Yeni Civic Sedan’ı da üretecek 50 binlik kapasiteyi Afrika ile dolduracak

 

2016 yılında 6 milyon adetlik otomobil satış hedefine yönelik hedef açıklayan Honda, bu planda görev dağılımlarını da belirledi. Bu plandaki görev dağılımında Türkiye fabrikasında Civic Sedan’ın üretimine devam edilecek. Ve 2016 yılında yollara çıkacak 8. nesil Civic Sedan, Şekerpınar’daki bantlardan inecek. 

 

İlk olarak 2016 yılında yollara çıkacak yeni nesil Civic Sedan için çalışmaların başladığını açıklayan Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İsmail Sümer, 

“Yeni Civic Sedan çok heyecan verici olacak. Çizimleri gördüm. Hondaseverleri çok sevindirecek bir otomobil modeli. Geçen yılın sonlarında Japonya’da açıklanan yeni 1.0 lt, 1.5 lt ve 1.6 litre dizel motor seçeneklerinin de uygulanabilmesini istedik. Bu isteğimiz için Ar-Ge bölümünde çalışmalara başlandı. Henüz üretime dair detaylar belli değil. Ama 50 binlik üretim kapasitemizi yeni Civic Sedan ile dolduracağımızı planlıyoruz. Bu nedenle Ortadoğu ve Afrika pazarlarına yönelik çalışmalarımıza başladık” dedi.

 

2013 İHRACATI 52 MİLYON DOLAR OLDU

 

Bu arada Honda Türkiye 2013 yılında 15 adetlik üretim gerçekleştirdi ve bunun 2 bin adetini ihraç etti. Üretiminde LPG’li otomobillerin payı, beklenmedik şekilde yükselen şirket, bu konuda yüzde 65’lik orana ulaştığını açıkladı. 2013 yılı ihracat gelirini 56 milyon dolar olarak açıklayan Genel Müdür Yardımcısı İsmail Sümer, “bu yıl motosiklet yılı olacak” dedi.

 

ASIL ATAĞINI 2015’DE YAPACAK

 

Honda için asıl yükseliş yılı 2015 yılı olacak. Özellikle 1.0, 1.5 ve 1.6 lt hacimli yeni motorların kullanılacağı yeni modellerin yollara çıkacak olması, marka için yükseliş işaretleri. Jazz ve Vezel gibi küçük segmente yönelik iddialı modeller sunabilen Honda, 2016 yılında yükselişini yeni Civic Sedan ile tamamlamayı planlıyor. Markanın 2015 yılı yeniliklerinden biri de Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterilecek yeni Type R olacak. 

 

2014’de pazar küçülür

Honda Türkiye 2014 yılında otomobil pazarında yüzde 15-20 daralma bekliyor. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İsmail Sümer, son gelişmeler öncesinde marka olarak hedeflerini 15 bin olarak belirlediklerini ama önümüzdeki dönemde revizyona gideceklerini söyledi.

“Henüz tam olarak küçülme rakamlarını belirlemedik. Toplam pazarda küçülme yüzde 20’yi bulabilir. Ama bizim için öyle olmayacağını düşünüyoruz. Yeni CR-V modelimiz çok tutuldu. Özellikle 1.6 dizel motor seçeneğine ilgi yüksek. Geçen yılın son iki ayında 2 bin adetlik satış rakamına ulaştı bu modelimiz. Bunlara baktığımızda Honda’daki daralma pazar kadar olmayacak.”

 

YENİ CİVİC SEDAN NASIL BİR OTOMOBİL OLACAK

2016 yılında yollara çıkacak yeni nesil Civic Sedan’ın nasıl bir otomobil olacağını da sorduk. Aracın çizimlerini gördüklerini söyleyen Sümer, “Kesinlikle çok heyecan verici bir otomobil olacak. Honda’nın yeni geliştirdiği ve ilk kez geçen yıl Tokyo’dan dünyaya duurduğu yeni nesil motorları 1.0, 1.5 ve 1.6 lt dizel motorların yeni Civic Sedan ‘da görev yapmasını istedik. Bu isteklerimiz markanın Japonya’daki Ar-ge merkezinde üzerinde çalışılıyor.  Yeni Civic Sedan ile 50 bin adetlik kapasitemizi doldurmayı hedefliyoruz. Bunun için kapanan Rusya pazarı yerine Ortadoğu ve Afrika pazarlarını geliştirmeye yöneleceğiz. Yeni Civic Sedan ile 50 binlik kapasiteye ulaşacağız.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.