Yeni D-Max, yeni dizel motorla yola çıktı

Türkiye’de 20 bin adetlere gelen pick up pazarının tek yerlisi D-Max için yenilenme zamanı. Önce en üst versiyon 1.9 litre dizel motorla donatılmış V-Cross versiyon ithal olarak satışa çıktı. 130 bin liraya çok yakın bir fiyatla satışa çıkan yeni D-Max önümüzdeki yılın ocak ayından itibaren yeni haliyle Türkiye’de de üretilmeye başlanacak.

Mitsubishi L200, Nissan Navara, Toyota Hilux, Ford Ranger, Fiat Fullback gibi güçlü rakiplere sahip olan D-max, yeni dönede Renault Alaskan, Mercedes X-Class gibi rakiplerle de mücadele etmek zorunda kalacak.

Yeni D-Max Trabzon-Hopa arasında bazen Fırtına Deresi’ne uzanan sürüşlerle test edildi.

Yeni D-Max’in 2017 yılında en üst donanım paketi V-Cross satışa sunuldu.

Yeni D-Max nasıl bir araç?

Yeni D-Max, V-Cross modelinde dayanıklılık ve gücü, yeni donanımlar ve artırılan konfor özellikleriyle kombine ediyor. Örneğin V-Cross modelinde yeni LED gündüz farları, ısıtmalı ön koltuklar, elektrikli sürücü koltuğu, anahtarsız giriş ve çalıştırma, 8 hoparlör, bütün akıllı telefonlarla kullanılabilen Android işletim sistemine sahip navigasyonlu 8” D-VISION Multimedya Sistemi, geri görüş kamerası, arka park sensörü, yokuş kalkış asistanı, yokuş iniş kontrolü ve hız sabitleyici gibi birçok donanım özelliği standart olarak sunuluyor.

Isuzu-D-Max-2018 kokpitinde şık ve ergonomik bir ortam hakim.

Tek ve çift kabin seçenekleri olacak

Yenilenen Isuzu D-Max, tek ve çift kabin seçenekleri ve üç farklı donanım seviyesiyle Türkiye’de satışa çıktı.

Yeni D-Max, Türkiye’de 4×2 ve 4×4 baz, donanımlı ve full donanımlı V-Cross versiyonlarıyla kullanıcıların karşısına çıkıyor. İlk etapta full donanımlı V-Cross modeli satışa çıktı.

Yeni araçtaki en büyük yenilikler, baz modelden itibaren tüm versiyonlarda standart olarak sunulmaya başlanan Led gündüz farları, yokuş kalkış ve iniş desteği, elektrikli-ısıtmalı yan aynalar, uzaktan kumandalı kilit ve kadranlarda vites değişim göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Isuzu-D-Max V-Cross dış tasarımında bolca kullanılan krom unsurlarla dikkat çekiyor.

Eski 2.5 lt motorun gücü, 1.9 lt’den elde edildi

Tüm versiyonlarda sunulan yepyeni bir 1.9 litrelik turbo dizel motor ise selefinde kullanılan 2.5 lt’lik çift turbolu motorla aynı güç oranını yakalayarak 164 PS ve 360 Nm tork üretiyor.

Otomatik şanzımanlı 4×4 versiyonları 0’dan 100 km/s hıza 12,9 sn’de çıkarak üstün performans sunuyor.

D-Max’ın çalışkan karakterinin üzerinde inşa edilen motor, 3,5 ton çekme ve 1 ton yük taşıma kapasitesiyle kullanıcısının her ihtiyacını karşılayabiliyor.

V şeklinde tasarlanan yeni ön burun tasarımıyla ve yüksek oturuş pozisyonuyla yeterince geniş bir görüş açısı sunuyor.

Isuzu-D-Max-2018 standart paketine bagaj kaplaması, krom bar, akıllı anahtar gibi teknolojiler dahil edilmiş.

Daha sessiz iç mekan

Aracın yeni dinamik tasarımıyla birlikte önceki modele oranla 0,4 cd oranında daha düşük sürtünme katsayısı sunması ise yakıt ekonomisi, performans ve iyileştirilmiş kabin gürültü seviyesi anlamına geliyor.

Yeni D-Max’in rüzgar tüneli testleri, bu konuda bir otorite olarak bilinen Japonya Demiryolu Enstitüsü tesislerinde gerçekleştirildi.

Tekerlek çamurluklarına doğru genişleyen ve üst ön kısmının aşağı doğru kavisi, aracın ön yüzüne V şeklinde bir ifade vererek etkileyici bakışlara sahip olmasını sağlıyor. Ön ızgara, büyük İsuzu logosuyla pick-up’ın dayanıklı görünümünü pekiştiriyor. Yeni darbe enerjisini emici tasarıma sahip kaput dizaynı, yeni ön tampon, yeni ön panjur, Led gündüz farları, ön tampona monte edilen nikelaj çerçeveli yeni sis farları, alaşım jantlar, 13 farklı dış renk seçeneği, Led stop lambaları ve bagaj kapağı D-Max’in dış tasarımındaki yenilikler olarak dikkat çekiyor.

Yeni nesil D-Max’in içi de güncellendi

Yeniden tasarlanan gösterge panelinde merkezi bir gösterge ve daha net fontlar yer alıyor. Manuel şanzımanlı modellerde sürücülerin optimum yakıt ekonomisi sağlamasına yardımcı olacak bir vites değiştirme göstergesi sunuluyor.

Serinin tamamında (Baz modelinde sadece ön kısımda) orta konsolun alt kısmına ve arka koltuktaki yolcular için iki ön koltuk arasına USB portları eklenmiş.

Ön orta ve yan kol dayama bölümleri daha yumuşak pedlerle geliştirilirken, çift kabinli versiyonlarda düz yatırılabilen, kolçaklı, oturma kısmı kaldırılabilen ve 60/40 katlanabilen esnek arka koltuklar yer alıyor.

Tayland’dan ithal ediliyor

Isuzu’nun Tayland’daki Samrong fabrikasında üretilen Yeni Isuzu D-Max, 2018 itibarıyla Anadolu Isuzu’nun Türkiye’deki fabrikasında da üretilmeye başlanacak.

Isuzu’nun Avrupa’daki en büyük üretim tesisi olan Anadolu Isuzu Fabrikası, 4×2 ve 4×4’ün baz ve donanımlı versiyonlarının üretimini yapacak.

D-Max 2014 yılından bu yana Türkiye’de de üretiliyor.

Yeni D-Max’i Karadeniz’in ünlü Fırtına Vadisi yollarında kullandık.

Yeni 1.9 lt motorla MTV avantajını yakaladı

Yeni nesil D-Max’in önemli değişiklikleri arasında motor ve şanzıman da bulunuyor. Küçültülerek yenilenen 1.9 litrelik motor, 164 PS güç ve 360 Nm tork üretiyor. Özel olarak yeni D-Max için geliştirilen yeni 6 vites, manuel veya otomatik olarak tercih edilebiliyor.

Türkiye’deki pick-up araçlar içinde en düşük motor hacmini sunan yeni Isuzu D-Max, bu özelliğiyle 5 yıllık kullanım sürecinde 9000 TL’ye varan MTV avantajı sağlıyor. Ayrıca 5 yıl, 100,000 km garantisi sunulan D-Max’te bakım periyotları 20 bin km’de bir gerçekleşiyor.

Yeni motorun AdBlue eklemeyi gerektirmeden Euro 6 standartlarını karşılaması bir başka önemli avantaj. Bu yeni sistem LNT (Lean Nox Trap) adı verilen bir katalizatör kullanıyor ve bu sayede azot oksiti (NOX) filtreleyerek CO2 oranında düşüş sağlıyor.

1.9 lt’lik yeni motorun silindir bloğu, indüksiyonla sertleştirilmiş delikli döküm demirden üretiliyor. Motor ayrıca yüksek verimliliğe sahip yanma odacıkları, grafit kaplama pistonlar, seramik akkor buji, döner kontrol valfli emme manifoldu ve değişken geometrili turbo şarj gibi özellikler içeriyor.

Yeni D-Max’in kokpiti

Motor ve şanzıman komponentlerinde yapılan geliştirmelerle manuel şanzımanlı modellerinde 57 kg, otomatik şanzımanlı modellerinde 52 kg hafifleme söz konusu. Ayrıca otomatik şanzıman tek başına bir önceki versiyona göre 2,4 kg (4X4 versiyonlar için geçerli) daha hafifliyor. Bu tasarım özellikleriyle bir önceki D-Max modeline kıyasla yakıt tüketimi, Yeni D-Max’te yüzde 7 ila yüzde 18 oranında azaltılmış.

Yeni D-Max V-Cross, 1.9 lt’lik yeni motoru ve 6 ileri otomatik şanzımanla 7,8 lt/100 km ortalama yakıt tüketimi vaat ediyor. 2018 yılında üretimine Türkiye’de başlanacak olan 4×2 baz modeli ise manuel şanzımanla ortalama tüketimde 6,3 lt/100 km gibi çok düşük bir veri ile yola çıkacak.

 

Yeni D-Max V-Cross özelliklerinde neler var?

Türkiye’de ilk olarak satışa sunulan V-Cross modelinde anahtarsız giriş (araca 80 cm yaklaşınca devreye giriyor) ve çalıştırma (Pasif Giriş ve Marş Sistemi) standart. Yeni gösterge paneli, elektrikli sürücü koltuğu, ön koltuk ısıtma sistemi, ön orta kolçak ve kapılardaki yeni yumuşak dokulu pedler, hem ön hem de arka koltuktaki yolcular için sunulan USB şarj portları, cruise control sistemi, D-VISION Multimedya sistemi, 8 hoparlörlü müzik deneyimi, yeni karbon desene sahip koltuklar, 5 farklı şekilde katlanabilen ve 24 derecelik açısıyla konfor odaklı arka koltuklar, 18” alaşım jantlar, yan basamaklar, nikelaj rollbar, kasa havuzu ve tavan raylarıyla maksimum şıklık ve fonksiyonellik korunuyor.

Dört kanallı ABS (kilitlenme karşıtı frenleme sistemi), EBD (elektronik fren gücü dağılımı), BAS (Fren Destek Sistemi), TCS (Çekiş Kontrol Sistemi) ve motor yönetim sistemiyle bağlantılı olarak ESC (elektronik stabilite kontrol), bir veya daha fazla tekerleğe fren uyguluyor ve sürücünün şeridinde kalmasına yardımcı olmak için motorun gücünü düşürüyor. ESC sistemi aynı zamanda yokuşta kalkış desteği (HAS) ve Yokuş İniş Kontrol sistemini (HDC) de destekliyor.

Aracın dik arazi engebelerinden inmesine olanak tanıyan Yokuş İniş Kontrolü (HDC), direksiyonun sol alt kısmındaki bir butonla devreye sokuluyor. D-Max, rakiplerinin aksine HDC sistemini 4WD’de olduğu gibi 2WD modunda da kullanmaya imkan tanıyor.

TCS sistemi, arka tekerleklerin ön tekerleklerle aynı hızda dönmesini kontrol ederken ayrıca arka tekerleklerin her ikisinin de hız uyumlarını sağlamak için hız sensörleri vasıtasıyla her bir tekeri izliyor. 2WD modellerinde arka tekerleklerden biri veya her ikisi daha hızlı hareket ederse, TCS bu tekerleğe düzgün bir şekilde fren basıncı uygulayarak yavaşlatıyor. 4WD modellerinde ise TCS sistemi, 4WD devreye girdiğinde her dört tekerleği de izliyor. 4WD’de, herhangi bir tekerlek diğer tekerleklerden belirgin bir şekilde daha hızlı dönüyorsa, TCS bu tekerleğe düzgün bir şekilde fren basıncı uygulayarak yavaşlatıyor.

Bu da diferansiyelin tahrik edilen tekerleklere güç aktarmaya devam etmesini sağlıyor. Ayrıca, duruma bağlı olarak, motor gücünü azaltmak için motor elektronik yönetim sistemine bir sinyal gönderiyor. Bu sayede TCS, araç kontrol kaybını aktif bir şekilde önlemeye yardımcı oluyor.

D-Max’, tüm arazi şartlarında gidebilmesine olanak tanıyan Shift On The Fly 4×4 çekiş kontrol ünitesine sahip

Sürücü vitesin arkasında yer alan döndürülebilir diferansiyel ayarı sistemini çevirerek farklı çekiş kontrol sistemlerini devreye alabiliyor. Normal yol şartlarında 2WD-H kullanılırken, yağışlı, mıcırlı veya karlı zeminlerde 4WD-H sistemi devreye alınabiliyor. Kayalık, bozuk yollar, su geçişleri gibi zeminlerde ise 4WD-L ile düşük hızda engeller aşılabiliyor.

Shift On The Fly 4×4 sistemi sayesinde kayalıklardan kum zeminlere, engebeli tepelerden mıcır yollara, bozuk asfalttan 70 cm’e kadarki su geçişlere kadar tüm yol şartlarında araç konforlu ve güvenli bir sürüş sağlıyor.

Bu güvenilirliği güçlü D-Max şasisi sağlıyor. Yeni D-Max’in şasisi Isuzu kurum içi testlerinde burulma sertliği adına 1,4 milyondan fazla kez sürekli test edilirken, kabin arkası da 70 binden fazla kez sürekli dayanıklılık testlerine maruz kalarak güçlü ve her şarta hazır bir pick-up olarak yollara hazırlanıyor.

Yeni Isuzu D-Max’in şasi uzunluğu ve dış tasarımı elbette belirli bir amaç için şekillendi. Araç şehir içinde şık bir görünüm sunarken, arazi şartlarına uyum sağlayacak şekilde de özellikleri barındırıyor. Yaklaşma açısı 30 derece, ayrılma açısı 23 derece olan Yeni D-Max, 49 derecelik yan eğim açısıyla da maksimum off-road keyfi sunuyor.

Dizel motorda üstün Japon deneyimi

Temelleri 1893 yılında atılan Isuzu markası, ilk dizel motor geliştirmesini 1934 yılında yaptı. Dünya genelinde 29 ülkede çeşitli ticari araç kategorilerinde 1 numara olmasını sağlayan 80 yıllık dizel motor deneyimi, Isuzu Motors Limited’in Japon pick-up’lar içinde ön plana çıkmasını sağlıyor. Halen ticari bir araç üreticisi tarafından üretilen otomotiv sektörünün tek pick-up’ı olan D-Max, sağlamlık DNA’sını yeni nesilde otomobil hissiyatıyla harmanlıyor.

Bugüne kadar 26 milyondan fazla dizel motor üreten firma, birçok ilkleri de dünya otomotiv endüstrisinin kullanımına sunuyor. D-Max, dünyada bir pick-up araçta otomatik şanzımanın sunulduğu ilk araç olurken, yeni neslinde de kullanılan Shift on the fly (dönebilen çekiş kontrol sistemi butonu) sistemini ilk üreten ve bu sistemi tüm dünyanın kullanımına imkan tanıyan marka olarak da dikkat çekiyor.

Japonya’nın ilk binek araç dizel motorunu geliştiren Isuzu, enjeksiyonlu dizel motorlar için endüstri standardı haline gelen ön yanma odası tasarımı, ilk çalıştırma esnasında motorun ön ısınma süresini ortadan kaldıran “Ultra Quick on Start” (QOS) sistemini ve dizel motor teknolojisi konusunda onlarca çözümüyle dünyada ilkleri gerçekleştiren marka deneyimini, ürettiği her aracına aktarıyor.

Yeni D-max’in yeni nesil motoru ISUZU gerçeğinin en yeni kanıtı. Güç kaybetmeden ama çevreye saygı gösteren, daha ekonomik 1.9 litre motorla pick-up segmentinde yeni bir çağ açıyor.

YENİ ISUZU D-MAX SÜRÜŞ İZLENİMİ

Aracı 300 km civarında Trabzon, Sarp Sınır Kapısı arasında kullandık. Arada Fırtına Vadisi olarak da bilinen Türkiye’nin en güzel yerlerinden birinde de dağlara doğru tırmanışa geçtik. aracın yeni motoru oldukça başarılı. Gerek performans, gerek yakıt tüketimi açısından geçerli not alıyor.

Yeni D-Max, öncelikle crusie kontrol’den navigasyona güncel teknolojilere yer verildiği V-Cross versiyonla yola çıktı. Bunun avantajını yansıttı. Karadeniz boyunca bu teknolojilerin yararını gördük. Trabzon ve Rize arasındaki yolda ortadaki tüm bayrak direklerine asılı Cumhurbaşkanı Erdoğan afişleri, Artvin’e girerken son buluyordu. Belki de Cumhurbaşkanı Erdoan’ın memleketi diye hız sınırlarını kontrol eden radarlara rastlamadık. Ama biz hız sınırları içerisinde yol aldık.

Yolculuk süresince camlarınız da kapalı ise motor sesinin içeri girmesini önleyecek kadar güçlü bir yalatım yapılmış. Araç daha az titreşimli, daha az sarsıntılı ve daha sessiz. Pick upların genel sorunu olan arka akslardan gelen sarsıntı sorununu Isuzu mühendisleri parabolik makas ile çözmeyi uygun görmüler. Düz yolda sarsıntıları azaltan ama amortisörler kadar iyi sonuç vermeyen bu sistem, özellikle arazi ve yüklü koşullarda amortisörden çok daha başarılı sonuç veren optimal bir yöntem olarak değerlendiriliyor.

Biz genelde düz asfalt yolda kullandık, sarsıntı titreyim sorunu yaşanmadı.Modelin pick up pazarındaki hedefi yüzde 15 pazar payı. Bu da 20 bin adetlik pazarda 3 bin adetlere denk geliyor.

129.800 TL’den satılan full donanımlı D-Max V-Cross, şehir içi için “kaba” kalacak ama şehir dıyında ve arazi de sizi yolda bırakmayacak bir araç. Şehirlerarası yolculuklarda da tercih edilebilir. MTV avantajlı 1.9 litrelik motoru ile 20 bin km’deki bakım aralıkları ise işletme maliyetini düşürecek özellikler.

Çift kabin versiyonda aracın arka koltukları bir çok pick up’ta dik durur. Bu nedenle de arka koltuk yolcuları adeta “emaneten” konforsuz ve zor bir yolculuğa katlanmak zorunda kalır. Yeni D-Max’te arka koltuklar 29 derece arkaya yaslanmış. Bu sayede arka koltuk yolculukları artan diz mesafesinin de etkisiyle daha rahat bir yolculuk yapabilecek.

Yine bu araçlar için çok önemli olan çeki ve yük kapasiteleri de 3,5 ton ve 1 ton olarak verildi ki bu da orta pick up sınıfındaki beklentileri karşılayacak rakamlar.

Isuzu, 1.9 litrelik yeni dizel motoruyla 164 ps gücü size sunuyor. Bu motor yeni bir Isuzu moturu. Marka bunu daha sonra Türkiye’de ürettiği küçük kamyon türü araçlarında da kullanacak.

http://otoajanda.com/yuzde-30-yerlilik-oraninin-uzerine-cikmak-icin-sanayi-bakanligindan-destek-istedi/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.