Yeni Clio, Corsa ve 208 geliyor; B Hatchback sınıfı 2019’da toz duman

Küçük sınıf ya da resmi adıyla B sınıfı otomobiller arasında kıyasıya bir rekabet var, daha da artıyor; 2019 model yılında Renault Clio, Opel Corsa ve Peugeot 208 gibi modeller yenilenmiş olacak. Şu sıralar kamuflajı testlerde görüntülenen bu modellerle birlikte; satışları sabitlenen bu sınıfta daha yoğun bir pazarlama teknikleri kullanılacağını öngörebiliriz.

Modellerle ilgili son pazar durumlarına bakalım; Türkiye’de 2018 yılında 74 binden fazla B sınıfı HB model satıldı, bu da toplam binek pazarın yüzde 15’ine denk geliyor. 2017 yılında bu oran yüzde 17,5 idi. Yani B SUV ve C sınıfına geçiş var.

2017 yılında Avrupa’da 2.82 milyon küçük otomobil satılırken 2018 yılı için bu rakam 2.72 milyona gerilemiş.

2019 yılında B sınıfında taşları yerinden oynatması beklenen temel modellerden biri Bursa’da üretilen Renault Clio olacak. Mevcut Clio, geçen yıl ekim ayına kadar Ford Fiesta ve Volkswagen Polo’yu geride bırakarak Avrupa’nın en çok satın alınan otomobili idi. Yılsonu kesin sonuçlarda durum nasıl olacak bakalım…

Yeni Clio içerisinde büyük değişim var

Clio 5 kamuflajını halen çıkarmadı.

Renault Tasarım Direktörü Laurens van den Acker’ın, Automotive News Europe’a verdiği demece göre; Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkacak beşinci nesil Clio’nun iç mekanda büyük değişiklikler var. Yeni Clio’da üst sürümlerde büyük bir bilgi-eğlence dokunmatik ekranı olacak.

Bu yıl bir başka önemli lansman ise PSA Group’ta geliştirilen yeni bir küçük otomobil platformu ve bundan doğacak Opel / Vauxhall Corsa, yeni Peugeot 208 olacak. Corsa B sınıfı HB modellere arasında 6. sırada, 208 ise 4. sırada idi. VW Polo, Ford Fiesta, Seat Ibiza’nın da son 1,5 yıl içerisinde yenilendi.

B sınıfı HB modeller Avrupa pazarında Türkiye’den daha çok pay sahibi; satışların beşte birini oluşturuyorlar. Kayıplar B SUV’ları büyütüyor. B SUV pazarı 2014’ten bu güne Avrupa’da iki katına çıkarak 2018’de 1.8 milyona ulaştı.

2021’de ne olacak?

Analizlere göre; 2021’de Toyota Yaris’in yenisi, yeni Dacia Sandero ve yeni Hyundai i20’nin üretilmesiyle segment hafif bir artış elde edecek. Fiat geçen yıl Punto’yu devre dışı bırakmış bu da pazarın hacmini olumsuz etkilemişti.

B sınıfında hibrit ya da elektrikli modeller de canlılığı koruma girişimlerinden biri olacak. Zira, Toyota Yaris’in Avrupa’daki satışlarının yarısı hibrit versiyonla karşılanıyor.

Renault yeni Clio için hibrit motor ekleyecek, Opel / Vauxhall Corsa’nın da gelecek yıl elektrikli bir versiyonu olacak. PSA’nın Çinli ortağı Dongfeng Motor ile geliştirdiği e-CMP platformunda oturan bir elektrikli Peugeot 208 bulunacak. Cenevre Otomobil Fuarında gösterilecek olan Honda Urban EV de bu sınıfta yerini alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz