Yeni BMW i4 Münih’teki montaj hattından çıktı

Yollara çıkması merakla beklenen otomobiller arasında bulunan yeni BMW i4, Münih’teki fabrikasındaki üretim bantlarından inmeye başladı. Bavyeralıların üretime giren ilk tam elektrikli sedanı i4 versiyonlarının yıl sonundan önce teslim edilmesi bekleniyor.

Yüksek performanslı seçenekleri dahil geniş bir ürün yelpazesi içeren ve Tesla Model 3 ve Porsche Taycan’a rakip olan BMW i4; Münih’teki BMW fabrikasında plug in hibrit/konvansiyonel BMW 3 Serisi Sedan, geleneksel motora sahip BMW 3 Serisi Turing ve plug-in hibrit motorlu BMW 4 Serisi Coupe ile birlikte üretiliyor.

Bu modelin önemi göz önüne alındığında, BMW bu sefer en özel ve sınıfının en iyisi varyantı olan i4 M50’yi BMW iX modelinde olduğu gibi pazara erkenden çıkarması bekleniyor.

Yeni BMW iX SUV ön siparişe açıldı: Türkiye fiyatı belli oldu!

yeni bmw i4 montaj

Yeni BMW i4 Özellikleri

BMW’nin elektrifikasyona giden yolu için önemli bir kilometre taşı olan i4, 4.78 metre uzunluğunda dört kapılı elektrikli bir sedan olarak yollara çıkıyor.

İki farklı versiyonla sunulacak olan yeni i4’te beşinci nesil eDrive elektrik motoru, güç elektroniği, şarj ünitesi ve yüksek voltajlı batarya teknolojisi kullanılıyor.

İlk seri üretim i4, eDrive40 ve i4 M50 olmak üzere yalnızca iki versiyondan oluşuyor. Tek bir elektrik motoru bulunan arkadan çekişli eDrive40, 350 beygir güç ve 590 kilometre menzil mesafesi sunuyor. Dört tekerlekten çekişli ve çift motorlu M50 versiyon ise 544 beygir güç üretebiliyor ve 510 kilometrelik menzil mesafesine sahip.

BMW i4, tüm versiyonlarında 80,7 kWh kapasiteli piller kullanılıyor. Yüksek voltajlı aküsü yaklaşık 35 dakika içinde yüzde 80 şarj olabiliyor ve 6 dakikalık şarjla 100 km gidebiliyor.

Tesla Model 3’ün gerisinde kalan M50, 3,9 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkabiliyor. Yeni BMW i4 en hızlı versiyonunda en yüksek hız 225 km/s olarak sınırlandırılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.