Yeni Android 10 kaza tespiti de yapacak

Google Android Q işletim sisteminin adını Android 10 olarak değiştirdi, 3 Eylül’de tanıtacak. Apple ağırlıklı kullanılan iOS 13 işletim sistemi de önümüzdeki ay yayınlanacak. Her iki sistem artık otomobillerde de standart listeye girmeye başladığı için yeni özelliklerde sürücüler de dikkate fazlasıyla alınmış durumda. Google yeni sistemle otomatik araç kazası tespiti de sağlayacağını duyurdu. Yani Android 10 otomatik kaza tespiti ile sürücülere önemli bir destek sağlayacak.

Android Q Beta 3’ü inceleyen geliştiriciler, Safety Hub olarak adlandırılan gizli bir Güvenlik Merkezi uygulamasını keşfetti. Bu uygulama, trafik kazalarında telefonun hayat kurtarmasını sağlayacak detaylar içeriyor. Safety Hub uygulaması Pixel telefonlara özel. Bu nedenle Android 10 otomatik kaza tespiti özelliğinin ilk etapta tüm telefonlar tarafından kullanılamayacağı belirtiliyor.

Ancak Google bazı özellikleri zamanla herkesin kullanımına açıyor. Bu nedenle Pixel modelleri ile kullanıcılara sunulduktan bir süre sonra, Google Android 10 ile çalışan tüm telefonlara gelmesi muhtemel.

Bu özellik kaza anında telefon üzerinden acil servislere ya da daha önce belirlenmiş kişilere haber verebilecek mi?

GPS verilerinin kaza anında alarma geçmesi gerekecek. Ancak, bu yanlış kaza alarmı anlamına da gelebilir. Google bu konuda herhalde detaylı bir program belirlemiş olmalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.