi Türkiye’de 2016 hedefi 6500 adet.

Üretimine başlandığından bu yana geçen 40 yılda 1,5 milyon adet satan A4, Audi’nin en çok satan modellerinden biri olmaya devam ediyor.

Türkiye’de de satılan her dört Audi’den biri olan A4, halefinden çok uzaklaşmadan, yeni teknolojiler ve 1.4 litrelik 150 beygir gücündeki yeni benzinli TFSI motor seçeneğiyle rekabette yerini aldı.

Henüz net fiyatı belirlenmeyen ama Almanya’da 30 bin eurodan başlayacak baz fiyatına bakarak, 43 bin euroluk etikete sahip olması beklenen yeni Audi A4 1.4 TFSI, bu yıl 1200 adetlik Türkiye kontenjanının tümünü satmayı planlıyor.

Yeni Audi A4 test sürüşleri için İtalya’nın Venedik yakınlarında buluştuğumuz Doğuş Otomotiv-Audi Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro, yeni A4 ile 2016 yılında 6500 adetlik satış hedeflediklerini açıkladı.

Kurlardaki artışa ve diğer makro ekonomik verilerle sosyo-politik ortamdaki belirsizliğe rağmen otomotiv pazarındaki canlılığın sevindirici olduğunu belirten Bottaro, herşeye rağmen yıl sonuna kadar canlı bir otomotiv pazarının devam edeceğini tahmin ettiğini dile getirdi.

YENİ AUDİ A4 KENDİ KENDİNE GİDEBİLİYOR AMA YASAYI BEKLİYOR

Dünya otomotiv devleri otonom teknolojileri araçlara uygulamaya başladılar. Yeni Audi a4 bu modellerden biri olarak yola çıktı. Aracın üst versiyonlarında bulunacak veya opsiyonel bir güvenlik paketi olarak hazırlanacak Sürücü Yardımcı Sistemlerinden olacak Akıllı Sürüş Yardımcısı ile araç kendi kendine yol alabiliyor. Şerit takip Sistemi, Öndeki Araçla Mesafeyi kontrol Sistemi gibi teknolojilere sahip olan sistem, aracın 65 km hıza kadar kendi kendine gitmesine olanak sağlıyor. Otonom sürüş yollardaki şerit çizgileri belirgin olduğu ve sürücünün ellerini direksiyona her an koyacak şekilde olduğu sürece aracı kendi kendine götürebiliyor. Otonom sürüş öndeki araç ile mesafeyi fren ve gazla koruyarak ilerlemeye imkan tanıyor. Bu süreçte sürücünün direksiyona dokunmasına gerek kalmıyor. Ta ki yasalar izin verene kadar…

Bu da ne demek derseniz, henüz dünyadaki trafik kuralları araçların yola sürücü belgesi sahibi bir sürücü tarafından çıkmasına izin vermiyor. Bu nedenle otonom araçlar yani kendi kendine gidebilen araçlar teknolojik olarak mümkün hale gelmiş durumda. Ama yasalar gereği direksiyonda sürücü belgeli bir insanın oturması gerektiği ve bunun da araç tarafından bilinmes i gerektiği için Akıllı Sürüş Sistemi, belli süre sonrasında sürücünün direksiyona dokunmasını isteyen uyarılar vererek, yasalara uyuyor.

Aslında yeni Audi A4’de tam 30 akıllı sürüş sistemi bulunuyor.

Türkiye’de ilk planda biri 2.0 lt’ lik dizel motorlar olmak üzere, 1.4 motor seçeneğinin de içinde bulunduğu 4 farklı motor seçeneği sunulacak.

Yeni A4’teki geliştirmelerin en önemlilerinden biri aerodinamik alanında gerçekleşmiş. 9. jenerasyon A4 Sedan, 0,23 ile sınıfının en iyi hava sürtünme katsayısına sahip.

120 kilograma kadar ağırlıktan kurtuldu

Eski modele göre otomobilin boyutları büyümüş ancak ağırlığı, kullanılan motor seçeneğine bağlı olarak 120 kilograma varan önemli ölçülerde azaltılmış. Yeni Audi modellerinin gövdesi, akıllı malzeme bileşimiyle hafifletilmiş. Audi A4 gürültü seviyesi açısından sınıfının liderlerinden biri haline gelmiş.

Gösterge panelinin ön kısmında geniş hava çıkışları şeridinin yanı sıra, geniş ve dekoratif bir yüzey oluşturuyor.

Akıllıca yapılmış çevre hatları ışıklandırması, karanlıkta 4 kapıyı ve orta konsolu aydınlatıyor.

Uzunluğu 4,73 metre, aks mesafesi 2,82 metre olan yeni A4 ve A4 Avant yolda güvenli bir duruş sergiliyor.

Single frame ızgara geniş ve alçak; İsteğe bağlı olarak LED veya Matrix LED teknolojisiyle alınabilecek farlar (dinamik dönüş sinyalleriyle birlikte) teknolojiyi görsel bir imzaya dönüştürmeye aday.

Yeni ve güçlü motorlar

Yeni Audi A4 ve A4 Avant Türkiye’de tamamı S tronik şanzımana sahip, 1.4 TFSI 150 PS ve 2.0 TFSI 252 PS Quattro olmak üzere ikisi benzinli ve 2.0 TDI 190 PS ve 2.0 TDI 190 PS quattro olmak üzere iki de dizel motor seçeneğiyle satılmaya başlanacak.

Güç üretimleri önemli ölçüde artırılan bu motorlardan 1.4 lt’lik TFSI seçeneği, 150 PS güç üretirken 250 Nm tork değerine sahip. Aracı 0’dan 100km/s hıza 8,5 saniyede ulaştıran motorun yakıt tüketim değeri ise 5,3 lt/km.

Bir diğer benzinli seçenek olan 2.0 lt 252 PS quattro seçeneği ise 370 Nm tork sağlıyor. 0’dan 100 km/s hıza 6,3 saniyede ulaşan bu seçeneğin yakıt tüketim değeri ise kilometrede 5,7 lt.

Yeni A4 ailesinin dizel seçenekleri arasında yer alan 2.0 TDI 190 PS, quattro veya önden çekişli olarak alınabiliyor. Her iki versiyonu da 400Nm tork sağlayan bu seçenekte, quattro modelin durur halden 100km/s hıza ulaşma süresi 7,2 sn iken, önden çekişli seçenek için bu sürü 7,7 sn. quattro seçeneğin km’de harcadığı yakıt 4,4 lt iken, önden çekişli versiyon km’de 4,1 lt’lik yakıt tüketiyor.

YENİ AUDİ A4, ESKİSİNDEN KOPMADAN YENİLENDİ

S tronic, tiptronic ve manuel şanzıman

Yeni Audi A4 ve A4 Avant’ın güç aktarma organları ve şasisi tamamen yeniden geliştirilmiş. Altı vitesli manuel şanzıman, 7 vitesli S tronic ve 8 kademeli tiptronic yeniden tasarlanmış; otomatik şanzıman artık yakıt tasarrufu sağlayan ve Sailing Mode olarak isimlendirilen boş vites fonksiyonuna da sahip. Tekerleğe göre tork kontrolü, önden çekiş ve dört çeker fonksiyonlarını tamamlıyor.

Sürücü asistan ve güvenlik sistemleri

Audi A4 ve A4 Avant, çok sayıda sürücü asistan sistemleriyle yola çıkıyor. Öngörülü verimlilik asistanı sürücünün yakıt tasarrufu yapmasına yardım ediyor, Audi aktif şerit asistanı sürücünün şeritte kalmasına yardımcı oluyor, Stop & Go adaptif hız kontrolü ve trafik sıkışıklığı asistanı yavaş akan trafikte sürüşü kolaylaştırıyor. Yoldaki işaretler ve öndeki trafik gibi çok çeşitli parametreleri dikkate alıyor. Güvenliğe önemli katkılar yapan diğer inovasyonlar arasında, park asistanı, arka trafik asistanı, çıkış uyarısı, çarpışma önleme asistanı, dönüş asistanı ve Audi ön algılama sistemleri yer alıyor. Kameralı trafik işareti tanıma da modellerde bulunuyor.

Önceki modellerden daha da kapsamlı olan standart ekipmanları arasında xenon farlar, anahtarsız çalıştırma, Bluetooth arayüz ve 7 inç MMI renkli ekran bulunuyor.

Audi sanal kokpiti ve MMI

Burada odak noktası iki inovasyondan oluşuyor. Tamamen dijital bir kombinasyon enstrümanı olan opsiyonel Audi sanal kokpitinde, önemli bilgileri parlak ve yüksek çözünürlüklü grafikleri değişik ve şık efektlerle gösteren 12,3 inç büyüklükteki LCD ekran bulunuyor.

Yeni tasarlanan bir başka özellik olan orta konsoldaki MMI kontrol konsepti de ana kontrol unsuru işlevi görüyor. En ileri teknolojiye sahip bilgi-eğlence sistemi olan MMI Navigation plus, MMI touch ve 8,3 inçlik geniş bir ekranın yanı sıra, döner kumanda düğmesinin üzerinde bulunan, zum yapmak ve karakterleri girmekte kullanılan bir dokunmatik kontrole sahip. MMI kontrol mantığı, bütün olarak bir akıllı telefonun mantığına benziyor ve akıllı bir metin arama fonksiyonuna sahip. Yeni ve daha doğal olan sesle kontrol sistemi, örneğin “Peter Miller’ i aramak istiyorum” gibi normal günlük dildeki konuşmaları da anlıyor.

BİLGİSAYAR YÖNETİYOR

Yoğun bilgisayar gücü

MMI Navigation plus, Audi’nin tüketici elektroniğindeki inovasyonları hızla araçlara aktarabilmesini sağlayan ikinci nesil modüler bilgi-eğlence platformunun bilgisayar gücünden destek alıyor.

MMI Navigation plus özelliği bulunan bir otomobil sipariş edildiğinde, bu modül A4 ve A4 Avant’ın Internet’e yüksek hızlı LTE ağı üzerinden bağlanmasını sağlıyor. Yolcular, mobil cihazlarını kullanarak ve Wi-Fi bağlantı noktası üzerinden internette sörf yapabiliyor ve e-mail gönderip alabiliyorlar.

A4 ve A4 Avant’ta kullanılan Audi akıllı telefon arayüzü yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu arayüz, iOS ve Android cep telefonlarına özel olarak bu amaç için geliştirilmiş bir ortam olan Audi MMI sistemine entegre ediyor. Audi telefon kutusu ise akıllı telefonları araç üzerindeki antene bağlıyor ve kablosuz yöntemle ve Qi standardına uygun olarak şarj edilmesini sağlıyor.

Hi-fi severler için inovatif 3D ses veren Bang & Olufsen Ses Sistemi de araçlarda sunuluyor. Yeni Audi Tablet de arka koltuklarda esnek bir eğlence aracı olarak kullanılabiliyor.

YENİ AUDİ A4 FOTO GALERİ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.