Yeni Corolla Sedan için geri sayım

Toyota yeni Corolla 2019 sedan nihayet Çin’de ortaya çıkıyor. Çin’in Guangzhou kentinde 16 Kasım’da başlayacak olan Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yeni Corolla Sedan’ın dünya prömiyeri gerçekleşecek.

Toyota kısa bir süre önce Paris Otomobil Fuarı’nda artık Auris yerine Corolla Hatchback olarak adlandırılacak modeli; ve yine Corolla Touring Sports’u tanıtmıştı. Şimdi sırada 12. nesil Toyota Corolla Sedan var. Böylece yaklaşık 6 ay önce ABD’de kamuflajdan kurtulan Corolla serisinin global versiyonu tamamlanmış olacak. 12. nesil Corolla’nın geliştirilmesi markanın yeni üretim platformu olan TNGA (Toyota New Global Architecture) üzerinde gerçekleşti.

Paris’te takvim ortaya çıktı

Türkiye’de üretilen Corolla sedan bir süredir yenilenmeyi bekliyordu. Corolla Sedanın yenilenme hazırlıklarının son aşamada olduğu, ilk kez Çin’de gösterileceği Paris’te de açıklanmıştı. Corolla Sedan’ın Toyota hibrit felsefesine uygun olarak bir hibrit versiyonu olacak. Böylece Toyota, Türkiye’de ikinci hibrit aracını üretecek.

Cenevre’de konsept olarak sunulan hatchback modelinin yanına katılan Touring Sports; Corolla modelinin sportif ve akıcı tasarım diliyle birlikte çok yönlü pratik çözümü ile ilgi odağı oldu. Avrupa’da tasarlanan ve geliştirilen Corolla, aynı zamanda markanın hibrit teknolojisine odaklandığının da altını bir kez daha çizdi.

Toyota Corolla TS’te kendi kendine şarj olan 1.8 litre hibrit ve 1.2 litre 116 HP güç üreten turbo benzinli versiyon seçeneği yer alacak. 122 HP güce sahip geliştirilmiş 1.8 litre hibrit güç ünitesi; sessiz sürüşü ve kendi kendini şarj eden hibrit sistemin düşük kullanım maliyetiyle ön plana çıkıyor. Yeni Touring Sports, yerini aldığı modelden 58 mm daha uzun. Bununla birlikte dingil mesafesi 100 mm uzayarak 2700 mm oldu ve bu sayede sınıfının en iyi arka diz mesafesini sunuyor.

Corolla’nın tamamen yeni kabini, yüksek kalitedeki malzemelerle birlikte geniş ve modern bir atmosfer sunuyor. Geniş iç hacmi ve 598 litrelik bagaj alanıyla da, pratikliği sportiflikle buluşturuyor.

İlk olarak üretildiği 1966 yılından bugüne 43 milyon adetin üzerinde satış rakamına ulaşan Toyota Corolla, kırılması zor rekorunu korumak üzere yoluna devam ediyor. Bir süreden beri kamuflajlı resimleri ortalıkta dolaşan yeni Toyota Corolla 2019, kamuflajlarından kurtulup ilk kez Mayıs ayı başında ABD’de gün yüzüne çıkmıştı.

Corolla Hybrit Paris’te gösterilmişti

Bu arada Toyota, İngiltere’de ürettiği Corolla Hybrit modellerini ekim ayının başında düzenlenen Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez sergilemişti. Hatchback ve station gövde tipleriyle sergilenen otomobil sedan karoser için de fikir veriyordu.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.