Yeni BMW M Serisi geldi, koca böbrek tasarımı unutuldu

BMW, devasa böbrekleri ile tepkileri biraz üzerine çekmişti, ancak yeni tanıtılan BMW M3 Sedan ve yeni BMW M4 Coupe modellerinin tasarımları böbreklerin önüne geçti. Yeni BMW M modelleri, 2021 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de meraklılarıyla buluşacak.

M3 Sedan ve M4 Coupe’de altı ileri manuel şanzıman standart olarak sunuluyor. Competition versiyonlar ise 8 ileri M Steptronic şanzımanla yollara çıkacak. Her iki modelin de kalbinde M TwinPower Turbo teknolojisine sahip yüksek devirli altı silindirli sıralı motor yer alıyor.

Yeni BMW M3 ve Yeni BMW M4 Coupe ayrıca, üç farklı aktarma seçeneğiyle tercih edilebiliyor. Saf performans isteyenler, 480 bg’lik sıralı altı silindirli motor, altı ileri manuel şanzıman ve arkadan itişli olarak tercih edebiliyor.

Competition versiyonlarında ise aynı motorun 510 bg’lik versiyonu sekiz ileri M Steptronic şanzımanla bir araya geliyor ve gücünü arka tekerleklere iletiyor. Her iki Competition modeli de gelecek aylarda dört tekerlekten çekiş sunan M xDrive seçeneği ile de satışa sunulacak.

Yeni BMW M3 Sedan ve Yeni BMW M4 Coupe, 0’dan 100 km/s hıza yalnızca 4,2 saniye ulaşabiliyor. Competition modelleri ise 0’dan 100 km/s hıza 3,9 saniyede ve 0’dan 200 km/s hıza ise yalnızca 12,5 saniyede ulaşıyor.

BMW, sekiz ileri otomatik şanzımandan 23 kilogram daha hafif olan manuel vites kutusu sayesinde, ağırlık tasarrufu da sağlamış oldu. BMW’nin üzerine düştüğü önden arkaya ağırlık dağılımı daha da iyileştirildi.

Yeni M Serisi’nde Adaptif M süspansiyon standart olarak sunuluyor. Yol tutuş performansını artıran diğer özellikler arasında M Servotronic direksiyon ve M Çekiş Kontrolü ile opsiyonel olarak tercih edilebilen M Drive Professional paketi bulunuyor. M Çekiş Kontrolü ile sürücüler, kontrollü şekilde kayması için araca müdahale edebiliyor.

Önde altı pistonlu kaliperler ve 380 mm diskler ile arkada 370 mm diskleri kavrayan tek pistonlu kaliperler; güvenli bir duruş mesafesinin yakalanmasına olanak sağlıyor.

Yeni BMW M3 Sedan ve Yeni BMW M4 Coupe modellerinin orta konsolundaki yer alan M Modu düğmesini ile mevcut durumuna en uygun sürüş deneyimi yaşamak için ayarlamalar yapılabiliyor. Ayrıca, gösterge paneli ve Head-Up Display’deki ekranların tepki ve özelliklerini de bu düğme ile ayarlamak mümkün oluyor.

Ön tamponda tepki toplayan ve cesur tasarımıyla dikkat çeken Böbrek Izgara’lar, bal peteği şeklindeki büyük hava girişleriyle çevreleniyor. Ayrıca sportif marşpiyerler, aerodinamik yan aynalar, agresif arka tampon, siyah arka difüzör ve dört çıkışlı egzoz sistemi yüksek performansı vurguluyor.

Yeni BMW M3 Sedan ve Yeni BMW M4 Coupe modellerinin spor direksiyon simidinde kırmızı renkli start/stop düğmeleri yer alıyor. Competition versiyonlarındaki vites değiştirmeye yarayan kulakçıklar ise sürücüye kolaylık sağlıyor.

BMW Live Cockpit Professional’ın bir parçası olan; 12,3 inç gösterge ekranı ve 10,25 inç Kontrol Ekranı ile yüksek çözünürlüklü dijital ekran grubu standart olarak sunuluyor.

Tamamen dijital gösterge ekranı ile navigasyon haritası, sürücü destek sistemleri, durum göstergeleri veya çevredeki alanın 3 boyutlu görselleştirmesi için gereken alanı yaratılabiliyor. Ayrıca, 10,25 inç bilgi-eğlence sistemi kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantılarını da destekliyor.

Her iki modelde de önde ve arkada sensörleri bulunan Park Mesafe Kontrolü yer alıyor. Fren işlevli Hız Sabitleyici, fren müdahaleli Ön Çarpışma Uyarısı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Dikkat Asistanı ve Hız Sınırı Bilgisi Sistemi standart olarak sunuluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.